Skocz do zawartości

Szwendaczka po Estonii (początek lipca) - zaproszenie i ukłon o fajne miejsca + RELACJE z wypraw


Panzerpferd

Rekomendowane odpowiedzi

Subarumaniacy!

Za cel naszych lipcowych wakacji obieramy w tym roku Estonię.

We wtorek 5 lipca będziemy nocować w okolicach Terimani czyli na najbliższym naszemu krajowi skrawku Estonii.

Szwędać po tym pięknym kraju będziemy się mniej więcej do 14 lipca.

Jedziemy w trzy osoby, ja, @niezrównowaŻona i 6-letnia Kalinka.

Nocować będziemy głównie na RMK (stworzone przez ich lasy państwowe darmowe miejsca biwakowe). 

 

Poniżej wrzucam wstępną listę miejsc, które chcemy odwiedzić.

Jeśli macie propozycje jakiś ciekawych miejsc do odwiedzenia w tych rejonach to z radością na nie czekam.

A jeśli ktoś w Was planuje w tym terminie szwędaczkę – zapraszamy do przyłączenia się do nas!

 

  • Wyspa Saaremaa
    Wyspy Koinatsu – jak pogoda pozwoli spróbujemy dojechać na nie najdłuższym brodem na świecie
    Park wiatraków w Angli
    Klify Panga
    Cypel Hairilaid – fajne szutrowe drogi
    Wodny szlak pieszy Kuusnõmme- Vilsandi
    Ohesaare pank – pas nadmorski ze spontanicznymi rzeźbami z kamieni
    Krater uderzeniowy Kaali
  • Droga do Talina
    Klify, wodospady, ujścia rzek do morza inne atrakcje
    Zalany kamieniołom i więzienie sowieckie w Rummu
    Dwór Kõltsu
  • Talin. Tu karta otwarta. @niezrównowaŻona chce obejrzeć kilka muzeów, ja chcę zabrać Kalinkę na pokład okrętu podwodnego. 

 

A tak to wygląda na mapce:

https://www.google.com/maps/d/edit?mid=15XWr6SwFQl2ikfijcN7MXW6LTuY1EUo-&usp=sharing

 

Z racji krótkiego czasu (9 pełnych dni w Estonii) nie wydaje mi się, by udało się zwiedzić hartland – nie mam zamiaru gonić od atrakcji do atrakcji ale raczej czilować :P

Jeśli jednak macie inne fajne miejsca gdzieś dalej to z radością je poznam, bo wydaje mi się, że to nie będzie jedyna podróż w tym kierunku :thumbup:

 

AJG_7040.JPG

Edytowane przez Panzerpferd
Ortograf w tytule ;)
  • Super! 6
  • Lajk 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Estonii w muzeum w Oandu pierwszy raz widziałem rakiety śnieżne dla ... koni :biglol:

 

W Tallinie na pewno Stare Miasto jest warte odwiedzenia. Jest tam restauracja utrzymana w duchu epoki serwująca dania z Średniowiecza ;) Można zaglądnąć w ramach ciekawostki i popróbować.

 

Ogólnie, wg mnie warto trzymać się wybrzeża. Bo poza tym, płasko, lasy, lasy, komary, lasy, komary ;) Antykomarozol obowiązkowy.

 

Na wybrzeżu, co mnie zaskoczyło, mają naprawdę dobre jedzenie (zupełnie inaczej niż nad polskim Bałtykiem ;)).

 

W terenie warto poszukać ścieżek przyrodniczych, bo mają tego sporo, i są fajnie przygotowanie i oznakowane. A ruchu tam nie ma jak w Polsce. W Lahema National Park to nikogo nie spotkaliśmy. 

 

Ogólnie Estończycy są bardzo mili, wg mnie mają jakąś taką angielską flegmę, bo nigdzie się nie spieszą. Młodzi dobrze mówią po angielsku.

 

Podobno Tartu jest też warte odwiedzenia, ale nie dotarliśmy.

 

  • Super! 1
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@subleo Dzięki za tipsy.
Do Oandu pewnie nie dojedziemy, Tartu - się zobaczy, może w drodze powrotnej. 
Sprawdziłem zaś restaurację, nazywa się III Draakon i faktycznie je się tam rękami z glinianych naczyń - czad! 
Ciekawe czy mają bigos - mój łokieć już się wyzwania doczekać nie może :biglol:

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 2005 roku byłem na takiej eskapadzie po Krajach Bałtyckich:

 

https://www.google.com/maps/dir/Wilno,+Litwa/Kłajpeda/Połąga/Lipawa/Ryga/Tallin/@56.3366346,13.9418429,5.29z/data=!4m38!4m37!1m5!1m1!1s0x46dd93fb5c6408f5:0x400d18c70e9dc40!2m2!1d25.2796514!2d54.6871555!1m5!1m1!1s0x46e4dbfae447448b:0x80acbc67146d87a1!2m2!1d21.1442795!2d55.7032948!1m5!1m1!1s0x46e5293217c7cec3:0x604cbaa99f7d399!2m2!1d21.0677614!2d55.920198!1m5!1m1!1s0x46faa7d278ba642d:0x400cfcd68f2fe80!2m2!1d21.010806!2d56.5046678!1m5!1m1!1s0x46eecfb0e5073ded:0x400cfcd68f2fe30!2m2!1d24.1051865!2d56.9496487!1m5!1m1!1s0x46929499df5616bf:0x400b36d18fc6270!2m2!1d24.7535747!2d59.4369608!3e0

