Skocz do zawartości

Spawanie wydechu na aucie


Zajonc

Rekomendowane odpowiedzi

Zamierzam powalczyć odrobinę z wydechem za pomocą spawarki.

Czy do spawania trzeba odpiąć akumulator? Wypowiedzieć magiczne zaklęcie?

Użyć wody święconej?

Nie chciałbym nic popsuć, a co człowiek to inna opinia :D

Na szkoleniu technicznym z obsługi pewnej włoskiej marki uczono nas, że trzeba wykonać mnóstwo czynności bo jak nie to...

Kolega o tym zapomniał, nic się nie stało, więc potem działał normalnie :P:biglol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam powalczyć odrobinę z wydechem za pomocą spawarki.
Czy do spawania trzeba odpiąć akumulator? Wypowiedzieć magiczne zaklęcie?
Użyć wody święconej?
Nie chciałbym nic popsuć, a co człowiek to inna opinia 
Na szkoleniu technicznym z obsługi pewnej włoskiej marki uczono nas, że trzeba wykonać mnóstwo czynności bo jak nie to...
Kolega o tym zapomniał, nic się nie stało, więc potem działał normalnie :biglol:
Zawsze bezpieczniej odpiąć kleme z akumulatora.
  • Super! 1
  • Dzięki! 1
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ciekawe pytanie. Teoretycznie, to właśnie pozostawienie akumulatora w obwodzie powinno chronić przed indukowaniem w obwodach niepożądanych napięć. Akumulator działa trochę jako kondensator całkujący. Odpięcie wiązek pozwala na indukcję napięć o dowolnej wysokości, a więc też zniszczenie elektroniki.

Edytowane przez mz56
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu mity i mitologie!!!

Akumulatora nie odłączamy podczas spawania!!!!

Działa on jako bufor bezpieczeństwa!!!!

Nigdy podczas spawania nie wydarzyła się MI, żadna przygoda z uszkodzeniem elektroniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Zajonc napisał:

Tak właśnie, ponoć lepiej nie odłączać.

Ale tak tylko słyszałem, nie sprawdzałem na sobie

Raz w moim rodzinnym domu ktoś machnął ręką na burzę. :biglol: Dwa telewizory i wszystkie puchy w ścianach trzeba było kupić nowe. :P Od tamtej pory, mały byłem wtedy, zawsze gdy idzie burza wszystkie takie sprzęty idą OFF i wszystko wyciągamy z gniazdek. Lodówka zostaje, wiadomo, musi chodzić cały czas. I jak żyję już trochę tak nigdy więcej takiego incydentu nie było. ;) Może to zbieg okoliczności, ale wiem, że sporo osób tak robi i będzie robić nawet gdyby to było dmuchanie na zimne. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te zniszczenia w chałupie, to brak współczesnych zabezpieczeń. Jak piorun strzeli w linię pod domem, to w instalacji bez zabezpieczeń mogiła. Ale od wielu lat, ja tak projektowałem dla siebie, można dobrać warystory i cewki zabezpieczające. Ja mieszkam w "bloku" a więc jeden stopień wystarcza. Jednak linia WN napowietrzna. W przypadku domków wolnostojących wypadałoby zrobić dwa stopnie. Na przyłączu i w domu. W najgorszym przypadku warystory do wymiany. 300 - 400 zł. To samo z antenami. Od przynajmniej 40 lat, takie firmy jak Suhner, proponują dobre odgromniki.

  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 

Trochę odkopuję, ale temat jest, wydaje mi się, na tyle ważny, że należałoby uporządkować trochę informacje, aby nie wprowadzać w błąd.

 

Po pierwsze:

 

W dniu 5.11.2021 o 11:33, MacGregor napisał:

Akumulatora nie odłączamy podczas spawania!!!!

Działa on jako bufor bezpieczeństwa!!!!

 

ponieważ:

 

W dniu 4.11.2021 o 18:25, mz56 napisał:

pozostawienie akumulatora w obwodzie powinno chronić przed indukowaniem w obwodach niepożądanych napięć. Akumulator działa trochę jako kondensator całkujący. Odpięcie wiązek pozwala na indukcję napięć o dowolnej wysokości, a więc też zniszczenie elektroniki.

 

I to jest prawda, która może uratować sporo cebulionów, zwłaszcza w dobie spawarek inwerterowych które generują wysokie częstotliwości

 

W dniu 20.10.2021 o 11:22, hugo napisał:

(MAG lub TIG - nie mylić z MIG bo to jest spawanie aluminium)

NIE:

MAG - spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazów aktywnych

MIG - spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych

TIG - spawanie elektrodą nietopliwą w osłonie gazów obojętnych

 

Metodą MIG można swobodnie spawać stal, zwłaszcza elementy przenoszące naprężenia, ponieważ nienawęglona spoina posiada większą elastyczność. 

Stal spawana w osłonie AR-MIX jest już unzawana za metodę MIG, aluminium spawamy w osłonie z czystego AR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, st981777 napisał:

NIE:

MAG - spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazów aktywnych

MIG - spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych

TIG - spawanie elektrodą nietopliwą w osłonie gazów obojętnych

 

Metodą MIG można swobodnie spawać stal, zwłaszcza elementy przenoszące naprężenia, ponieważ nienawęglona spoina posiada większą elastyczność. 

Stal spawana w osłonie AR-MIX jest już unzawana za metodę MIG, aluminium spawamy w osłonie z czystego AR.

Ja to tylko przeczytałem z książki więc musiałbyś z autorem to przedyskutować.

"Metoda MAG jest stosowana do łączenia stali konstrukcyjnych niestopowych, niskostopowych i wysokostopowych, natomiast metoda MIG do spawania aluminium, magnezy, miedzi i innych metali nieżelaznych i ich stopów."

