Jump to content

Moc i praca silnika a pogoda

Kario
 Share

Recommended Posts

Kiedy jest troche chlodniej 10 stopni i powietrze jest czyste samochod jedzie jakby mial 50KM wiecej, silnik pracuje rowniej bez wysilku i plyniej. Co zrobic, zeby pracowal tak fajnie i rowno kiedy jest inna aura ? Czy to oznaka zlej pracy przeplywomierza ? Moze oznaka konca przewodow WN ?

Kiedy jest troche chlodniej 10 stopni i powietrze jest czyste samochod jedzie jakby mial 50KM wiecej, silnik pracuje rowniej bez wysilku i plyniej. Co zrobic, zeby pracowal tak fajnie i rowno kiedy jest inna aura ? Czy to oznaka zlej pracy przeplywomierza ? Moze oznaka konca przewodow WN ?

a jakie masz auto?

nie wiem, jak jest w przypadku GT i innych turbo Subaru z TMIC, ale np. Celina (takze z TMIC), gdy jest zimno, jedzie znacznie lepiej :grin:

Legacy III 2.5L N/A. Jak jest chlodniej i odpowiednia aura to bym powiedzial, ze jedzie b. fajnie. Ale jak jest cieplej to wrecz kiepsko. Znacznie mniej mocy no i silnik pracuje znacznie mniej plynnie. Roznicy jest wg mnie zbyt duza zeby zwalac tylko na pogode (wiadomo zawsze jest roznica jakas).

Nie widzę w tym nic nadzwyczajnego - zimne powietrze = gęstsze = więcej tlenu = większa moc. Szczególnie odczuwalne w autach turbo z intercoolerem.

Nie widzę w tym nic nadzwyczajnego - zimne powietrze = gęstsze = więcej tlenu = większa moc. Szczególnie odczuwalne w autach turbo z intercoolerem.

no wlasnie mniej wiecej po to masz intercooler , im chlodniej tym szybciej

Ja nie mam turbo i intercoolera. Pozatym powinna byc roznica w mocy (nie taka!), ale nie w tym czy silnik pracuje plynnie albo wyraznie mniej plynnie.

EDIT: zauwazylem jeszcze jedna rzecz. kiedy jest "lepsze" powietrze silnik znacznie szybciej wyrownuje mi obroty przy zmianie biegow, ktorcej musze trzymac sprzeglo zeby zmiana byla plynna.

Z tym wpływem pogody na osiągi i pracę silnika dochodzi jeszcze jeden czynnik, mianowicie jonizacja powietrza która jest różna każdego dnia. Najlepsza jest po burzy i deszczu,tzw. odczuwane przez nas czyste,świeże powietrze. Silnik też to "czuje" bo zjonizowane powietrze dużo efektywniej spala się w mieszance paliwowej, a co za tym idzie przy tej samej dawce powietrza i paliwa powstaje więcej energii i czystsze spaliny.

M.in. magnetyzery mają na celu jonizację powietrza w dolocie i czasem paliwa w przewodzi doporwadzającym - co do rzeczywistych efektów lepiej się tu nie będę wypowiadał bo się rozpęta off-topowa burza :roll:

Silnik też to "czuje" bo zjonizowane powietrze dużo efektywniej spala się w mieszance paliwowej

... dlatego miedzy innymi niemieccy konstruktorzy na poczatku lat 70-tych zaprojektowali do "Honekerow" wysokonapieciowa siatke jonizujaca , ktora umieszczana byla na kolektorze ssacym . Mimo dodatnich rezultatow ... projekt upadl .

Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...