Skocz do zawartości

Forester SJ: Modyfikacja światła cofania (poprzednio - Dodatkowe światło cofania)


subarutux

Rekomendowane odpowiedzi

Forester SJ (2018) ma ogólnie fajne światła, za wyjątkiem jednego - cofania. Światło to umieszczone jest stosunkowo wysoko i skierowane gdzieś w prawy bok. Świeci stosunkowo jasno, ale tylko innym w oczy. Jest typowym światłem ostrzegawczym. Jeśli trzeba cofnąć precyzyjnie, nie oświetla obszaru za pojazdem w wystarczający sposób. Oczywiście jest kamerka, ale to nie załatwia sprawy. Są sytuacje, gdy niewiele w niej widać, poza tym świeci w oczy jak wściekła, więc nie da się jednocześnie korzystać z kamery i lusterek.

 

Rozważam dołożenie dodatkowych świateł cofania i nawet poczyniłem już pewne przygotowania (np. poprowadzenie przy okazji przewodu i schowanie go w zderzaku). Kolsultowałem to też z diagnostami. Ale nie mogę się zdecydować na zakup samych lamp. To, co można nabyć w Internecie jest zazwyczaj brzydkie i już przez monitor śmierdzi tandetą. Stąd moje pytania:

 

1. Macie może jakieś własne doświadczenia w tym zakresie?

 

2. A jeżeli tak, to co moglibyście polecić?

 

Z góry 320px-Giewont_a2.jpg dziękuję za wszelkie porady.

Edytowane przez subarutux
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Po konsultacji ze znanym serwisem w Łańcucie zdecydowałem się na inną modyfikację: wymianę żarówki prawej na jednofunkcyjną LED, zaś lewego światła przeciwmgielnego - na dwufunkcyjną LED z mocą światła białego jak dla lampy prawej. Wg człowieka profesjonalnie zajmującego się oświetleniem, zapewni to oświetlenie wystarczające do normalnej eksploatacji w deszczu, w terenie  itp. Koszt operacji podobny lub mniejszy, brak rzeźbienia w zderzaku.

 

Będę informował o postępach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Przepraszam, że dopiero teraz, za to są zdjęcia. :)

Były one wykonywane w dzień słoneczny z pomiarem matrycowym (nie pomyślałem zawczasu o tym), więc nie widać tego tak wyraźnie. Spróbuję kiedyś wieczorem.

 

Oświetlenie :ok:

=============

Oświetlenie drogi za samochodem jest bardzo dobre, na co najmniej jednej długości samochodu widać wszystko bardzo wyraźnie, na następnej długości też jest bardzo dobrze. Zasięg wykracza poza zasięg kamery, bardzo fajnie się jedzie z głową wystawioną przez drzwi. Zaraz za samochodem, na środku jest cień na długości +/- 25 cm. Dużo zależy oczywiście od świateł i ukształtowania otoczenia.

Zaletą jest także lepsza sygnalizacja cofania, zwłaszcza w ruchu miejskim. Od razu zauważyłem zmiany w reakcjach kierowców.

 

Kłopot z kamerą :angry:

==============

Obraz w nocy jest bardzo jasny, lekko prześwietlony, do tego monitorek oślepia! Co prawda oślepiał mnie od zawsze, jednak teraz to oślepianie jest uciążliwe. Trzeba się pobawić z ustawieniami, niestety nie ma ich wiele i nie są zbyt intuicyjne. Może wiecie, jak to zrobić szybko i porządnie?

 

Zakres prac :pstryk:

============

 

Strona prawa:

Wymiana żarówki na diodową. Efekt piorunujący.

 

Prawa_1.jpg.c33c60bb156f005240e097208b79e193.jpg

 

Prawa_2.thumb.jpg.717277fe3d26d7a0233ca682697b81a5.jpg

 

 

Strona lewa:

Wymiana żarówki na diodową, dwufunkcyjną. Efekt nie taki silny, gdyż pan nie mógł dobrać idealnie takiej samej mocy świetlnej. Wymiana łączy się z koniecznością wymiany oprawki, trzeba było zamawiać i przerabiać lampę. Lampa ma priorytet światła czerwonego, włączenie świateł przeciwmgielnych powoduje zgaśnięcie światła cofania po tej stronie.

 

Lewa_1.jpg.a64f375d7e87774ba5ab0de62f8b717d.jpg

 

Lewa_2.thumb.jpg.3b41f36514ae48c2bb12b46bc1a1f07a.jpg

 

Lewa_3.thumb.jpg.7769325d4f5fd387a7d7057bc3a48e75.jpg

 

 

A to widok całości:

 

699264978_Cao.jpg.21d1d38dde7857b8a6bece45a2a031f3.jpg

 

 

 

 

  • Super! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • subarutux zmienił(a) tytuł na Forester SJ: Modyfikacja światła cofania (poprzednio - Dodatkowe światło cofania)
  • 1 miesiąc temu...