Czyli na chłopski rozum, spawasz migomatem (drut alu w teflonowym pancerzu i Argonem jako osłona) aluminium.

 

Edytowane przez hugo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, hugo napisał:

"Metoda MAG jest stosowana do łączenia stali konstrukcyjnych niestopowych, niskostopowych i wysokostopowych, natomiast metoda MIG do spawania aluminium, magnezy, miedzi i innych metali nieżelaznych i ich stopów."

Spawanie MIG/MAG (ang. Metal Inert Gas / Metal Active Gas) – spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych (MIG, metoda 131) lub aktywnych (MAG, metoda 135)[1]. Jako gazy osłonowe obojętne najczęściej stosuje się argon lub hel. Natomiast jako gazy osłonowe aktywne – dwutlenek węgla lub jego mieszaninę z argonem.

W metodzie MIG/MAG łuk elektryczny jarzy się między spawanym materiałem, a elektrodą w postaci drutu. Łuk i jeziorko ciekłego metalu są chronione strumieniem gazu obojętnego lub aktywnego. Metoda nadaje się do spawania większości materiałów, dobierając druty elektrodowe i gaz osłonowy, odpowiednie dla różnych metali.

 

2 godziny temu, hugo napisał:

Czyli na chłopski rozum, spawasz migomatem (drut alu w teflonowym pancerzu i Argonem jako osłona) aluminium.

Tak

 

3 godziny temu, st981777 napisał:

tal spawana w osłonie AR-MIX jest już unzawana za metodę MIG

I też tak

 

Natomiast stal spawana w osłonie CO2 to technika MAG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, st981777 napisał:

Metodą MIG można swobodnie spawać stal, zwłaszcza elementy przenoszące naprężenia, ponieważ nienawęglona spoina posiada większą elastyczność. 

Stal spawana w osłonie AR-MIX jest już unzawana za metodę MIG, aluminium spawamy w osłonie z czystego AR.

Chyba jednak nie.

Spawanie metodą MIG/MAG obejmuje właściwie dwa różne procesy spawania: spawanie MIG to spawanie w osłonie gazów obojętnych. W tej metodzie stosuje się gazy obojętne, a więc niereaktywne, takie jak argon, hel lub ich mieszaniny. Spawanie MAG to spawanie w osłonie gazów aktywnych. Tu oprócz argonu stosuje się aktywne gazy, takie jak dwutlenek węgla (CO2) lub tlen (O2). Możliwe jest także zastosowanie czystego CO2 jako gazu osłonowego dla jeziorka spawalniczego.

 I jeszcze to:

Spawanie metodą MIG nadaje się szczególnie do metali nieżelaznych: aluminium, magnezu, miedzi i tytanu. Metody MAG używa się głównie do spawania stali niestopowych, niskostopowych i wysokostopowych.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak jest z tym odłączaniem aku, ale nie odłączając i spawając w pierwszym  moim forku elektrodą, upaliłem sterownik silnika. Od tamtego czasu zawsze zdejmuję klemę. Fakt, że to spawarka starego typu. Takie moje spostrzeżenie, ale jestem otwarty na nową wiedzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, hugo napisał:

Spawanie metodą MIG nadaje się szczególnie do metali nieżelaznych

Tutaj pełna zgoda, ponieważ metoda MAG nie nadaje się do spawania tych metali.

 

Przyznam się, że muszę pewną kwestię skonsultować, jak do tej pory, AR-MIX 18% jest jeszcze MAG, tak AR-MIX 5% był uznawany za MIG, szczególnie ważny był przy kwasiaku. Sprawdzę normy i na pewno tu zamieszczę. Nadal obstaję jednak, że metodą MIG można stal spawać. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Daroot napisał:

ale nie odłączając i spawając w pierwszym  moim forku elektrodą, upaliłem sterownik silnika.

Przy prawidłowym podłączeniu masy spawarki, nie powinno dość do jakichkolwiek uszkodzeń.

  • Super! 1
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, st981777 napisał:

Tutaj pełna zgoda, ponieważ metoda MAG nie nadaje się do spawania tych metali.

 

Przyznam się, że muszę pewną kwestię skonsultować, jak do tej pory, AR-MIX 18% jest jeszcze MAG, tak AR-MIX 5% był uznawany za MIG, szczególnie ważny był przy kwasiaku. Sprawdzę normy i na pewno tu zamieszczę. Nadal obstaję jednak, że metodą MIG można stal spawać. 

Jeśli jest tak jak mówisz chętnie zaktualizuje swoją bazę wiedzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, hugo napisał:

Jeśli jest tak jak mówisz chętnie zaktualizuje swoją bazę wiedzy.

Mea culpa, jeszcze rano bym sobie dał rękę uciąć, że gazy M1 są zaliczane do techniki MIG, i bym teraz nie miał ręki:th_dash:

 

EN-ISO-14175-Tabela-1-Klasyfikacja-gazow-2-756x1024.png

 

 

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To "pudełeczko", to może być dodatkowy, szybki kondensator wspomagający akumulator. Akumulator, tak jak kondensatory elektrolityczne, słabo reaguje na napięcia w.cz.. Dodatkowy kondensator np. ceramiczny, tantalowy o dużej pojemności pomaga w tłumieniu impulsów wysokiej częstotliwości. Ileż to razy stosowałem w zasilaczach kondensatory rzędu 10 000 mikrofarada i równolegle z nimi kondensatory np. ceramiczne typu 10 czy 100 nano tnące impulsy o wysokiej częstotliwości. Dodatkowo, kondensator elektrolityczny poddany impulsom w. cz. podlega bardzo szybkiej degradacji. Utrata pojemności. Ale to już nie na temat, więc szybko kończę.

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...