Skocz do zawartości

Polskie autostrady i drogi ekspresowe - e-TOLL, e-bilety, bramki i oplaty - gdzie, co i jak?


Christoph

Rekomendowane odpowiedzi

19 godzin temu, MateuszWwa napisał:

Na stacji benzynowej bedzie to mozna kupic rozumiem bez aplikacji?  Tj kupuje bilet i kasjer wpisuje mnie w system? 

Tak... ale upewnij się, że stacja sprzedaje te bilety (bo nie wszystkie dogadały się) i musisz podać miejsce zjazdu.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogólnie to że tego nie aplikują w łapkach typu, Mobilet, skycash, itp , tylko kolejna apka do kolekcji. Ja tego e-trola założyłem jeszcze przed listopadem w obawie jakbym musiał jechać w pierwszych dniach i coś by nie działało, Ale żeby założyć trzeba było dokonać wpłaty i wisi mi tam jakaś kasa, więc pewnie jak przyjdzie jechać wykorzystam to (o ile podołam) i przejdę na tego autopaya, czy coś tam innego co będzie, a może wkrótce rozszerzy się lista obsługujących aplikacji. 

A ktoś się orientuje czy to musi być cały czas uruchomione na ekranie, czy może chodzić w tle (o ile tak działa) przykładowo jak ktoś zadzwoni, będę chciał przełączyć na Navi, itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, radekk napisał:

A ktoś się orientuje czy to musi być cały czas uruchomione na ekranie, czy może chodzić w tle

Musi być uruchomiona aplikacja, ale może chodzić w tle - potrzebuje jedynie dostępu do GPS w tym nowym systemie.
W starym systemie nawet nie musiała być uruchomiona.

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wypróbowałem wczoraj drugą apkę MF czyli e-toll Bilet. Instalacja, wybór parametrów i dokonanie płatności w mniej niż 2 minuty. Apka służy tylko do zakupu, nie ma geolokalizacji i nie wymaga pracy w czasie jazdy. Dla okazjonalnego przejazdu takiego jak mój rozwiązanie trafione. Sieć Play mi też ostatnio napisała, że umożliwią płatność za autostrady u siebie i zdaje się autopay również aczkolwiek nie śledzę nowinek.

Zatem dla prywatnych przejazdów system jest dość przyjazny.

  • Dzięki! 1
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem ostatnio zakupić e- winietę ( 10 dni ) na Austrię na stronie https://www.asfinag.at/

Nie jesteśmy osamotnieni w bezsensownych pomysłach, aby ją zakupić na osobę fizyczną na stronie operatora musisz to zrobić z wyprzedzeniem 18 dni przed planowanym wyjazdem.

I to wszystko ze względu na dobro klienta , to czas który sobie pozostawiają na ewentualny zwrot 14 dni + 4 dni na wysyłkę e-winiety pocztą.

 

Takie cyfrowe udogodnienia w Austrii.

 

Oczywiście można to zrobić od ręki u pośredników ponosząc dodatkowy koszt.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, e-555 napisał:

Próbowałem ostatnio zakupić e- winietę ( 10 dni ) na Austrię na stronie https://www.asfinag.at/

Nie jesteśmy osamotnieni w bezsensownych pomysłach, aby ją zakupić na osobę fizyczną na stronie operatora musisz to zrobić z wyprzedzeniem 18 dni przed planowanym wyjazdem.

I to wszystko ze względu na dobro klienta , to czas który sobie pozostawiają na ewentualny zwrot 14 dni + 4 dni na wysyłkę e-winiety pocztą.

 

Takie cyfrowe udogodnienia w Austrii.

 

Oczywiście można to zrobić od ręki u pośredników ponosząc dodatkowy koszt.

Mozesz też kupić jako przedsiębiorca i masz od razu ważną, nie podaje się żadnych danych firmy i winieta jest dokładnie taka sama jak dla klienta indywidualnego, różnica tylko w tych doliczonych 14dniach :)

Przechodziłęm przez to jak jechałęm na wakacje i zainteresowałem sie winietami na 2 dni przed wyjazdem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, e-555 napisał:

Próbowałem ostatnio zakupić e- winietę ( 10 dni ) na Austrię na stronie https://www.asfinag.at/

Nie jesteśmy osamotnieni w bezsensownych pomysłach, aby ją zakupić na osobę fizyczną na stronie operatora musisz to zrobić z wyprzedzeniem 18 dni przed planowanym wyjazdem.

