Jump to content

Przepłwomierz / MAF / Lewe powietrze w subaru turbo


Yoosyn

Recommended Posts

Mam problem z Foresterm XT kolegi. Logowałem go ECU explorerem i wyszło że korekty długie stoją na 15% i jeszcze dorzuca korekte krótką często na 25%. Jak się domyślacie samochód nie był przyjemy w użytkowaniu ;). Okazało się że rura doprowadzająca powietrze do turbo jest w kiepskim stanie. Udało mi się uszczelnić połączenie z turbo, podociągałem opaski na y-pipe pod IC, umyłem MAFa IPĄ. Korekta na wolnych stanęła na +18. Popodłączałem 2 inne przepływki - to samo. Dąży do 18. Popoprawiałem połączenia masowe, przykręciłem przepływkę lekko, z czuciem (dzięki @Sykatore) Próbowałem dostać się do rury doprowadzającej do turbo, ale poległem więc złożyłem w cholere.. Pomogło, na wolnych obrotach korekta spadła do 4% (z początkowych 35 ;D ) jednak przy przyspieszaniu nadal dąży do 15-20%. Czyli przy bucie na benzynie nie dość że jest ubogo (puki nie pobuduje korekt długich w odpowiednich cellach) to jeszcze ma za bardzo przyspieszony zapłon bo widzi mniejszy przepływ.
Ale czy to na pewno mniejszy przepływ a nie usterka układu benzynowego? Tak, logowałem bliźniaczego forestera który pracuje bardzo ładnie w korektach +-5% i tam przepływy pod takim samym obciążeniem były 15-20% większe.
A więc przepływomierz bądź lewe powietrze lub coś z elektryką. Mój błąd że nie sprawdziłem innych przepływek pod obciążeniem. Jeżeli chodzi o lewe powietrze to głównym podejrzanym jest rura przed turbo (ta fajna schowana pod kolektor) a to dlatego że w doładowaniu również brakuje przepływu. Gdyby nieszczelność była za turbo chodziłby na bogato w doładowaniu bo by wydmuchiwał policzone powietrze.

 

I teraz po tym przydługim wstępie pytanie do Was - czy to możliwe że rura przed turbo jest na tyle nieszczelna że zasysa tamtędy 20% powietrza? Węże DV i odmy są całe i na miejscu. Na wolnych obrotach lałem plakiem dookoła i nie było reakcji sondy ani korekt. Może nieszczelność ujawnia się dopiero pod obciążeniem? Gdzie szukać przyczyny? Może ktoś kiedyś miał problem z kablami od MAFa i stąd może się brać przekłamanie?

Rura na pewno leci do wymiany, w razie gdyby to nie pomogło chciałbym wiedzieć gdzie dalej szukać przyczyny. Kable, przepływka, a może jakieś nieoczywiste miejsce nieszczelności?


Pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

Szczerze mówiąc, to miałem w GT uszkodzoną rurę a i tak dziad jechał AFRem 10 (9.7) pod obciążeniem. Palił w mieście 11 litrów z lekką nogą więc z korekcją problemów chyba nie miał. 

W Forku miałem jeszcze bardziej uszkodzoną tą rurę, po uszczelnieniu szczerze mówiąc nie czuje specjalnej różnicy, według sterownika LPG czasy BP nie uległy zmianie.


Może problem macie z pompą paliwa/regulatorem ciśnienia? korekcje nakłada, bo może mieć wahania ciśnienia i sonda to widzi.

 

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, 133699 napisał:

Może problem macie z pompą paliwa/regulatorem ciśnienia? korekcje nakłada, bo może mieć wahania ciśnienia i sonda to widzi.

 

Dzięki za odpowiedź. Teoretycznie może tak być bo nie sprawdzałem ciśnienia paliwa... Aaale nie daje mi spokoju że przepływka pokazuje przy danych rpm i doładowaniu 80-85g/s gdzie bliźniaczy forek trzyma około 95-100g/s i AFR jedzie jak po szynach z mapy.

Więc wydaje mi się że dopóki przepływy nie będą się zgadzały nie ma co kopać w paliwie bo w sumie podaje go tyle ile wynika ze zmierzonego przepływu :(

Po wymianie rury, jeżeli nie będzie poprawy, popróbuje z przepływkami. Tym razem pod obciążeniem :)

1 godzinę temu, 133699 napisał:

Szczerze mówiąc, to miałem w GT uszkodzoną rurę a i tak dziad jechał AFRem 10 (9.7) pod obciążeniem.

No właśnie nie mogę sobie wyobrazić że 20% powietrza ssie z pominięciem filtra i ori układu. A co do Twojego GT może część lewego uciekała z układu nieszczelnością za turbo i się wyrównywało ;)?


Dodatkowo, szansa 1 na 200.. może ktoś zafleszował przeskalowany MAF o 20% w dół :OO: Nie chce mi się w to wierzyć, ale sprawdzę przy następnej okazji.

Edited by Yoosyn
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Yoosyn napisał:

No właśnie nie mogę sobie wyobrazić że 20% powietrza ssie z pominięciem filtra i ori układu. A co do Twojego GT może część lewego uciekała z układu nieszczelnością za turbo i się wyrównywało ;)?


