Skocz do zawartości

Doświadczenia z włóknem szklanym/węglowym.


ewemarkam

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie, ma ktoś jakieś?

Chodzi mi u urzeźbienie ze schowka środkowego w moim forku, daszku na radio 2 DIN. Pomysł mam, chęci, zdolności manualne też. Tylko może jest ktoś kto podzieli się wiedzą i pomoże dobrać materiały aby to zrobić dobrze i nie kupować dwa razy czegoś nie potrzebnego.e2586741cd7447817f66c7e22340dd13.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw wykonaj model zabudowy. Model musi być dokładny i jak najlepiej wykończony. Potem kup żelkot, żywicę i włókno szklane. Grubość włókna trzeba dobrać do geometrii modelu. Jeżeli będzie dużo zakamarków, zagięć i różnych płaszczyzn weź cienkie włókno. Trzeba będzie położyć więcej warstw na formie ale wyjdzie dokładniej. Model pokryj woskiem lub inną substancją do rozdzielania form. Na model połóż kilka warstw włókna przesączając każdą warstwę żywicą. Poczekaj aż forma wyschnie, potem rozdziel model i formę. Formę wypoleruj i znów pokryj woskiem lub inną substancją do rozdzielania form. Potem dopiero możesz wykonać element stosując włókno węglowe. Dobierz odpowiednią gramaturę włókna. Jako metodę przesycania żywicą, w warunkach domowych, można zastosować worki na ubrania (próżniowe). można też zrobić także że tylko warstwa wierzchnia jest z "węgla" a warstwy pośrednie z włókna szklanego - to ograniczy koszty.

To tak w telegraficznym skrócie.

  • Super! 1
  • Lajk 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialem to obłożyć włóknem. Po prostu. I tak jak wspomniałeś najpierw szklane a później kupić węglowe. Trójkąty obok wstawić z plexi, podobnie jak przód w wyciętym oknem na radio. Zamocować to na kleju na gorąco. I dopiero obkładać włóknem i żywicą. Da to radę? Pomysł z workiem próżniowym genialny.
Ale jak teraz to widzę to za grubo będzie i konieczne jest zrobienie skorupy (formy), zdjęcie jej, i wyłożenie wewnątrz tego włókna. Troche roboty, ale myślę że warto.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, ewemarkam napisał:

Zwykłe radio 2din. Ten tani chińczyk. Problem z jego lokalizacja niżej jest taki że, średnio cokolwiek na nim się robi w czasie jazdy. Trzeba odwrócić wzrok od drogi, średnio to bezpieczne.

628d4e0dc304a60d58e57ec729cbeb17.jpg

Jaki by nie był to każdy ekran wymagający manipulacji odciąga wzrok od drogi. 

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Skórowanie jest o wiele prostsze. Możesz sobie to wymodelować włóknem szklanym i sam wierzch położyć czarny żelkot a na to włókno węglowe. Potem tylko żywica na górę i szlifowanko do połysku ;). Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wygląda to tak teraz. Na żywice z włóknem dałem cieniutko włókna szklanego takiego co blacharze używają, na to poszedł kit co by wszystko wyprowadzić. i wygląda to tak.
c5230ab8f74af34b4d9ca8ce45833410.jpg

Nie chcę tego wykańczać na włókno węglowe, jakoś nie pasuje to do samochodu z tamtej epoki, wiem radio też nie. Chciałem pomalować lakierem strukturalnym i na to spray w kolorze deski, może uda się coś dobrać. Chyba że ma ktoś jakiś lepszy pomysł.


  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, ewemarkam napisał:

Wygląda to tak teraz. Na żywice z włóknem dałem cieniutko włókna szklanego takiego co blacharze używają, na to poszedł kit co by wszystko wyprowadzić. i wygląda to tak.
c5230ab8f74af34b4d9ca8ce45833410.jpg

Nie chcę tego wykańczać na włókno węglowe, jakoś nie pasuje to do samochodu z tamtej epoki, wiem radio też nie. Chciałem pomalować lakierem strukturalnym i na to spray w kolorze deski, może uda się coś dobrać. Chyba że ma ktoś jakiś lepszy pomysł.

 

Na razie wygląda jakbyś z cementu to ulepił :biglol: . Spoko, gratulacje za zapał i szczerze podziwiam. :thumbup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
2 godziny temu, Panbenonium napisał:

Jakby było bardziej obłe, to obić skórą w kolor deski i by było cacy. Teraz wygląda trochę jak monitor CRT obity filcem.

Czyli modyfikacja w pełni period correct. Mnie się podoba i wg. mnie fajnie wtapia się w kapliczkową formę kokpitu. Ale faktycznie obicie skórą zamiast floka byłoby chyba lepsze - jeszcze mniej by się odróżniało od deski.

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, ewemarkam napisał:

Takie coś?
https://allegro.pl/oferta/hit-super-rozciagliwa-derma-do-oklejania-8919744041

Czy typowo prawdziwa skóra

I zapytam się gdzie byliście przez prawie 2 tyg?emoji1787.pngemoji1787.pngemoji1787.png


Ale flok mi osobiście bardziej pasuje.


 

O właśnie taka okleina.

A gdzie byliśmy? Nie wiem jak inni, ale jestem "bez-subarowy" to jestem tu przez zasiedzenie i przeglądam Forum SIP dość wybiórczo. :ph34r::mrgreen:

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...