Skocz do zawartości

Szwendaczka po Estonii (początek lipca) - zaproszenie i ukłon o fajne miejsca + RELACJE z wypraw


Panzerpferd

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 1.07.2022 o 21:28, KPR napisał:

Arek, a jaka Wy mieliście marszrutkę, pytam bo także "ludzi nie lubię";)

Kamil, pierw poszperałem w Google Maps plus zainstalowałem na srajfonie Baltic Ways (info o noclegach, atrakcjach, zabytkach, innych na Litwie, Łotwie i Estoni). Oczywiście mam zainstalowane również aplikacje RMK niemniej jednak w rzeczywistości jest sporo więcej noclegów tego typu niż ta apka pokazuje, wystarczy patrzeć na oznaczenia przy drogach.

Przy wyborze marszruty decydujące były oczywiście nasze zainteresowania, czyli: latarnie morskie, militaria (dla chłopaków), natura - głównie brzeg morski wszelakiego rodzaju plus wiatraki, kościoły, kapliczki i co się tam po drodze nawinęło. Pierwszy i ostani nocleg w Estonii tam gdzie @Panzerpferd pisał, czyli pierwsze RMK od strony Łotwy.

Następnie spaliśmy niedaleko Talina (też RMK), zależało mi by zabaczyć białe noce (no ciemno szare powiedzmy). Następnie dwa noclegi na Saaremie (jeden na „kwaterze” jeden na RMK). Później jeden nocleg na Hiimuaa i powrót na kontynent i tak jak pisałem wyżej nocleg na dokładnie tym samym RMK gdzie zaczynaliśmy. 
Pomiędzy noclegami w trakcie przejazdów oglądanie „atrakcji” uprzednio wynalezionych.

Jak chcesz to podeślij na PW maila to wyślę Ci miejscówki atrakcji i nie tylko które będziesz widział na Google Maps.

Kończąc. Trasa była zdeterminowana atrakcjami pomiędzy noclegami (w większości na RMK).

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Panzerpferd napisał:

… 

@arkadio czy brać gotówkę czy euro karta wystarczy?

Andrzej, zabrałem ze sobą 400 € na 4 osobową rodzinę. Przywiozłem z powrotem 150 €. W znakomitej większości miejsc spokojnie można płacić kartą.

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, arkadio napisał:

Andrzej, zabrałem ze sobą 400 € na 4 osobową rodzinę. Przywiozłem z powrotem 150 €. W znakomitej większości miejsc spokojnie można płacić kartą.

DZIĘKI za info Arek, te i powyższe:)

Normalnie jak ja pojadę z rodziną to widzę, że jeszcze zarobię na tym:D

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kraje nadbałtyckie odwiedzam od ponad 20 lat, kiedyś służbowo, teraz służbowo i prywatnie.

Zawsze mi się podobał brak ludzi pomiędzy miastami, na plażach parkingach itd, pomimo że ludzie są mili i uczynni, bardzo duży odsetek to ruscy którzy wyemigrowali ze swojej spierdoliny, lubią polaków. Nie piszę tutaj o Litwinach.:facepalm:

 Nie ma co się martwić o płacenie kartą, czy brak stacji paliw, bo oni już to mieli jak my jeszcze kopaliśmy ziemianki:D

Wszystkie parkingi RMK i dużo więcej są bezpłatne, w PL w weekend zapłaciliśmy 36 zeta za noc na dzikusie o nazwie DZIAD.:faja:

W weekend w niektórych lokalizacjach może być multum ludzi, szczególnie w okolicach dużych miast, polecam też odwiedzić jakiś kamping, bo może się okazać że za 30 euro cała ekipa wyśpi się w wygodnym łóżeczku:D

Zapomniałem wcześniej napisać, UWAGA na fotoradary GATSO, są szare, niewidoczne i walą w obydwie strony. Mandaty są srogie.

Yanosik działa we wszystkich krajach, radzę używać:faja:

 

  • Dzięki! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@koziolek teraz o tych fotoradarach ?!? ;) 
Tak serio… pilnujcie prędkości… Po wyprawie na Nordkapp dostałam z Estonii pamiątkę :) Fotoradary są i sprawnie działają. My staraliśmy się przestrzegać wszystkich ograniczeń, co nieraz kończyło się tym, że wyprzedzały nas TIRy.

Ludzie mili, natura piękna. Mnie poraził brak reklam, bilbordów …. i płotów/ zasieków/ ostrokołów miedzy posesjami.

Raz wynajęliśmy sobie pół chatki. Przyjechaliśmy…. Kobitka zobaczyła nas.. stwierdziła że jesteśmy duzi i nas dużo i tam będzie nam ciasno i bez problemu (za tą samą kasę) dała calusieńki domek

Ja się zakochałam, Bałtyk uwielbiam i miałam szansę moczyć w nim stópki niemalże z namiotu:wub:

Na 100% tam wrócę.
 

  • Super! 1
  • Dzięki! 1
  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DZIĘKI @koziolek za info i cenne rady:)

@arkadio wyście już wrócili?

@Panzerpferd udanych wojaży:)

Powoli i ja się zatem przymierzam do wyjazdu do Inflant:) Nasze tereny;):)

Hm... wczoraj odkryłem takie polskie RMK... czyli MOPy wzdłuż tras ekspresowych czy autostrad, tam też za Free można się wykąpać i przespać;) cudze chwalicie swego nie znacie;):) nabiera nowego znaczenia:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, instancja_wyższa napisał:

 teraz o tych fotoradarach ?!? 

Sorki, jakoś dopiero mi się przypomniało:facepalm: 

15 minut temu, instancja_wyższa napisał:

Na 100% tam wrócę.

Mamy ukochanego dzikusa na Łotwie, nie ma go w żadnych aplikacjach , ani google:yahoo:Nasz 'secret location" jest oddalony od nas o niewiele ponad 500 km, czyli tyle samo ile mamy nad Polski Bałtyk, wybór jest prosty.:faja:

  • Super! 3
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, KPR napisał:

MOPy

Głośno jak cholera, gorąco jak nie powiem gdzie, awaryjnie można skorzystać 

Spaliśmy na Węgrzech na stacji i powiem że jest średnio, hałas z autostrady plus inni podróżni zatrzymujący się na siku i papieroska wrzeszczą i trzaskają drzwiami, horror.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...