Skocz do zawartości

SG N/A, check+cruise (i brak innych objawów)


Arcteryx

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Samochód: 2008 Forester SG N/A MT 158KM; LPG (STAG) założony 5.000 km temu.

Dziś zaświecił mi się ("na stałe") CEL + miga cruise. Nie ma żadnych innych objawów - nie szarpie, nie ma falowania obrotów, wszystko jest jak zwykle. Wyłączenie silnika, przegazowanie nic nie daje - objawy są jak były. Odłączyłem teraz na noc akumulator - może to coś pomoże?

Wiadomo, że trzeba podjechać do serwisu i podpiąć samochód pod komputer; problem polega na tym, że jestem 1800 km od domu, we Włoszech, a do Polski wracam dopiero w niedzielę wieczorem. Było dużo jazdy autostradowej, teraz ciągle po górach i zakrętach. Dzisiaj leje deszcz cały dzień i jest 99% wilgotności powietrza, więc może to jakieś elektryczne kłopoty? Olej jest, regulacja zaworów + rozrząd z pompą wody robione były tuż przed instalacją gazu (przy okazji świece, wszystkie płyny itp).

Martwić się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,
Samochód: 2008 Forester SG N/A MT 158KM; LPG (STAG) założony 5.000 km temu.
Dziś zaświecił mi się ("na stałe") CEL + miga cruise. Nie ma żadnych innych objawów - nie szarpie, nie ma falowania obrotów, wszystko jest jak zwykle. Wyłączenie silnika, przegazowanie nic nie daje - objawy są jak były. Odłączyłem teraz na noc akumulator - może to coś pomoże?
Wiadomo, że trzeba podjechać do serwisu i podpiąć samochód pod komputer; problem polega na tym, że jestem 1800 km od domu, we Włoszech, a do Polski wracam dopiero w niedzielę wieczorem. Było dużo jazdy autostradowej, teraz ciągle po górach i zakrętach. Dzisiaj leje deszcz cały dzień i jest 99% wilgotności powietrza, więc może to jakieś elektryczne kłopoty? Olej jest, regulacja zaworów + rozrząd z pompą wody robione były tuż przed instalacją gazu (przy okazji świece, wszystkie płyny itp).
Martwić się?
Bedziesz sie martwil lub nie po diagnostyce. Obstawiam blad lambdy ktory nie wplynie znaczaco na Twoj powrot poza tym ze tempomat nie bedzie dzialal. Narazie wrozenie z krysztalowej kuli ktorej na forum nikt nie ma

Wysłane z mojego moto g(10) przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CEL + Cruise miga zawsze razem, przy jakimkolwiek błędzie.

Nikt nic Ci nie doradzi, bo to może być albo jakaś totalna głupota albo coś poważnego (co pewnie byś jednak poczuł).

 

Pojedź do jakiegoś sklepu i kup za 5-10 eur czytnik OBD na Bluetooth.

Odczytaj błąd telefonem, skasuj i ciesz się Italią :)

 

Może to być przykładowo coś z oznaczeniem ELM 327.

Edytowane przez LosioDriver
  • Super! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, Panowie! Z kupieniem czytnika będzie problem, bo jutro ostatni dzień tutaj, a od soboty rano powrót. Na pewno pierwsze co zrobię w poniedziałek, to serwis :) Na razie: nie ma żadnych innych objawów - przyspiesza, hamuje, nic nie wyje, nic nie szarpie. Dzięki za ten pomysł z sondą lambda - miałem coś takiego w poprzednim Forku z 10 lat temu - skończyło się wypruciem sondy i problem z CEL zniknął na zawsze. Zobaczymy co będzie jutro po podpięciu akumulatora po nocnej przerwie (cruise by się bardzo przydał w drodze powrotnej....).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W imprezie GH miałem podobny problem, początkowo wykazywało uszkodzenie zaworu zmiennej fazy, później się silnik wykorbił :v nie wiem czy było to powiązane, błąd po odłączeniu aku powinien zniknąć, ale pytanie czy nie wróci i czy za kilometr lub dwa nie zapali się ponownie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Paweł Wojtkiewicz napisał:

uszkodzenie zaworu zmiennej fazy,

Oby to nie to... Tak jak pisałem - wymiana rozrządu (a przy okazji regulacja zaworów) była 5.000 km temu - zakładam, że wszystko było sprawdzone wtedy.

