Jump to content

5eat twarda zmiana z 2 na 3

PanMateusz13

Recommended Posts

Cześć,

Od jakiegoś czasu mam problem ze skrzynią 5eat w moim Spec B 2008. Problem pojawił się po zmianie oleju bądź po spadku temperatury na zewnątrz. Na zimnym silniku w chłodne dni zmiany biegów 1/2 oraz 2/3 są twarde i jakby bez wysprzęglenia. Po nagrzaniu problem ustaje między 1 a 2 zupełnie, lecz 2/3 potrafi okazjonalnie szarpnąć. 3/4 oraz 4/5 na zimnym i ciepłym bez zarzutu. Co ciekawe problem najbardziej wyczuwalny jest przy ręcznej zmianie biegów łopatkami. Jeśli zmienię kilka razy łopatkami, zmiana robi się bardziej miękka i problem ustaje. Następnie zmienię na D przejadę chwilę, wracam do łopatek i szarpanie znów się pojawia. Na trybie D na ciepłym silniku jest dużo lepiej i bardzo rzadko szarpnie. Czasem zupełnie to ustaje, czasem się nasila. Mam wrażenie, że im bardziej ostro jeżdżę tym lepiej skrzynia zmienia bieg z 2/3. Szarpnięcie objawia się wręcz stukiem z tylnej części samochodu. Coś jakby w manualu strzelić ze sprzęgła. Mój mechanik sugeruje, że przekładnia planetarna może się kończyć, ale mam wrażenie, że problem jest w braku płynnego "wysprzęglenia" między biegami. Olej w skrzyni wymieniony na oryginał Subaru, skrzynia zresetowana i przyuczona, błędów brak.

Będę wdzięczny za każdą podpowiedź.

Edited by PanMateusz13

Cześć, masz dostęp choćby do freessm?

Jeśli tak to spróbuj zresetować skrzynie, wchodzisz na tcu i tam kasujesz pamięć 2, po tym trzeba pojeździć chwilę na różnych trybach si driver, ręcznie zmieniać biegi, w trybie automatycznym łopatkami i przejść przez wszystkie biegi kilkukrotnie - takie jakby uczenie skrzyni. Sprawdź czy po takim zabiegu będzie poprawa.

P.s. jesteś w KRK? W razie czego możemy się jakoś zgadać;)

Edited by aplam13

Tak, skrzynia zresetowana i przyuczona. Mechanik, który siedzi w Subaru to robił. Byłem nawet w ASO, zrobili wszystko jeszcze raz i stwierdzili, że oprogramowaniem nic więcej nie zrobią i ogólnie "jeździć-obserwować". Niestety poprawy brak.

Edited by PanMateusz13

8 godzin temu, PanMateusz13 napisał(a):

Statyczna. Na fakturze mam 4l oleju bez filtra.

Mao, zrób jakiś dystans np 1000km i wymień znowu. I tak z jeszcze jeden raz. Tak aby z 3 wymiany łącznie zrobić.

9 godzin temu, PanMateusz13 napisał(a):

Statyczna. Na fakturze mam 4l oleju bez filtra.

Tak jak mówi @ewemarkam. Tam jest w układzie około 12L płynu, więc żeby uznać że wszystko wymienione pasuje co pewien interwał znów zlać i dolać kolejne 4L. 

Niemniej, jeżeli płyn był wcześniej wymieniany regularnie to chyba kolejne wymiany niewiele dadzą. W komorze silnika masz bagnet od skrzyni biegów, sprawdź sobie poziom na gorącej i pracującej skrzyni oraz na zimnej niepracującej. W instrukcji do auta ładnie będzie opisane co i jak. 

No, a co do filtra to w 4EAT jest taki wkręcany w bok skrzyni i jego się normalnie wymienia. Nie wiem czy w 5EAT też jest ale jeśli tak to powinni go zmienić razem z płynem. 

Opiłków na śrubie spustowej nie stwierdzili? 

4 godziny temu, ewemarkam napisał(a):

W 5eat jest w tym samym miejscu, z boku po lewej stronie. Ale papierowy jest też chyba w misce jakby na smoku.

W Legacy z 5EAT jeden filtr (a w zasadzie siatka metalowa) jest w skrzyni a drugi jest w nadkolu za akumulatorem.

Jeżeli wymiana oleju nie pomoże to warto zajrzeć do skrzyni i sprawdzić czy przypadkiem pakiety sprzęgieł nie są już trochę zużyte i czy nie wymagają wymiany niektorych elementów. Niestety wiąże się to z rozebraniem całej skrzyni.

• Upvote 1

Ja bym zrzucił miskę, sprawdził jak wygląda ten metalowy filtr, no chyba że jest już plastikowy, to go wymienił, sprawdził ile syfu jest w misce, wymienił filtr zewnętrzny i zalał świeżym olejem spełniającym specyfikacje Subaru dla skrzyni 5EAT. Ja do swojej zalewałem Ravenol SU5

Dzięki za pomoc. Spróbuję faktycznie od zmiany oleju, chociaż według faktur był wymieniany zgodnie z książką. Mechanik mówił mi, że producent nie przewiduje potrzeby wymiany filtra skrzyni dlatego go nie wymienił. Czy z Waszego doświadczenia faktycznie tak jest i nie ma potrzeby wymiany?

45 minut temu, PanMateusz13 napisał(a):

Dzięki za pomoc. Spróbuję faktycznie od zmiany oleju, chociaż według faktur był wymieniany zgodnie z książką. Mechanik mówił mi, że producent nie przewiduje potrzeby wymiany filtra skrzyni dlatego go nie wymienił. Czy z Waszego doświadczenia faktycznie tak jest i nie ma potrzeby wymiany?

To macher się mija z prawdą bo producent nawet przewidział prostą i szybką instrukcję wymiany filtra ATF w 5EAT w instrukcji serwisowej. Nie trzeba do tego skomplikowanej wiedzy, więc generalnie jeśli masz gdzie to sam sobie możesz statycznie wymienić ten ATF i filtr. Z tego co tu czytam znajdziesz go tam gdzie napisał @Bonless

filtr 5 eat 1.PNG

filtr 5 eat 2.PNG