 

Wiem, wiem DAWNO TEMU, ale już wówczas ludność tubylcza i to nie zawsze ta młoda nie chciała po rosyjsku mówić :)

 

Jak byś potrzebował książkowego przewodnika to służę:)

 

Termin niestety nie dla nas - urlop w drugiej części lipca, niemniej kto wie... zwłaszcza jak noclegi za free:)

 

POWODZENIA i czekamy na relacje:)

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Polecam Ci starówkę w Tallinie, jak tam byłem kilka lat temu, to w weekend było pełno pijanych Finów :-) Widzę, że jedziesz na wschód, to polecam klify w okolicach miejscowości Saka Ontika, niedaleko jest wodospad Valaste. Jestem ciekaw, czy naprawili już taras, który pozwalał podziwiać ten wodospad w całej okazałości, bo ostatnio kiedy tam byłem, był zarwany. Jak będziecie na wysokości jeziora Pejpus, piąte pod względem powierzchni w Europie. Warto się nad nim zatrzymać, robi wrażenie.

  • Super! 1
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.06.2022 o 15:48, woocash2 napisał:

Polecam Ci starówkę w Tallinie, jak tam byłem kilka lat temu, to w weekend było pełno pijanych Finów

 

... którzy się prześmiewają, że Tallin to przedmieścia Helsinek. A przypływają promem, głównie ze względu na tańszy alkohol. Tacy niby "kulturalni" i "inteligentni" ;) 

Edytowane przez subleo
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Panzerpferd w Tallinie stare miasto i  muzeum w porcie, w tym łódż podwodna to must have.

Jest opuszczone ruskie lotnisko koło Tallina ale nie pamiętam gdzie, trzeba Magdy pytać.

W razie braku RMK wal na latarnie morskie, przeważnie jest tam miejsce noclegowe.

 

Północny wschód Estonii możesz odpuścić, ale możesz wracać przez Tartu, bardzo fajne miasto, z noclegiem nad jeziorem co wyprowadzi Cię na wschodzie Łotwy  a tam już niedaleko do ruskiej wyrzutni rakiet balistycznych koło Zeltini.

IMG_0412.JPG

Edytowane przez koziolek
  • Super! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, subleo napisał:

 

... którzy się prześmiewają, że Tallin to przedmieścia Helsinek. A przypływają promem, głównie ze względu na tańszy alkohol. 

Zgadza się, mają blisko, tani alkohol i jedzenie. W ogóle północna Estonia (lasy i drogi leśne)to taka namiastka Skandynawii dla mnie. Chociaż wg mnie Finlandia i Szwecja ładniejsze. 

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Panzerpferd napisał:

w latarniach jest na wagę złota

Trochę źle napisałem, nie w latarniach, tylko obok latarni miejsce na kampingB)

Gdybyś jechał w kierunku Tartu, warto zajechać do Jarva Jani, jest tam muzeum starych aut poruszających się za czasów komunizmu.

 

117415096_158161709210561_5484009684713385982_n.jpg

Edytowane przez koziolek
  • Super! 1
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Aga zmienił(a) tytuł na Szwendaczka po Estonii (początek lipca) - zaproszenie i ukłon o fajne miejsca :-)
2 godziny temu, Aga napisał:

Poprawiłam ortografa w tytule, bo mnie oczy bolały ;)

A dziękuję, naczelny dysortograf jestem, a że jeszcze bryle posiałem to ślepy jak kret :biglol:

 

3 godziny temu, koziolek napisał:

Trochę źle napisałem, nie w latarniach, tylko obok latarni miejsce na kampingB)

A co za różnica, grunt że da radę i nikt fokami nie poszczuje :P
Za janiański trop dziękuję - zobaczymy jak wyjdzie. Mapa ciekawostek wciąż się powiększa a i wstępny plan szwendaczki się rysuje. Oby pogoda dopisała.

@subleo - dzięki za linka do filmu, jest ekstra. U nas z ruskim słabo, Ukrainki niby z nami mieszkają ale je polskiego uczymy, bo pewnie tu zostaną. Tak więc na wschód się nie pchamy :D

Edytowane przez Panzerpferd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.06.2022 o 11:39, Panzerpferd napisał:

Droga do Talina

Chyba nie ma na Twojej liście tych klifów, musowo zajechaćB) jak już przegonisz instagramerów to fajne fotki wychodzą:faja:

https://www.google.com/maps/place/Veczemju+klintis/@57.5834152,24.3654434,14.14z/data=!4m9!1m2!11m1!2sTYx5RVMuHtEVNx8gKu_WB7p4ZEpfyw!3m5!1s0x46ec18951cf1632f:0x71e6a70797b962da!8m2!3d57.5835099!4d24.3686571!15sCgEqkgESdG91cmlzdF9hdHRyYWN0aW9u

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Panzerpferd napisał:

Potrzymaj mi piwo :biglol:

Może nie być łatwo, dziewczyny tylko co chwila zmieniają kreację, no chyba że założysz ich sukienkę:yahoo:

Proponuję jednak zahaczyć o LV, skosztować  ich cepelini- kartacze czy szaszłyki, jest kupa fajnych miejsc nad morzem po drodze do Estonii.

Stare miasto Rygi moim zdaniem jest fajniejsze od Tallina i nie można go omijać, chyba że zostawić na kolejny wyjazd:faja:

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...