Obiecałem zdjęcia w ciemności. Więc są. Wykonano w bardzo dobrych warunkach - w Wetlinie. Bardzo mało świateł wokoło, doskonała przejrzystość powietrza.

 

Dzienne.jpg.6cd2de1c37b8e62f6033238a8143ad7d.jpg

Bez świateł pozycyjnych.

 

Pozycyjne.jpg.60f6ae60ee6665a86102a767cf8ec737.jpg

Tu ze światłami pozycyjnymi.

 

Przeciwmgielne.jpg.fd9e5fab4924f433cd272119356209de.jpg

Tak wygląda przeciwmgielne.

 

383319659_Ciemno.jpg.2585460eabcc2ab7a8b435146bb43f22.jpg

A to jest rzęsiście oświetlone podwórze kościoła i klasztoru OO. Bernardynów.

Widać domieszkę światła nad drzwiami klasztoru, które zaświeca się automagicznie i długo nie gaśnie, a było zimno, więc nie czekałem.

 

I jak? Może być?

  • Super! 2
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Subary napisał(a):

Rozwiązanie problemu, który od początku korci do modyfikacji...

To jest jedna z zalet tradycyjnych, wręcz staromodnych świateł w naszych wehikułach.

Pan od świateł pokazywał mi wielkie, wypasione Volvo, które światła wsteczne miało w postaci dwóch wąziutkich pasków. Niczego to nie oświetlało, a i funkcja sygnalizacyjno-ostrzegawcza była wątpliwa. Niestety, tam nic się nie da zrobić.

 

18 godzin temu, Subary napisał(a):

Jaki model oprawy trzeba zakupić i na czym polega priorytet czerwonej barwy?

Co do oprawy się nie wypowiem, bo pan to zrobił samodzielnie; wiem tylko, że jest typ taki, jak w standardowej subarowej żarówce światła cofania (żarówka ze skrzydełkami, P27 chyba). Wiem też, że usunął oprawkę starą i przykleił nową.

 

Priorytet polega na tym, że jeśli żarówka dostanie jednocześnie napięcie do obu obwodów (białego i czerwonego), to zaświeca się tylko czerwony. Więc jeśli  świeci się światło przeciwmgielne i włączy się bieg wsteczny, to pozostaje światło czerwone, jeśli zaś jest włączone światło cofania i włączymy przeciwmgielne, to białe gaśnie i zapala się czerwone. Żarówka rozpoznaje to automagicznie, jedyne, co trzeba, to odpowiednio podłączyć kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ojej, trudne pytanie. :blush: Muszę zapytać pana od oświetlenia. Dam znać pod koniec tygodnia.

 

 

Dodam jeszcze, że przyciemniłem w ustawieniach jasność obrazu z kamerki. W dzień to nie przeszkadza, a w nocy jest trochę lepiej - czyli oślepia trochę mniej. Obraz jest dużo wyraźniejszy, bez jakiegoś wielkiego szumu.

 

Edytowane przez subarutux
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
W dniu 18.01.2023 o 21:56, luksp napisał(a):

szacun

Dziękuję, ale większa część tego szacunu przypada panu od lamp z Łańcuta. Ja byłem jedynie niepokornym pomysłodawcą.

 

W dniu 9.01.2023 o 11:48, Masteritos napisał(a):

Jakie to żarówki ?

Pytałem telefonicznie pana Wykonawcę: prawa to żarówka z cokołem W16 (ze skrzydełkami), lewą to musi mi pokazać, bo nie pamięta dokładnie. Jest to "dual-led" kupiony w Internecie, a oprawka była zamówiona później. Starał się eksperymentalnie dobrać podobną jasność. Ponieważ dobrej jakości żarówki o dużej mocy są trudno dostępne, kupuje różne, sprawdza je, ewentualnie odsyła.

Dowiedziałem się, że takich przeróbek robi dużo, ale Forestera tej generacji (MY18) miał po raz pierwszy. Mam podjechać przy okazji i zrobić sobie zdjęcia.

 

Przepraszam, że nie mogę dać konkretnej odpowiedzi, ale są pewne dziedziny życia i motoryzacji, gdzie wolę nie eksperymentować samodzielnie, zwłaszcza że nie mam ani odpowiednich umiejętności, ani wyposażenia (ale umiem wiele zrobić przy motorze, np. ustawić reflektor, nasmarować łańcuch itp. :D , umiem też robić ładne zdjęcia i inne takie).

Edytowane przez subarutux
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...