I to wszystko ze względu na dobro klienta , to czas który sobie pozostawiają na ewentualny zwrot 14 dni + 4 dni na wysyłkę e-winiety pocztą.

 

Takie cyfrowe udogodnienia w Austrii.

 

Oczywiście można to zrobić od ręki u pośredników ponosząc dodatkowy koszt.

 

To na wypadek, gdybys pomylil date, albo zrezygnowal z wyjazdu, badz zachorowal, przelozyl wyjazd ze wzgledu na Lockdown, Covid-19 -  Pandemie czy inne ustrojstwo.
 

Docen to jako klient, bo ktos dba o twoj interes. Po to masz te 14 dni rezerwy, 3 dni na doreczenie pisma o rezygnacji - wniosek zestrony ASFINAG poczta lub droga elektroniczna (a nie e-vignety poczta, niby jak?) oraz 1 dzien na przetworzenie danych. To ciebie jako klienta chroni prawo konsumenckie. 


Digitale Vignette - cyfrowa winieta - jest bardzo praktyczna: bez klejenia, bez drapania szyb po urlopie. Z danych podajesz date obowiazywalnosci, kraj rejestracji i numer rejestracyjny. Wiecej cie nie interesuje.
 

Nawet Czesi maja juz swoje „elektronicke znamky“. 
 

Jesli potrzebujesz winiete na juz, robisz to tak, jak pisze @Korton:

 

3 godziny temu, Korton napisał:

Mozesz też kupić jako przedsiębiorca i masz od razu ważną, nie podaje się żadnych danych firmy i winieta jest dokładnie taka sama jak dla klienta indywidualnego, różnica tylko w tych doliczonych 14dniach :)

Przechodziłęm przez to jak jechałęm na wakacje i zainteresowałem sie winietami na 2 dni przed wyjazdem :)


Dokladnie tak to funkcjonuje. W Austrii jest jeszcze jeden atut: ASFINAG obejmuje calosc drog, ma jeden system obslugi. Plane extra sa tylko odcinki z tunelami. 
 

Jest jeszcze kilka dogodnosci dla kierowcy, np. kupisz roczna winiete i walnie ci szyba - przy naklejce masz problem, przy winiecie cyfrowej nie. 
 

Ja sie ciesze z jednego plusa - winieta przypisana jest do mojej tablicy, a nie samochodu. Zmiana przez przelozenie tablicy do innego pojazdu (3 pojazdy na 1 zamienne tablice); sprzedaz i zarejestrowanie nowego pojazdu - oplacona winieta pozostaje u ciebie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Christoph napisał:

 

To na wypadek, gdybys pomylil date, albo zrezygnowal z wyjazdu, badz zachorowal, przelozyl wyjazd ze wzgledu na Lockdown, Covid-19 -  Pandemie czy inne ustrojstwo.
 

Docen to jako klient, bo ktos dba o twoj interes. Po to masz te 14 dni rezerwy, 3 dni na doreczenie pisma o rezygnacji - wniosek zestrony ASFINAG poczta lub droga elektroniczna (a nie e-vignety poczta, niby jak?) oraz 1 dzien na przetworzenie danych. To ciebie jako klienta chroni prawo konsumenckie. 


Digitale Vignette - cyfrowa winieta - jest bardzo praktyczna: bez klejenia, bez drapania szyb po urlopie. Z danych podajesz date obowiazywalnosci, kraj rejestracji i numer rejestracyjny. Wiecej cie nie interesuje.
 

Nawet Czesi maja juz swoje „elektronicke znamky“. 

 

Widzę że kompletnie nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi, nie kwestionuje wprowadzenia bardzo wygodnego produktu jak e- winieta tylko formy sprzedaży przez https://www.asfinag.at/, która jest dla mieni nie do zaakceptowania.

 

Tym bardziej taki system sprzedaży ( 18 dni przed podróżą ) nie ma sensu w obecnych czasach gdzie trudno zaplanować podróż z dużym wyprzedzeniem.

 

Zwróć uwagę jak to dział w Czechach, zakupu e – winiety dokonuje na dzień przed podróżą i tyle albo  i aż tyle ……

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

7 godzin temu, e-555 napisał:

 

Widzę że kompletnie nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi, nie kwestionuje wprowadzenia bardzo wygodnego produktu jak e- winieta tylko formy sprzedaży przez https://www.asfinag.at/, która jest dla mieni nie do zaakceptowania.

