Jump to content

Subariada Bułgaria - 1-8 sierpnia 2023


Miłosz Rzeźnik

Recommended Posts

U mnie wczoraj wieczorem złośliwie wyłączono prąd... :blush:   dlatego wątek odpalony z poślizgiem.

Poniżej informacje o planowanej wakacyjnej Subariadzie do Bułgarii.

 

Dojazd/powrót: Z przewodnikiem spotykacie się 1 sierpnia o 9.30 rano CZASU BUŁGARSKIEGO, na parkingu pod Kauflandem w bułgarskiej miejscowości Widin, Bulvar Panonia 23, tutaj: https://goo.gl/maps/gjnJfxqiipE2.

W tym miejscu jest możliwość wymiany waluty lub wypłaty jej z bankomatu oraz zrobienia zakupów, jednak prosimy abyście załatwili te rzeczy PRZED godziną spotkania!
Przyjedźcie proszę na spotkanie ZATANKOWANI DO PEŁNA.
 
Do miejsca spotkania z południowej granicy Polski jest ok. 900-1000km. Istnieją dwie sensowne trasy dojazdowe - Słowację, Węgry, Serbię (https://goo.gl/maps/dx3bNyZyHf82) lub Słowację, Węgry, Rumunię (https://goo.gl/maps/2GVvHnnXQP42). Oczywiście punkt startu zależy od waszego miejsca zamieszkania.
Na Słowacji i Węgrzech obowiązują winiety na autostrady. Można kupić winiety wcześniej przez internet tutaj: http://www.pzmtravel.com.pl/pzmsklep/oplaty,drogowe-winiety,23.html
Na Rumunię obowiązuje winieta na wszystkie drogi. Można kupić winiety wcześniej przez internet tutaj: https://www.roviniete.ro/en
W Serbii autostrady są płatne na bramkach (Dinary, Euro, karta).
W Bułgarii obowiązuje winieta na wszystkie drogi. Można kupić winiety wcześniej przez internet tutaj:  https://web.bgtoll.bg/
Most na Dunaju w Calafat/Widyń jest płatny.
 
8 sierpnia po południu (około 16:00) oficjalnie kończymy wspólny wyjazd po Bułgarii. Zakończenie wyprawy tutaj:  https://goo.gl/maps/7WMHxp3udKLeKNwLA. Powrót ekipy realizują samodzielnie.
 
TrasaNa miejscu zrobimy ok. 1500 km. Główne "przeloty" po Bułgarii realizujemy drogami utwardzonymi. Jazdy w terenie to głównie drogi gruntowe i szutrowe. Po deszczu trudności na niektórych odcinkach z błotem oczywiście wzrosną. Przyjmujemy Forestery, a także XV. Outbacki... będą miały miejscami trudniej. Wyraźnie zalecam opony AT, które zmniejszą szanse jeżdżenia na felgach po kamieniach oraz tańczenia na mokrych łąkach. Starzy wyjadacze subariadowi wiedzą, że osłona pod silnik wcale nie jest wstydem, a zwiększa odwagę o 500% ;) zwłaszcza, że będą koleiny, wystające kamienie-wampiry, itp.
 
Paliwo: Paliwo w Bułgarii jest ogólnodostępne. Nie ma potrzeby zabierania kanistrów. Paliwo jest w cenie podobnej jak w Polsce. W krajach dojazdowych również.
 
Waluta: W Bułgarii płacić możemy w wielu miejscach kartą, jednak nie wszędzie. Dlatego potrzebować będziemy gotówki - waluta bułgarska to LEWA. Istnieje możliwość wymiany Euro lub Dolarów w bankach i kantorach. My zwykle zabieramy kartę i wypłacamy stosowną ilość gotówki z bankomatu (zdecydowanie łatwiej). Można kupić niewielką ilość LEW w Polsce jako "pierwsze zabezpieczenie". Na miejscu NIE MA MOŻLIWOŚCI WYMIANY ZŁOTÓWEK.
 
Noclegi: Połowa (a może "większa połowa") noclegów będzie w namiotach. Noclegi w hotelu (raczej pensjonacie) planujemy 3 razy. Mooooże 4. Nie spodziewajcie się pięciogwiazdkowych hoteli, jednak miejsca noclegowe będą przyjemne i wyjątkowo klimatyczne. Nie planujemy wizyt na zorganizowanych campingach, wszystkie noclegi "pozahotelowe" są na dziko na łonie przyrody. Należy się przygotować na warunki biwakowe.
 
Czy zabierać jedzenie? W Bułgarii można kupić wszystkie towary spożywcze. Jednak nie będziemy codziennie w sklepach. Będzie możliwość zrobienia zakupów w pierwszym dużym mieście w dużym markecie. Z doświadczenia wiemy jednak, że wygodniej i szybciej jest zabrać pewną ilość jedzenia z Polski, a na miejscu uzupełniać warzywa, owoce, napoje i pieczywo.
 
Program: Dokładny program wyjazdu dopiero się tworzy, natomiast trasa będzie zbliżona do tej, którą robimy z terenówkami - z pominięciem odcinków urazowych lub nieprzejezdnych dla Subaraków. Opis tej trasy znajdziecie na naszej stronie, tutaj: https://przygody4x4.pl/wyprawy4x4/bulgaria-wyprawa4x4-2-2-2/
Planujemy dołożyć jeszcze parę innych atrakcji.
 
