Skocz do zawartości

Bezpiecznik zapalniczki


rosaskc

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem sobie odkurzacz samochodowy i po podłączeniu do gniazda zapalniczki momentalnie spaliło bezpiecznik. Co ciekawe, jest tam 10A (cigar), a w gnieździe w podłokietniku jest 20A (12V plug) i z podłokietnika działa bez problemu.

Teraz pytanie: czy mogę śmiało zmienić bezpiecznik cigar na większy (15A lub 20A), bo fabryczny bezpiecznik 10A został dobrany pod grzałkę do papierosów? Czy samo gniazdo jest inne niż w podłokietniku i musi mieć mniej Amper?

 

IMG_20211016_181540__01__01.thumb.jpg.aae00e966fc913892934823dc24c70d4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, ipsx82 napisał:

Jak dasz mocniejszy to przepali Ci się cynowe zabezpieczenie w zapalniczce i wtedy rozbieranie tego przekichane. 

 

Dzięki. Właśnie o to mi chodziło, czy gniazdo zapalniczki i gniazdo 12V w podłokietniku się różnią. Zastanawiałem się, czy różnica w bezpiecznikach wynika z różnych konstrukcji czy przeznaczenia gniazda zapalniczki pod grzałkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że "cynowy" bezpiecznik w gnieździe zapalniczki ma chronić przed pożarem. Gdyby zapalniczka z jakiegoś powodu została zablokowana w gnieździe, to po przekroczeniu krytycznej temperatury gniazda, cyna ma się rozpuścić i przerwać obwód. Biorąc pod uwagę inną konstrukcję gniazda zapalniczki (bimetal), być może większe prądy są niewskazane. A może to tylko wynik starej tradycji ? Zapalniczka 10 A, bo tak mówi komputer ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tak jeszcze jako dopisek. W oryginalnym gnieździe nie musi być cyna. Podobny z wyglądu jest stop Wooda Jego temperatura topnienia to 66,5 stopnia. Może trzeba by sprawdzić, tu potrzebny dobry fachman z zapleczem, jaka jest rzeczywista temperatura topnienia tegoż mostka w gnieździe ? Może to np. 110 stopni ? I przy długotrwałym obciążeniu 20 A taką temperaturą osiąga ?

Edytowane przez mz56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...