Skocz do zawartości

Kto jeszcze pamięta IV Zlot Plejad ?


ex-Dyrekcja

Rekomendowane odpowiedzi

  • Ojciec Założyciel

Ci, którzy byli na tym Zlocie zapewne pamiętają też nieprawdopodobną gościnność, jakiej mieliśmy okazję doświadczyć w tatarskiej wiosce Kruszyniany. Nasza gospodyni, pani Dżenneta Bogdanowicz, zaangażowała chyba wszystkich mieszkańców wsi do przygotowania i serwowania  niezwykle pracochłonnych, znakomitych potraw kuchni tatarskiej w ramach

cateringu dla Zlotowiczów. Od tego czasu upłynęło sporo lat. Atrakcyjna turystycznie wieś wzbogaciła się o miejsca noclegowe dla turystów i muzeum tatarskie. Pożar (wówczas ogromnym wysiłkiem budowanego) domu turystycznego państwa Bogdanowiczów postawił całą rodzinę na skraju przepaści. Konsekwencja, upór i niewyczerpane zasoby twórczej energii sprawiły, że nawet tak trudne wydarzenia losowe nie zrzuciły mieszkańców Kruszynian z obranej drogi - dziś wieś jest piękniejsza niż kiedykolwiek wcześniej i gotowa do przyjmowania mile widzianych gości.

Nieoczekiwanie to nie zdarzenia losowe, nie nawet pandemia, ale czysta chęć zysku może zagrozić temu zakątkowi tatarskiej tożsamości w Polsce.

Otóż na skraju historycznej wioski planowane jest wybudowanie ogromnej, przemysłowej fermy drobiu. Pomijając aspekty moralne (w cywilizowanych krajach od takiej przemysłowej „produkcji” drobiu coraz częściej się odchodzi) powstaje pytanie dlaczego akurat w historycznym miejscu, gdzie większość ludności jest zależna od turystyki ?

Odpowiedzi nie znam - być może po prostu ziemia była tania, a perspektywa zysku jest dla inwestora najważniejsza.

Ponieważ nie uważam, że liczy się wyłącznie zysk, a potrzeby mieszkańców i historię można po prostu ignorować, zdecydowałem się na poparcie inicjatywy lokalnej społeczności.

Również dlatego, że dobrze pamiętam jak pozytywnie przyjmowano tam naszą, zlotową społeczność : https://www.facebook.com/1503872596588554/posts/2504065453235925/

607B3E4B-691E-4229-9941-9491053D7979.jpeg

  • Lajk 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dyrekcja , Panie Dyrektorze jednym z bardziej znanych miłośników Kruszynian  jest Robert Makłowicz. Myślę, że warto byłoby wysłać do Pana Roberta taką informację i poprosić o pomoc w nagłośnieniu sprawy.

E-mail wysłany.

 

Edytowane przez Ayu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mail wysłany. 

 

W dniu 10.05.2021 o 14:58, eddie_gt4 napisał:

Tydzień temu byłem w Kruszynianach i nawet nie wiedziałem, że kiedyś tam był Zlot. 

Baza była w Bobrowej Dolinie - niedaleko Supraśla. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...