Rafting:
Na naszej wspólnej wyprawie do Bułgarii jest przewidziany w programie 2 godzinny rafting. Rafting jest prosty, ale ciekawy (WW III).
Dzieci od 6 roku życia mogą uczestniczyć w tym pod opieką rodziców, ale jeśli będzie wysoki stan wody, to wtedy instruktorzy zadecydują na miejscu, kto może uczestniczyć.
Koszt tej atrakcji to 35 EURO od osoby.
 
Wydatki
Ceny artykułów spożywczych oraz paliwa są w Bułgarii podobne jak w Polsce.
Noclegi w hotelach, kilka wspólnych kolacji oraz wstępy będziecie mieli zarezerwowane i opłacone. Na dziś nie określimy dokładnej kwoty, ale powinien to być rząd wielkości ok 250-300E za osobę dorosłą. Dla dzieci poniżej 12 lat na większość rzeczy są zniżki. Dokładną kwotę za ten "pakiet atrakcji" podamy Wam zaraz po zgromadzeniu ekipy i podsumowaniu rezerwacji. Płatność będzie z góry, przelewem, około miesiąc przed wyprawą.
 
Dokumenty: Do Bułgarii ani do żadnego z krajów tranzytowych (w tym Serbii) nie potrzeba paszportu, wystarczy dowód osobisty. Zabrać prawo jazdy (wystarczy polskie) i ewentualnie zieloną kartę (pytają o nią czasem w Serbii, choć teoretycznie nie jest potrzebna). Warto zrobić kserokopię dowodu/paszportu i trzymać ją podczas podróży w innym miejscu, niż oryginały.
 
Co koniecznie zabrać:
+ dobry humor, odporność na trudy podróży, ciekawość świata
+ namioty, karimaty, śpiwory (ciepłe!), słowem sprzęt potrzebny do biwakowania. Należy się przygotować na zakres temperatur od 10 do +30 stopni C. 
+ sprzęt do przyrządzania posiłków w terenie
+ baniak na wodę – minimum 20l na 2 osoby.
+ sandały, ale i solidne obuwie turystyczne (na trekingi), rękawiczki robocze, latarkę (najlepiej czołówkę). Nie zapomnijcie czapki oraz ciepłej kurtki - tak na wszelki wypadek.
+ parasol lub kurtki nieprzemakalne
+ strój kąpielowy
+ każde auto powinno być wyposażone w sprawne CB Radio.
 
A teraz (nie)spodzianka - waszym przewodnikiem na tej wyprawie będzie niezwykle doświadczony podróżnik, ikona polskiego offroadu, uczestnik słynnego rajdu Camel Trophy Sławek Makaruk.
Kto ciekaw, może sobie TUTAJ  poczytać, kto zacz. 


Wpisowe na tą wyprawę będzie wynosić 500 euro od samochodu.

PS. Możemy przyjąć 10 aut. 
 
A teraz UWAGA - zapisy starują.... TERAZ!
 
Edited by Miłosz Rzeźnik
Link to comment
Share on other sites

Ja seryjnym. Mam jedynie płytę pod silnikiem. Będę chciał jeszcze podnieść zawieszenie o 3 cm. i kupić opony AT. Caloroczne mogą się nie popisać.

Link to comment
Share on other sites

Płytę zamówisz w KONSA LIFT widziałem produkt , bardzo ładnie wykonane waży 15kg. Widziałem jego Forestery. Jeden 5cm wyżej , drugi 12 cm wyżej. Ja też nie mam AT . Jeżdżę głownie autostradami ale na wypad chcę coś kupić. Nie wiem czy Yokohama na 17” czy zmiana felg na 16” i BF Goodrich - zastanawiam się . Na feldze 17’’ 225/60 jest około 13,5 cm gumy a na 16’’ 215/70 15 cm.

Płytę pod silnik i skrzynię lepiej mieć…

 

Edited by Pumba
Link to comment
Share on other sites

Serijny + MICHELIN  LATITUDE CROSS
Przejechałem Tak SUb Rumunia...Borne plus wiele innych wyjazdów w "terenie "

Zdjecie z 2022 podrózy 3 tyg na północ Norwegii nad Miedzy Nodkappem a Tromso ( na tej platformie miałem dodatkowy bagaż w drodze powrotnej wrzuciłem wszystko na tylne fotele. )

Auto siedzi bo było baaardzo doładowane pilkermai, prznetami, wedkami itp , a było tego baaardzo duzo

Po powrocie powstało ;)

image.thumb.jpeg.53977a6f6ac419683863539b36d1577b.jpeg

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minuty temu, dorfo napisał(a):

MICHELIN  LATITUDE CROSS

Bardzo dobre, wytrzymałe i uniwersalne opony. Moje przejechały 7 Subariad. Polecam.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tyle tylko, że MICHELIN  LATITUDE CROSS nie jest oponą typu AT, a tylko letnią odporną na ścieranie... W praktyce nie wiem czy ma to większe znaczenie. I nie jest dużo tańsza od BFGoodrichAll Terrain T/A KO2, która wiele osób poleca chyba najbardziej.... Mówię o rozmiarze 215/65 R16... 

Link to comment
Share on other sites

Trochę z innej beczki... Zaskoczony jestem dość niewielkim zainteresowaniem w tym roku Subariadą do Bułgarii. W zeszłym roku zainteresowanie było dużo większe Bośnią... Zastanawiam się ile musi być ekip by wyprawa się odbyła.... Co prawda jeszcze trochę czasu zostało, ale...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...