 

Ale, ale... Przypomniała mi się jedna rzecz: przy okazji zaświecenia się CEL zauważyłem też, że wskaźnik temperatury silnika jest lekko poniżej normy, tj. jeśli strzałka w "równym poziomie" oznacza 90', to teraz jest tak na - umownie - 85'.... Może to tylko złudzenie, ale mam wrażenie, jakby lekko opadła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz ja Ci podałem jeden jedyny przykład, sam tempomat może wyłączać każdy inny błąd

 

po powrocie kup dla własnej wygody chociażby elm237 i pobierz apkę torque na smartphone, możesz sprawdzić błędy i parametry silnika, koszt niewielki na aledrogo bo około 20 ziko a pasuje do wielu aut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stan na rano, po 12 godzinach resetu akumulatora: CEL świeci się od razu, cruise miga. Silnik nie szarpie, nie trzęsie się, pracuje równo i miarowo. nie ma żadnego falowania obrotów - ani na benzynie, ani na LPG. Po rozgrzaniu się do "prawie 85'C" trzyma obroty na poziomie ok. 700. Olej OK. WTF.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Dracula napisał:

Obstawiam malo znaczacy blad 2 sondy lambda. Tej za katem
 

Oby, oby! Dzięki za uspokojenie! Spróbuję gdzieś podjechać teraz, żeby sprawdzić kod błędu - wieczorem dam znać co wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Dracula napisał:

Obstawiam malo znaczacy blad 2 sondy lambda. Tej za katem

Wysłane z mojego moto g(10) przy użyciu Tapatalka
 

 

Z obstawianiem w internecie jest tak żeby lepiej tego nie robić, po prostu jedź na diagnostykę i tyle :P

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy we wersji N/A jest też ta głupia pompa powietrza wtórnego co dogrzewa spaliny przy uruchamianiu auta ? Jeśli jest to może ona padła i wtedy też zapalają się kontrolki i nie działa tempomat.

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to może być to! jak napisał ipsx82.  

Miałem tak samo przy dużej wilgotności powietrza(zwłaszcza zimą jak padał deszcz) - P2441 czyli zamknięty zawór powietrza wtórnego. 

A i silnik działał tak samo. OBD2 Bluetooth, kasujemy i po sprawie. 

Edytowane przez morosek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Dracula napisał:

Obstawiam malo znaczacy blad 2 sondy lambda. Tej za katem
 

 

No więc byłem rano w serwisie, podpięli komputer i wyszła właśnie 2 sonda lambda. Błąd został skasowany, przejechałem 200 km i na razie problem nie wrócił.... W poniedziałek, po powrocie do Polski, zabieram się za to. Wielkie dzięki dla wszystkich za rady i pomoc!

 

 

  • Super! 2
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
No więc byłem rano w serwisie, podpięli komputer i wyszła właśnie 2 sonda lambda. Błąd został skasowany, przejechałem 200 km i na razie problem nie wrócił.... W poniedziałek, po powrocie do Polski, zabieram się za to. Wielkie dzięki dla wszystkich za rady i pomoc!
 
 
Przed wymiana zalej to jakims odkutasiaczem. Niech penetruje. Pryskaj co jakis czas a po 2-3h odkrecaj

Wysłane z mojego moto g(10) przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym, że błąd drugiej sondy może być spowodowany jeszcze kilkoma innymi czynnikami i nie oznacza on awarii samej sondy :) Jeżeli był to P0420 ;) Przed wymiana sondy warto poczytać kilka wątków o P0420... Szerokości !

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym, że błąd drugiej sondy może być spowodowany jeszcze kilkoma innymi czynnikami i nie oznacza on awarii samej sondy Jeżeli był to P0420 Przed wymiana sondy warto poczytać kilka wątków o P0420... Szerokości !
Wlasnie mialem pisac ze tu bedzie czescie problem z katem a nie z sondaScreenshot_20220507-082348.jpg

Wysłane z mojego moto g(10) przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.05.2022 o 16:00, mrk2607 napisał:

Obstawiam sondy nie katalizator. ;) sam tak miałem i mam do sprzedania nowy katalizator zamiennik.

 

Właśnie dlatego warto poczytać... Później wszystko posprawdzać... A wymiana kata to już sama końcówka tej żmudnej drogi :) Jego sprawdzić się niestety nie da ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W weekend przejechałem w sumie prawie 2000 km i problem nie wrócił. Samochód jechał normalnie. Spróbuję podjechać w tym tygodniu na diagnostykę i zastanowię się co z tym dalej zrobić - pewnie wyprucie sondy zamknie temat na lata :)

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...