 

Tym bardziej taki system sprzedaży ( 18 dni przed podróżą ) nie ma sensu w obecnych czasach gdzie trudno zaplanować podróż z dużym wyprzedzeniem.

 

Zwróć uwagę jak to dział w Czechach, zakupu e – winiety dokonuje na dzień przed podróżą i tyle albo  i aż tyle ……


Mysle, ze nie zrozumiales sensu mojej wypowiedzi. 
 

Zakup przez internet daje ci prawo do zwrotu produktu, stad masz te 14+3+1 dni. I to gwarantuje cie konsumenckie prawo w Austrii. 

Przyda sie takze w razie pomylki, jak wpiszesz zly numer rejestracyjny, podasz zly kraj rejestracji. 
 

Nie chce ci sie czekac 18 dni? Potrzebujesz winiete do spontanicznego przejazdu przez Austrie?
Masz rozwiazanie podane jak na talerzu: wybierasz opcje na przedsiebiorce - winieta jest wazna od razu od wskazanej daty. Nie potrzebujesz zadnych danych firmy, przedsiebiorstwa, wyciagu z rejestru podatkowego, slowem nic, poza data obowiazywalnosci, numerem rejestracyjnym oraz krajem rejestracji.
 

Co jest niewygodnego w tej opcji? 
 

Inna mozliwosc - mozesz kupic naklejke badz cyfrowa winiete na stacji paliw, w Trafiku, przy ÖAMTC - zalacza ci od podanego dnia. 

 

 

Edytowane przez Christoph
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Christoph napisał:

 


Mysle, ze nie zrozumiales sensu mojej wypowiedzi. 
 

Zakup przez internet daje ci prawo do zwrotu produktu, stad masz te 14+3+1 dni. I to gwarantuje cie konsumenckie prawo w Austrii. 

Przyda sie takze w razie pomylki, jak wpiszesz zly numer rejestracyjny, podasz zly kraj rejestracji. 
 

Nie chce ci sie czekac 18 dni? Potrzebujesz winiete do spontanicznego przejazdu przez Austrie?
Masz rozwiazanie podane jak na talerzu: wybierasz opcje na przedsiebiorce - winieta jest wazna od razu od wskazanej daty. Nie potrzebujesz zadnych danych formy, przedsiebiorstwa, wyciagu z rejestru podatkowego, slowem nic, poza data obowiazywalnosci, numerem rejestracyjnym oraz krajem rejestracji.
 

Co jest niewygodnego w tej opcji? 
 

Inna mozliwosc - mozesz kupic naklejke badz cyfrowa winiete na stacji paliw, w Trafiku, przy ÖAMTC - zalacza ci od podanego dnia. 

 

 

Dziękuje za tak cenne informacje odnośnie możliwości zakup winiet, są dosyć powszechne.

Pozostanę póki co przy moim zdaniu odnośnie tego konkretnego sprzedawcy.

Nie każdy ma możliwość wybrać profil przedsiębiorcy lub zwyczajnie nie chce deklarować nieprawdy …

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Dzisiaj kupowałem winietę na Austrię, jak dla mnie, działa to super. Godzina 9:50 decyzja że jedziemy potrzebując winietę. Wejście na stronę https://shop.asfinag.at/pl/ i 9:57 miałem winietę. Wszystko jasno i przejrzyście, bez komplikacji

Warunek, musisz się zarejestrować jako firma, dla indywidualnych klientów winieta się uprawomocnia po 2 tygodniach, oczywiście nikt nie sprawdza czy masz firmę czy nie. Myk polega na tym że firmowego zakupu nie można zwrócić, a indywidualny do 2 tygodni tak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, radiolog napisał:


Warunek, musisz się zarejestrować jako firma, dla indywidualnych klientów winieta się uprawomocnia po 2 tygodniach, oczywiście nikt nie sprawdza czy masz firmę czy nie. Myk polega na tym że firmowego zakupu nie można zwrócić, a indywidualny do 2 tygodni tak

Wchodząc na stronę jest informacja o tym, wiec jak dla mnie wszystko przejrzyście, nawet info biorąc na osobę prywatna to od kiedy by ona była. Ja potrzebowałem od zaraz wiec wziąłem na firmę, ale patrząc co tam było do podania to żaden problem kupić przez kogoś kto nie ma firmy, wpisujesz tak samo swoje dane, pole NIP jest jako opcjonalne, wiec nawet by nie trzeba wymyślać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...