Skocz do zawartości

O światłach przeciwmgielnych i nie tylko


Krzysiek_WAWA

Rekomendowane odpowiedzi

Piszecie kochane straśnie małemi literkami i musiałam cały temat czytać przez denko od koniaku. Ustaliliście se które światła należy użytkować w celu widzenia różnych przydrożnych przedmiotów to tera pomóżcie stary matce. Jakich świateł mam używać jeżdżonc z mgłom na oczach. Jak na razie najlepi mi szło z niebieskim migajoncym światłem na dachu ale jeden taki gościu w kapeluszu z białom tasiemkom mię pouczył że mię nie wolno. Jak to? Mię czegoś nie wolno? Uprasza sie wmorderatornie o skontaktowanie sie z tem panem i uświadomienie do bitnie jako mamusia odgrywa role wew społeczości. No a tera poradźcie - jakie lampy.

 

mamusia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 113
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Znaczy sie w .... oczy? Jak esesmani na filmach? Myślisz że pomoże?

 

W oczy? Nieee. Raczej w gardło. Pomoże na pewno. Znaczysię nie na mgłę sensu stricte, ale na otoczenie. Po każdej kolejnej lampie obojętnieje. Z czasem staje się zabawne nawet. :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd zdania o tym, że przednie przeciwmgłowe oślepiają. Jeździłem ostatnio dużo we mgle/deszczu, sporo kierowców miało je włączone i nie przeszkadzały mi one w ogóle. Wydaje mi się, że dzięki nim (nawet w warunkach dobrej widoczności) samochód na drodze jest szybciej zauważany. Ale może to tylko moje odczucia. Przednie przeciwmgłowe sprawdzają się na śniegu - doświetlają nawierzchnię bezpośrednio przed samochodem i dzięki temu łatwiej rozpoznać po czym się jedzie (lód, śnieg,asfal,whatever).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używanie mijania i dodatkowo przeciwmgielnych ma może sens na krętych drogach żeby sobie pobocze trochę doświetlić, ale we mgle jest bez sensu.

Ale jak bezsensu??? Przeciez Barbie napisala po co są.

"bez sensu" - czytaj "jeśli masz włączone światła mijania to i tak światło odbite od kropli wody w powietrzu daje efekt białej ściany. A przeciwmgielne pomagaja nie dlatego że świecą tam gdzie mgły nie ma (jak ktoś słusznie zauważył), tylko dlatego że paralaksa jest większa"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd zdania o tym, że przednie przeciwmgłowe oślepiają. Jeździłem ostatnio dużo we mgle/deszczu, sporo kierowców miało je włączone i nie przeszkadzały mi one w ogóle. Wydaje mi się, że dzięki nim (nawet w warunkach dobrej widoczności) samochód na drodze jest szybciej zauważany. Ale może to tylko moje odczucia. Przednie przeciwmgłowe sprawdzają się na śniegu - doświetlają nawierzchnię bezpośrednio przed samochodem i dzięki temu łatwiej rozpoznać po czym się jedzie (lód, śnieg,asfal,whatever).

Zgadzam się z Tobą całkowicie.

Mi najbardziej przeszkadzają tylne przeciwmgłowe szczególnie u stojących w korku.

Halogeny przeciwmgielne dobrze ustawione nie oślepiają a zwiększają na pewno bezpieczeństwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(Krzysiek_WAWA

jak jechaliśmy siekierką to było widno więc przednie również nie były Ci potrzebne.)

No ja wychodzę z innego założenia, jeśli jedzie się dynamicznie a tym bardziej pomiędzy autami to ja wolę być bardziej widoczny, bo osoba która jedzie załóżmy 60-70km/h na Siekierkach nie powinna zrobić żadnego głupiego ruchu widząc za sobą elektrownię która jedzie i zbliża się dość żwawo. Na siekierkach już kilka razy mi się zdażyło że ktoś mi zajechał drogę bo mnie nie widział. Ja podzielam to co napisał chojny i zawsze jak jadę w długą trasę i najczęściej drogą 1 pasmową jadę z włączoną elektrowną.... Dlaczego dla bezpieczeństwa swojego, mnie już kilka razy zdażyło się, że ktoś nie widział świateł mijania i poszedł mi na czołówkę..... Jest to smutne, ale prawda. Druga kwestia jest taka że jak narazie ani razu nie zapłaciłem za przeciwmgielne i zawsze znajdzie się jakieś wytłumaczenie dlaczego się jechało i na 99% policja przyzna tobie rację (np. coś ruszało się na poboczu, a światła mijania źle doświetlają pobocza, dlatego włączyłem halogeny, bo to dla mojego bezpieczeństwa i innych uczestników......)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowanie tylne przeciwmgielne włączamy tylko w terenie niezabudowanym gdy jest mały ruch i zajebista mgła, zawsze myślmy o tym kto jedzie za nami.