Dodatkowo, szansa 1 na 200.. może ktoś zafleszował przeskalowany MAF o 20% w dół :OO: Nie chce mi się w to wierzyć, ale sprawdzę przy następnej okazji.

Za turbo było szczelniutko, ale przed turbo po rozbiórce TIP'a okazało się, że nie koniecznie :OO:

Jak jest opcja sprawdzenia to zerknij. Już widziałem kiedyś Hawka z którym nie mogli dojść do ładu. Pół komory wymienione, a adapter do przepływki z HKS ^_^ nawet nie musiałem go mierzyć żeby kolegów uświadomić o co może chodzić. 

 

A tak analogicznie to może warto zwrócić na AVLS/TGV? albo czy silnik nie pochodzi od STurbo który ma CR 9:0, XT dostał 8:0 jak impreza (według autocentrum). Nie wiem jak bardzo CR wpływa na korekty, ale ECU z GT radzi sobie z silnikiem z CR 9:0, testowane. Albo zerknąć dla pewności na VIN żeby nie wyszło, że to kiedyś XT 2.5T było ;) w moim "swapie" z 2.5 na 2.0 (:biglol:) to tylko raz zerknąłem na OBD co tam przepływka wyczynia, albo raczej co ratuje. 

 

Można by poszukać w manualu czy opisują jaka ma być rezystancja na przewodach MAFa, coś jak sprawdzanie stukowca. 

 

W ogóle on niema MAPa przy okazji? forek poliftowy miał (nawet ostatnio macałem), a nie pamiętam jak XT wygląda pod maską. Może być tak, że auto miało kiedyś BOV i zmieniono mu w ECU by wspomagał się MAPem (nie wiem jak to fachowo wygląda, już zapomniałem), podobno tak się robi i to działa. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Co do CR to kolega dobrze sugeruje.

Przepływ powietrza wpadającego do silnika jest mocna zależny od jakości spalania i zjawisk falowych zachodzących po spaleniu

przewietrzania komory spalania w czasie między-otwarcia zaworów wylotu i dolotu.

Jeżeli reakcja spalania nie była właściwa z powodu niedostatecznej ilości paliwa będzie to miało istotny

wpływ na prędkość gazów wylotowych skutkiem czego będzie niedostateczne napełnienie cylindra powietrzem.

Czy będzie to 15% różnicy trudno powiedzieć.

A jak silnik idzie na WOT, nie ma przecież wtedy znaczenia przepływ wyliczony z MAFa bo dawka idzie ze sztywnej mapy.

Link to comment
Share on other sites

14 godzin temu, 133699 napisał:

Nie wiem jak bardzo CR wpływa na korekty

Nie wpływa, możesz palić ognisko i proporcje paliwa do powietrza będą się zgadzały.

 

14 godzin temu, 133699 napisał:

W ogóle on niema MAPa przy okazji?

Ma, zapomniałem napisać. Rzeczony forek to 2003 xt. Silnik wysterowany na 16bitowym ECU jak s-turbo, TGV obecne, brak zmiennych faz. Wszystko jak z fabryki. MAP potrzebny do mierzenia doładowania i pewnie jak by odpiąć przepływomierz to awaryjnie pojedzie w trybie speed density i pojedzie po MAP. Tego jeszcze nie próbowałem.

11 godzin temu, Gustaf napisał:

A jak silnik idzie na WOT, nie ma przecież wtedy znaczenia przepływ wyliczony z MAFa bo dawka idzie ze sztywnej mapy.

Na WOT nie protestuje, jednak jest ubogo na benzynie. Na gazie syf jest przypudrowany i podlany żeby mieszanka się zgadzała. Sztywna mapa leci jak samochód jest wysterowany tylko z MAP sensora. Tutaj mamy MAFa i on jest głównym i nadrzędnym źródłem informacji o obciążeniu. Nawet z gazem w podłodze na wysokich obrotach - zrzuca wszystkie korekty (czasem zostawia długą) i idzie po dolanej mapie OL sztywno wg odczytów MAF. No i tu jest problem, bo brakuje 20% odczytu i ...20% paliwa.


Sondę O2 na razie wykluczyłem. Zachowuje się prawidłowo i widzę po drugiej (za katem) że nie pokazuje bzdur.

 

15 godzin temu, 133699 napisał:

Już widziałem kiedyś Hawka z którym nie mogli dojść do ładu. Pół komory wymienione, a adapter do przepływki z HKS

W sumie dobry trop. Może holenderski gaziarz wrzucił opornik w sygnał MAFa żeby bardziej wyprzedzać zapłon :OO:. Trzeba będzie pomierzyć kable.

Dzięki za dotychczasowe odpowiedzi. W przyszłym tygodniu dalsza "walka o lepsze jutro" forka.

Dołączam screen z loga. W doładowaniu lambda 1,05 czy AFR 15,5 :ok:Samych logów chyba nie będę wrzucał. Może to zaciemnić sytuację bo niektóre testy są na LPG a niektóre na noPB.
346065452_2021-05-30(1).thumb.png.dfd0d25ae6d25bded1c21b1ccb180c8c.png

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...