Jump to content

Subaru Baja ciężarowy?


Przemysław Preobrażeński

Recommended Posts

2 godziny temu, Przemysław Preobrażeński napisał:

Witam, mam Subaru Baja zarejestrowane na sam. ciężarowy, a chciałbym przerejestrować, na osobowy. Pytanie brzmi, czy Baja była produkowana, jako osobowy, czy ciężarowy.


Robiłem zmianę w Legacy V. Potrzebowałem pierwotny wyciąg z homologacji i zaświadczenie o tym, że samochód został wyprodukowany jako osobowy pięciomiejscowy, a w PL została zmieniona homologacja na ciężarowy czteromiejscowy. Musisz się odezwać do SIP, bez papierów z centrali nic nie zrobisz. Największy problem jest zmiana z czterech na pięć miejsc, chodzi o fabryczne punkty kotwiczenia pasów bezpieczeństwa. Nie wiem co masz teraz w dowodzie, 4 czy 5 miejsc. Jest to istotne.  +do tego papier z warsztatu o przebudowie
Jeśli jest podobna sytuacja jak u mnie, to druga droga jest przez Jednostkę Uprawnioną (ITS, PIMOT, BOSMAL). Rozeznaj się dokładnie w temacie, bo może okazać się, że nie da się przez to przebrnąć albo mocno się nie opłaca. Z samochodem krajowym pewnie byłby mniejszy problem, a sprowadzany kaplica...

 

Przepis:

§ 9i. W przypadku pojazdów dla których wykonano mocowania siedzeń i pasów bezpieczeństwa w procesie produkcyjnym, badanie wykonane przez jednostkę uprawnioną o którym mowa w § 9b, 9d, 9f-9g rozporządzenia może być zastąpione oświadczeniem producenta pojazdu podstawowego.

 

Uzasadnienie:

Mając na celu usprawnienie procedury dopuszczenia pojazdu do ruchu w dodanym § 9i wprowadzono możliwość zastąpienia badania wykonywanego przez jednostkę uprawnioną oświadczeniem producenta pojazdu podstawowego w przypadku pojazdów dla których wykonano mocowania siedzeń i pasów bezpieczeństwa w procesie produkcyjnym. 

Edited by ir3n3usz
Link to comment
Share on other sites

"Baja" to samochód ciężarowy, ze względu na to, że ściana grodziowa ma "przelotkę". Odsuwa się fotele do przodu, kładzie tylna kanapę, otwiera "przelotkę" i dzięki temu jest płaska powierzchnia od klapy, do przednich siedzeń(na desce rozdzielczej uruchamia się ikona otwartej ściany grodziowej- tym tez, na bank różni od Legacy i Outback ;) ). Coś na zasadzie "samochodu z kratką". Ja w papierach mam "wbitą" ciężarówkę i tak też była traktowana od wypuszczenia z fabryki. "Mieląc " temat od lat 2000, osobiście nigdy się nie spotkałem z "Baja", jako osobowym. Na dowód tego, szukając swojego egzemplarza kilka lat, przed ewentualną decyzja o zakupie, prosiłem właścicieli o zdjęcia dowodów osobistych i zawsze była to ciężarówka.

 

Ps rozpisalem się w sumie nie potrzebnie,bo jesteś właścicielem tego modelu. Myślałem że jesteś na etapie decyzji/zakupu...

Edited by Qubu666-Baja
Link to comment
Share on other sites

57 minut temu, Qubu666-Baja napisał:

"Mieląc " temat od lat 2000, osobiście nigdy się nie spotkałem z "Baja", jako osobowym. Na dowód tego, szukając swojego egzemplarza kilka lat, przed ewentualną decyzja o zakupie, prosiłem właścicieli o zdjęcia dowodów osobistych i zawsze była to ciężarówka.

No to zaskoczę Ciebie ;)
Screenshot_20220210_205651.thumb.png.dae557ae43eca723cf3289debf8a2b60.png

Link to comment
Share on other sites

Ok. może być..., dlatego napisałem, że osobiście się nie spotkałem. Ok ,to pytanie mam do CIebie.

Rozumiem, że kupiłeś samochód,jako osobówkę. (czy przekształcałeś?)

Ścianę grodziową masz dalej otwieraną?  w dowodzie masz 5 miejsc. Kanapę masz zmienioną? masz stojak na kubki ze schowkiem, pomiędzy tylnymi fotelami?

Ps. Nie forsuję swoich teorii, bo piany na darmo nie lubię bić. W "profesora" też się nie bawię ;)

Zero spiny ;)

Zawsze można zapytać ludzi z polskiego oddziału Subaru i wypowiedzą się kompetentnie w tej kwestii tj czy samochód produkowany był, jako osobowy, czy ciężarowy i po kłopocie ;) Jak  serduszko podpowiada... 

Ps jak się okazuje mamy też osobówkę, ale może ktoś jeszcze sprawdzi w papierach i napisze co ma wbite w dowód?

 

Edited by Qubu666-Baja
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...