Jump to content

Forester SJ(IV) XT CVT - awaryjność

Tinuviel
 Share

Recommended Posts

Witam szanownych leśników :) Chodzi mi po głowie zakup używanego Forestera SJ-ta (2013+) XT w automacie. Tak bez ogródek, kawa na ławę: co się w tym aucie może sypać i przy jakich przebiegach? Czy FA20F jest bardziej niezawodny niż EJ20? To 200k zrobi bez remontu czy tak sobie. CVT znosi ten moment? Nie sypie się? Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

1 godzinę temu, Tinuviel napisał:

Witam szanownych leśników :) Chodzi mi po głowie zakup używanego Forestera SJ-ta (2013+) XT w automacie. Tak bez ogródek, kawa na ławę: co się w tym aucie może sypać i przy jakich przebiegach? Czy FA20F jest bardziej niezawodny niż EJ20? To 200k zrobi bez remontu czy tak sobie. CVT znosi ten moment? Nie sypie się? Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

W skrócie: jak dbasz - tak masz. Generalnie najwięcej obaw budzi CVT, jak każda skomplikowana konstrukcja. Osobiście mam XT 2014, który nie jest zbytnio eksploatowany, bo już zrobił całe... 71,000 km ;) ale - leci do roku na przegląd do ASO. Ostatnio wymiana oleju statyczna/grawitacyjna (tu są zdania podzielone, czy dynamiczna nie narobi problemów). Poza tym - nic poza 2-krotną wymianą akumulatora (jedna na gwarancji), mała elementy zawieszenia (łączniki stabilizatora, tuleje), układ hamulcowy (klocki, tarcze), a poza tym? jeździ i ma się wyjątkowo dobrze.   

• Thanks 1
  • Upvote 2

Godzinę temu, pumex1 napisał:

W skrócie: jak dbasz - tak masz. Generalnie najwięcej obaw budzi CVT, jak każda skomplikowana konstrukcja. Osobiście mam XT 2014, który nie jest zbytnio eksploatowany, bo już zrobił całe... 71,000 km ;) ale - leci do roku na przegląd do ASO. Ostatnio wymiana oleju statyczna/grawitacyjna (tu są zdania podzielone, czy dynamiczna nie narobi problemów). Poza tym - nic poza 2-krotną wymianą akumulatora (jedna na gwarancji), mała elementy zawieszenia (łączniki stabilizatora, tuleje), układ hamulcowy (klocki, tarcze), a poza tym? jeździ i ma się wyjątkowo dobrze.   

ASO ma interwały wymiany oleju w CVT? Jak kupie auto serwisowane w ASO to znaczy że skrzynia jest zadbana czy raczej nie koniecznie i o wymiany trzeba się prosić bo "producent nie przewiduje" ;) 

8 godzin temu, Tinuviel napisał:

Serwisuje wozy z przebiegami ponad 300tyś, silnik nie dotykany. Olej co 15tyś, skrzynia co 60tyś. Dalej są w eksploatacji. 
Zdarzają się usterki selenoidów w skrzyni. Normalnie powinno się wymienić cała kasetę zaworów za 10tyś. ale jest druga opcja - chińskie selenoidy za 200z-300ł/szt sprawdzone. działają. Raczej to rzadkie usterki.
Jeśli samochód jeździł normalnie, nie była katowany i śmigał sporo po trasie, to przelot 200tyś jakoś szczególnie nie niszczy tego wozu.

Edited by ir3n3usz
  • Thanks 1