Jump to content

wybór pomiędzy obk legacy impreza


Michał Kraków

Recommended Posts

Witam wszystkich

Przyszedł czas na kolejne subaru w rodzinie :D. Najchętniej sklonowałbym mojego obk, ale skoro się nie da, to trzeba sobie radzić inaczej i wybrać coś innego. W związku z powyższym zastanawiamy się nad obk, legacym oraz imprezą, rocznik około 2015. Proszę o opinie o silnikach w danym modelu (który jak najmniej awaryjny, ale dający przyjemność z jazdy) bo od tego chciałbym zacząć. Generalnie samochód głównie w trasy, między 500km a 1004km ciągiem. Będę mocno wdzięczy za każdą pomoc.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Obk 3.6 to jest wybór oczywisty, mam i zrobiłem nim już sporo kilometrów w tym trasę Kraków-Innbruck-Siena-Sardynia. Zastanawi się nad 2.5 obk, czy buzo się traci na mocy (3,6 po 2012 to tylko US, Kanada). Legacy V ta sama sytuacja co z obk jeśli chodzi o dostępność i wersje silnikowe (GT do modelu IV, powyżej modelu IV import z że oceanu). Imprezę alternatywnie rozważam, bo nie wiem o niej wiele. W woli wyjaśnienia, nie biorę pod uwagę diesela ani LPG, nie mam problemu z motoryzacja z za wielkiej wody.

Link to comment
Share on other sites

Legacy/OBK to super platforma i bardzo udane samochody.
Mialem b.podobny dylemat 2 lata temu jak moje Legacy GT 2010 zrobiło się starsze i szukałem następcy. Skończyło się na ..... Giulii, bo Subaru nie miało nic w ofercie o choćby zbliżonych osiągach. Przesiadka z 3.6 na 2.5 w tak duzym aucie może być mocno rozczarowująca.....

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, Michał Kraków napisał:

 nie mam problemu z motoryzacja z za wielkiej wody.

najlepiej więc ściągnąć z USA OBKa 3.6 V generacji - z EyeSight (aktywny tempomat) - ponoć rewelacyjnie sprawdza się na długie trasy.

niestety w EU juz nie ma nic ciekawego jeśli chodzi o silniki.

hybrydy Subaru omijaj szerokim łukiem.

Link to comment
Share on other sites

Mam już obk 3,6 tyle że IV, i myślałem o czymś może trochę innym np. legacy który jest niższy i ma inne zawieszenie. A jak mi przyjdzie robić trasę Wiedeń Tyrol, gdzie jest 250 km prostej autostady to może wygodniej? Nie wiem jak impreza bo nie zagłębiałem się bardzo w specyfikację silników, najmniejsza zapewne.

Link to comment
Share on other sites

3 minuty temu, Michał Kraków napisał:

Chyba że jest coś godnego polecenia z silników ue jest?

WRX STi (to już nie jest Impreza)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...