Skocz do zawartości

Tylny Diff (uszczelnienie) - kilka pytań (OBK 2001)


Qubu666-Baja

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie. kolejny temat z listy muszę zrobić i na dniach będzie to "wymiana uszczelniaczy P i L półosi, w tylnym dyferencjale". MAm kilka pytań. Chodź zadanie jest proste, to np przy przodzie miałem nazwijmy "niespodziankę" i trzeba było znaczyć "słoneczko", żeby spokojnie odkręcić nakrętkę, wybić uszczelniacz itd, a mentalnie się nastawiłem na "wydłubanie" i wbicie nowego uszczelniacza od zewnątrz.

 

Tematy i pytania:

1. Dyferencjał mam taki, jak na zdjęciu. Wg mnie, typ dyferencjału, to VA1, z tego co szukałem po zdjęciach itd. (dobrze doszedłem do tego, czy się mylę?)

pyt: Czy na obudowie jest jego typ (na logikę powinien być) i wszystkie dane (przełożenie) ? Chodzi o to , że w końcu pozaznaczam co trzeba, ściągnę go "na dół" ,oczyszczę, pooglądam,uszczelniacze półosi dam nowe, posprawdzam nr itd, ale do teraz miałem założoną do niedawna oryginalną osłonę dyferencjału i ogólnie był on zasłonięty.

 

2. Ogólnie myślałem, że mam z L i P strony diffa osłonę montowaną na śruby, ale... znowu zaświeciło "słoneczko"

   Wg tego http://www.sucross.com/replacement-1663.html wychodzi, że uszczelniacz ściągamy od zewnątrz ściągaczem, albo wydziubujemy zabezpieczonym elegancko śrubokrętem ;) 

pyt(dla spokoju i potwierdzenia):

Czy mimo "słoneczka" rzeczywiście uszczelniacze w tylnym dyferencjale w tym modelu ze zdjęcia, wymieniamy bez odkręcania "słoneczka" , rozbiórki etc. tj od zewnątrz? 

 

3.  W związku z tym, że generalnie nie lubię "gitary" zawracać, to sam dobieram części itd, ale przy ostatniej wymianie przednich uszczelniaczy były przygody (przygody opisane w innym wątku), to już tak niezbyt ufam w to co napisane jest w ogłoszeniach ("Baja" rządzi się swoimi prawami, jeżeli chodzi o subtelne "niuanse" w kompatybilności części ;) )

Katalogi, moje doświadczenie ewidentnie mi mówią, że uszczelniacze o numerze 806732200 to są te, które pasują do tego dyfra, który będzie pacjentem.

pytanie: dobrym tropem idę, czy mogą też być inne uszczelniacze, o innych numerach? (zakładamy jednak, że dyferencjał jest oryginalny i wyjechał z fabryki w obecnej "budzie")

2127841535_uszczelniacze.TylnyDiff.thumb.jpg.b146a12286b728072177edb7b3b1bb7d.jpg

Dyferencjał baja.jpg

 

wymiana uszczelniacza.jpg

Edytowane przez Qubu666-Baja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 21.09.2021 o 10:27, Orear napisał:

service manual tego nie ma? LINK

Muszę sprawdzić manuale z linku... Korzystam z wersji analogowej, czyli książki serwisowej wydawnictwa Haynes i pierwszy raz nie znalazłem tam odpowiedzi, czyli musi być "fraszka" z wymiana tego uszczelniacza(z resztą dam znać, jak poszło). Ogólnie doszedłem jaki dokładnie mam dyferencjał. Jest to VA1. W sumie wszystko już jasne... Pozostało "rzeźbić" ;)

Ps dzięki za odp

 

EDIT:

odpowiedzi na pytania, po skończonej wymianie:

- Mój dyferencjał to VA1

- Uszczelniacze, które kupiłem (te powyżej, na zdjęciu 806732200) nie pasowały do dyferencjału

VA1.

(można sprawdzić po VIN jakie komponenty wsadzone są do mojej budy? typ skrzyni AT, dyferencjał etc.? Posprawdzalbym ,czy wszystko co mam od nowości, jak należy i które z nich dalej "jeżdżą" w moim samochodzie...)

- Prawidłowe , pasujące do modelu VA1 to kolejno: 806732210 i 806732220. Są to uszczelniacze KIERUNKOWE, stąd są różne numery dla P i L strony. Na uszczelniaczach są odlane strzałki,co ułatwia zorientowanie się przy montażu. Odlali również "R" i na drugim "L".oraz  numery seryjne części- ułatwienie , żeby nie pomieszać stron.

- Zdjęcie, które wrzuciłem tj te na temat wyciągnięcia uszczelniaczy, jest prawidłowe. ja użyłem zabezpieczonej końcówki śrubokrętu i ręką delikatnie podważałem od zewnątrz ten uszczelniacz.

Do montażu nowych nie trzeba odkręcać nakrętki-"słoneczka".

Uszczelniacz "wyskoczył" bez ekwilibrystyki i mocowania.

- nabicie uszczelniaczy poszło gładko i (póki co) nic się z nich nie leje. powinno być cacy...

Temat zakończony i wyczerpany

 

Edytowane przez Qubu666-Baja
  • Super! 1
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...