Jump to content

Subariada Korsyka - 12-21 września 2022


Miłosz Rzeźnik

Recommended Posts

Poniżej znajdują się szczegółowe informacje dla uczestników tegorocznej Subariady na Korsykę.
 
Terminy i miejsce spotkania:
Powinniście dopłynąć na Korsykę promem z Livorno we Włoszech, 12 września do południa. Prom wypływa z Livorno o 8 rano. Przejmiemy Was po wyjeździe z promu w Bastii (prom przypływa o 12:00). 
Dokładne miejsce, gdzie będziemy oczekiwać prześlemy w późniejszym terminie.
Oficjalne zakończenie wyprawy nastąpi w Bastii, 21 września rano (prom powrotny do Livorno wypływa o 12:30). 
 
Prom i dojazd do Livorno: Bilet możecie kupić bezpośrednio przez stronę armatora https://www.corsica-ferries.co.uk/ lub https://www.mobylines.com/ lub na stronie aferry.pl. Koszt biletu jest zależny od wysokości auta (z trumną lub bez trumny) oraz ilości osób i waha się od 850 do 1300 zł w obie strony. Prom płynie zaledwie 4 godziny, więc nie ma (i nie potrzeba) opcji z kabiną. W trakcie rejsu oczekujecie w lobby lub restauracji.
Może się zdarzyć, że jeden z armatorów (zwykle CF) zmieni godziny. Pomimo tego że pasuje to mniej do planu wyprawy też damy radę. Jednak - UWAGA - NIE KUPUJCIE biletów, aż nie zgromadzimy grupy i nie damy sygnału do zakupu. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której będziecie płynąć różnymi promami i o różnych godzinach!!!
 
Optymalna trasa dojazdowa do Livorno zależy od miejsca startu z Polski. Tutaj przykładowa trasa z Krakowa: https://goo.gl/maps/sHeZhgtqem9vHXfk6, a tutaj z Poznania: https://goo.gl/maps/uHYDMbhr8KJpkiqSA.
Trasa dojazdowa z Polski w każdym wariancie prowadzi głównie autostradami. Autostrady w Niemczech nie są płatne. W Czechach i Austrii obowiązują winiety na autostrady. Można kupić winiety wcześniej przez internet tutaj: http://www.pzmtravel.com.pl/pzmsklep/oplaty,drogowe-winiety,23.html.  Autostrady we Włoszech są płatne na bramkach (karta, Euro).
 
Trasa: Trasa po Korsyce liczyć będzie około 1000 km. Poruszać się będziemy głównie drogami asfaltowymi (zwykle bardzo wąskie i kręte), ale i drogami szutrowymi oraz gruntowymi. Na Korsyce nie ma trudnego terenu, większość dróg terenowych jest objęta zakazami wjazdu. Będzie jednak kilka "punktowych" trudności. Przyjmujemy Forestery, a także XV i Outback, ale wyłącznie "w automacie" i z kierowcą, który ceni bardziej przygodę niż plastikowy zderzak ;)
 
Program:
Nie podajemy Wam na razie dokładnego programu, co robimy w dany dzień. Na tym wyjeździe stawiamy na:
- trasy widokowe
- klimatyczne wioski i miasteczka
- doznania kulinarne
- elementy "slow travel" - tak, tak, będziemy robić czasem coffee break!
- różne aktywności ruchowe

Oto, co m.in. chcemy z wami zrobić lub Wam pokazać:
- górskie trasy półwyspu Cap Corse
- kilka uroczych plaż - pływamy!
- pustynia Agriates
- wąwozy Spelunca i Scala di Santa Regina
- skały Les Calanches i wpisaną do UNESCO zatokę Porto
- korsykańskie megality - menhiry i dolmeny
- turystyczne, ale bardzo ładne Bonifacio wraz ze słynnym klifem oraz wykutymi w nim skalnymi schodami
- klimatyczne stare wioski, np. Speloncato
- zakupy lokalnego wina
- przynajmniej jeden trekking
- kanioning - ubieramy "pianki", kaski i brodzimy, skaczemy, zjeżdżamy na tyłkach oraz pływamy w kanionie górskiego potoku
- 2 rejsy łódką - do rezerwatu Scandola z czerwonymi skałami - dostęp tylko od morza oraz wzdłuż klifów koło Bonifacio.