Przednie: na pewno nie można używać na trasie przy ładnej pogodzie, w mieście jak kto chce to tylko bajer i jak dobrze ustawione to nie oślepia.

 

Problem tkwi jednak w tym, że w większości nowych aut nie da się (bez przeróbek) włączyć tylnych przeciwmgielnych bez włączania przednich. Zastanawiam, się kto to wymyślił. Czyżby znów względy ekonomiczne, bo o jeden włącznik mniej :???:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym kto chce posłuchać opinii na temat przeciwmgielnych i innych chamskich zachowań na drodze polecam CB - gwarantuje, że po 2 tygodniach jazdy z CB nie będziesz używał przeciwmgielnych

Po 2 tygodniach to domyslam się, że nie tylko przeciwmgielnych bym nie używał a i normalnego języka do poruzumiewania się z ludźmi. :grin:

Moja znajoma zainstalowała sobie CB kiedy uzbierała na koncie 18 punktów, z nadzieją że to uchroni ją od kolejnej wpadki z przekroczeniem prędkości. Po 2 tygodniach jednak zdemontowała to ustrojstwo.Nie wytrzymała tego "barwnego" języka sączącego się z eteru.

Słaba jakaś była... :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem tkwi jednak w tym, że w większości nowych aut nie da się (bez przeróbek) włączyć tylnych przeciwmgielnych bez włączania przednich.

mam wrażenie że nie da się rownież wyłączyć świateł mijania pozostawiając p-mgielne, ale to tylko taki z obserwacji wniosek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem tkwi jednak w tym, że w większości nowych aut nie da się (bez przeróbek) włączyć tylnych przeciwmgielnych bez włączania przednich.

mam wrażenie że nie da się rownież wyłączyć świateł mijania pozostawiając p-mgielne, ale to tylko taki z obserwacji wniosek.

 

Akurat to byłoby niezgodne z przepisami, więc chyba nie ma takiej potrzeby :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat to byłoby niezgodne z przepisami, więc chyba nie ma takiej potrzeby :grin:

jest taka potrzeba, ponieważ przepisy nijak się mają do praktyki. Światła przeciwmgielne załączone razem ze światłami mijania można sobie zwinąć w tutkę i rozważyć znaczenie słowa "czopek", z powodów o których pisałem wcześniej. No, chyba że mgły nie ma i doświetlamy pobocze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedys koles znajomy opowiadal, ze jak go kto niepotrzebnie p.mgielnymi potraktowal, to go z tira kilkunastoma halogenami przywital. nie wiem, co gorsze.

tak czy owak mam wrazenie, ze oslepianie, w szczegolnosci przez wielkie jeepy, suvy etc, a zwlaszcza zaimportowanymi z USA, niezaleznie, czy wskutek p.mgielnymi, czy nieustawionymi swiatłami w ogolnosci, to zwyczajny kryminal. jazda przy dobrej widocznosci slalomem zatloczona katowicka to przy tym zwykla psotka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedys koles znajomy opowiadal, ze jak go kto niepotrzebnie p.mgielnymi potraktowal, to go z tira kilkunastoma halogenami przywital. nie wiem, co gorsze.

Póki się nie przejadę TIR-em to nie będę wiedział czemu chłopaki tak tępią przeciwmgielne, skoro i tak siedzą w cholerę wyżej niż ja, cierpiący w milczeniu :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na cymbalow z przednimi przeciwmgielnymi wysmienicie dzialaja dalekosiezne... najlepiej tak minimum 15cm srednicy :twisted: zazwyczaj pojmuja delikatna aluzje :)

Niedoświadczonego kierowcę mocno oślepiające auto może ściągać na swój pas (efekt patrzenia się w reflektory) i leci na czoło. Chyba że chodzi Ci o krótkie mignięcie, wtedy ryzyko mniejsze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...