W tym wątku o poprzedniej wyprawie na Korsykę znajdziecie sporą fotorelację:
https://forum.subaru.pl/topic/107899-subariada-korsyka-12-20-sierpnia-2021/page/8/
A tutaj nasza galeria z Korsyki z wypraw terenówkami, które pod kątem atrakcji nie różnią się od zaplanowanej Subariady: 
https://przygody4x4.pl/galeria/korsyka/

A tutaj film z zeszłorocznej Subariady:

 

 

Waluty: Lokalna waluta to Euro. W większości można również płacić kartą, choć nie wszędzie.
Paliwo: Paliwo na Korsyce jest drogie i kosztuje 1,6-1,7 Euro za litr. Warto zatankować do pełna przed wjazdem na prom, jeszcze we Włoszech, choć tam jest tylko nieco taniej. Paliwo jest dobrej jakości i ogólnodostępne. Nie trzeba zabierać kanistrów.
Dokumenty: Korsyka jest częścią Francji, tak więc należy do UE i strefy Schengen. Podobnie wszystkie kraje na trasie dojazdu, tak więc wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty.
Informacja dla kierowców: Kierowcy potrzebują prawo jazdy (wystarczy polskie). Nie potrzeba Zielonej Karty.
Noclegi: Ponieważ nocowanie na dziko jest na Korsyce zakazane, wszystkie noclegi przewidujemy na polach campingowych. 
Jedzenie: W dużych miastach można kupić niemal wszystkie towary spożywcze. Część posiłków będziemy przygotowywać w terenie lub na biwakach, jednak korsykańskie potrawy i wyroby spożywcze są tak wspaniałe, że na jedzeniu nie da się tutaj oszczędzić. W sklepach z lokalnymi produktami można się "zatracić w zakupach", a i lokalne trunki kuszą swoim smakiem i aromatem! Dlatego warto przewidzieć specjalny budżet na korsykańskie specjały.
Z Polski warto zabrać pewną ilość jedzenia “turystycznego” z Polski. Polecamy gotowe dania firmy Arpol: http://www.sklep.arpol.net.pl/, a dla "leniwych" sprawdzone przez nas liofilizaty: https://lyofood.pl/
Prosimy abyście przyjechali na miejsce spotkania zaopatrzeni w jedzenie na 2 dni.
Wydatki: Korsyka jest droga, zwłaszcza dla turystów.  W uproszczeniu można przyjąć, że ceny Polskie należy pomnożyć x2, choć nie wszędzie tak jest. Nocleg na campingu uwzględniając samochód i namiot kosztuje minimum 15E od osoby za noc. Obiady w restauracjach można zjeść za 20-30E od osoby. Pakiet noclegów i zamówionych atrakcji to koszt około 300E od osoby dorosłej. Dokładną kwotę podamy Wam po skompletowaniu grupy i zrobieniu rezerwacji.
Niestety ani w noclegach ani w atrakcjach młodzież nie ma zniżek na Korsyce. Mniejsze / młodsze dzieci liczymy indywidualnie. 
Co koniecznie zabrać:
+ dobry humor, odporność na trudy podróży, ciekawość świata
+ namioty, karimaty, śpiwory (ciepłe!), słowem sprzęt potrzebny do biwakowania. Należy się przygotować na zakres temperatur od 0 do +30 stopni C. Choć Korsyka leży na południu Europy to jednak jest to wyspa górzysta. Nawet w maju w górach zdarzają się nocne przymrozki. Z drugiej strony, zwłaszcza na południu można się spodziewać upałów.
+ sprzęt do przyrządzania posiłków w terenie
+ baniak na wodę – minimum 20l na 2 osoby.
+ sandały, ale i solidne obuwie turystyczne (na trekingi), rękawiczki robocze, latarkę (najlepiej czołówkę). Nie zapomnijcie czapki oraz ciepłej kurtki na wszelki wypadek.
+ parasol lub kurtki nieprzemakalne
+ strój kąpielowy i buty do pływania
+ każde auto powinno być wyposażone w sprawne CB Radio.
 
Przygotowanie auta:
Prawdopodobnie większość z Was ma stosunkowo nowe i sprawne auta. Warto jednak przed wyjazdem zrobić gruntowny przegląd, usunąć wycieki, luzy. Jeśli któreś auto ma tendencje do przegrzewania - naprawić. Nie powinno być upałów ale... a jeździć będziemy wolno i dużo po serpentynach.
NIE PRZECIĄŻAJCIE SAMOCHODÓW.
Auta na wyprawę zwykle są wypakowane po brzegi. Warto zrobić weryfikację bagażu pod względem ważności. Bez dodatkowego kremu można jechać, ale z urwanym kołem już nie.
Unikajcie opakowań szklanych - są ciężkie i tłuką się.
Pamiętajcie, że na każdym noclegu i przy każdym obiedzie w terenie musicie wypakowywać rzeczy. Na pakowanie i rozpakowywanie nie warto tracić dużo czasu - lepiej przeznaczyć go na jazdę lub wieczorną integrację. Dlatego odpowiednie rozłożenie bagażu jest bardzo ważne. Równie ważne jest zabezpieczenie go przed "fruwaniem" podczas jazdy".
 
Wpisowe na tą wyprawę wynosi 500 euro od samochodu (z uwagi na zmienny, dołujący kurs zł zmuszeni jesteśmy przejść na podawanie kosztów w EURO właśnie).
 
PS. Możemy przyjąć 10 aut, ale nie więcej niż 28 osób!
PS2. Z uwagi na duże koszty własne aby wyjazd doszedł do skutku musimy mieć zapisane minimum 6 aut.
 
A teraz UWAGA - zapisy starują.... dziś 23:59!
 
Edited by Miłosz Rzeźnik
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • Urabus locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...