Skocz do zawartości

Lampy, Ledbary, Halogeny, Dalekosiężne, Robocze - montaż, przepisy, wyjaśnienia.


Kiwi 4ester

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem Forumowa Brać :)

Stanąłem przed decyzją o doposażeniu Subarynki w dodatkowe oświetlenie. Szukajka coś tam pokazała, ale nie było jakiś konkretów. W tym wątku chciałbym zebrać wszystko co macie u siebie pomontowane, jak macie porobioną instalację, prztyczki elektryczki, jakie lampy/ledbary zastosowaliście itd. :)

Fajnie by było, jakby się ktoś kumaty wypowiedział na temat przepisów, bo z jednej strony czytam, że dodatkowe oświetlenie drogowe trzeba zasłaniać, a innym razem, że wystarczy przycisk sterujący. 

Bardzo proszę o wypowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem wielki plan podpinania do długich, jakieś przekaźniki a skończyło się na zwykłym przełączniku.

To są jakieś ledy bardziej szerokie niż dalekosiężne co mi odpowiada. W lesie szeroko świeca. Mam je ze 3 lata i juz jakieś popadały.

Takiego rzeczywistego użytku może że 2 czy 3 razy jak przez las jechałem.

Montowane w miejscu 2 spinek zderzaka na takich metalowych płaskownikach, trochę zabawy żeby trafić nakrętkę i śrube ale za to bez psucia i wiercenia.

To miejsce jest o tyle lepsze od ledbara nad szyba bo ten potrafi odbijać się od szyby podobnofa05f2dc309c96c62e8e62565ed1308f.jpg

Wysłane z mojego M2007J3SG przy użyciu Tapatalka

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Czy załączasz światła wyłącznikiem przy przekaźnikiem to tylko zależy od Ciebie. Jeśli masz dobrej "mocy" wyłącznik to da on radę, natomiast wyłączniki o mniejszej mocy może po prostu wypalić. Na każdym masz zawsze dopuszczalny prąd pracy AC i DC. Ten drugi zawsze mniejszy i takowy (DC) mamy w samochodzie. 

Zasłaniać należy poza drogą lampy które nie mają homologacji drogowej.  Czyli brak oznaczeń typu światła (drogowe R, mijania C itp. oraz E z numerem kraju dla którego dana homologacja została wydana) Więcej tutaj: https://milionczesci.pl/blog/oznaczenia-homologacji-na-lampach/

Jeśli nie masz homologacji na lampie, powinieneś ją zasłonić, albo chociaż obrócić w stronę nadwozia. Gdy jedziesz po drogach publicznych.

Odnośnie działania, to Długie i Mijania powinny się dać zapalić dopiero gdy załączysz postojowe. Wyjątkiem jest tu możliwość mrugania światłami. Wiem że policja takie mruganie interpretuje różnie, często dostaje się mandat za używanie świateł drogowych w terenie zabudowanym, na oświetlonej drodze itd. (któtko nie lubią jak się innych ostrzega gdy policjanci stoją z suszarką). 

 

Przepisy "mówią" że drogowych masz mieć dwa lub cztery (dwa już masz), jeśli chodzi o umiejscowienie to nie bliżej bocznej krawędzi niż mijania. Więc teoretycznie 4 drogowe na bagażniku to już za dużo.

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ewemarkam napisał:

. Jeśli masz dobrej "mocy" wyłącznik to da on radę, natomiast wyłączniki o mniejszej mocy może po prostu wypalić. Na każdym masz zawsze dopuszczalny prąd pracy AC i DC. Ten drugi zawsze mniejszy i takowy (DC) mamy w samochodzie. 

 

 

 

O widzisz i to jest bardzo cena uwaga:bowdown:, bo chcę do włączania /wyłączania użyć tego przycisku

Screenshot_20210424_173804_com.opera.browser.thumb.jpg.02cc88ddf4dbae978dd37ed04229de55.jpg

 

Jest o tyle fajne, bo ma światełko informujące o wł/wył, a poza tym idealnie mi się wpasuje w konsolę. Grafika - do zrobienia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzisz i to jest bardzo cena uwaga:bowdown:, bo chcę do włączania /wyłączania użyć tego przycisku
Screenshot_20210424_173804_com.opera.browser.thumb.jpg.02cc88ddf4dbae978dd37ed04229de55.jpg
 
Jest o tyle fajne, bo ma światełko informujące o wł/wył, a poza tym idealnie mi się wpasuje w konsolę. Grafika - do zrobienia 
No to użyj przekaźnika :)
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, ewemarkam napisał:

No to użyj przekaźnika :)

Dodatkowo? Bo jeszcze jakoś kabel chcę puścić przez przekaźnik do świateł drogowych. Chcę też wykorzystać wiązkę od silniczka sprysków lamp, bo już nie mam sprysków za to kabelki są więc tylko kilka dołożyć i powinno być cacy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo? Bo jeszcze jakoś kabel chcę puścić przez przekaźnik do świateł drogowych. Chcę też wykorzystać wiązkę od silniczka sprysków lamp, bo już nie mam sprysków za to kabelki są więc tylko kilka dołożyć i powinno być cacy 
Ale jak? Chcesz je włączać razem z drogowymi? Czy seryjne lampy drogowe i te dodatkowo włączane przez przycisk ale tylko wtedy gdy masz włączone drogowe. Generalnie ja bym niczym więcej nie obciążał fabrycznych przekaźników. Do sterowania wszystkim i tak bym dał przełącznik. Nawet ta przepustnica w układzie wydechowym u mnie jest z dwóch przekaźników sterowana. Opcja było wsadzenie przełącznika od szyb. Ale za duży jest.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ewemarkam myślałem zrobić to tak,żeby dodatkowe światła spiąć z fabrycznymi drogowymi (długimi), a przycisk byłby do odłączania dodatkowych świateł, żeby świeciły tylko fabryczne drogowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dołóż przekaźnik, jeden koniec cewki podpnij pod żarówkę długich. One sterowane są masą, więc to będzie masa a plus po zapłonie podaj przez przycisk do drugiego końca cewki.
Przez styki przekaźnika puść 12 z Aku przez bezpiecznik dodatkowy, to do lampy a masa z lampy pod jakąś śrubkę blisko mocowania.

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Kiwi 4ester napisał:

@ewemarkam myślałem zrobić to tak,żeby dodatkowe światła spiąć z fabrycznymi drogowymi (długimi), a przycisk byłby do odłączania dodatkowych świateł, żeby świeciły tylko fabryczne drogowe. 

Ja mam wszystko podpięte pod przycisk od przeciwmgielnych, oczywiście przez przekaźnik, a sterowane wszystko drogowymi.

Czyli przycisk ON, nic się nie dzieje do czasu aż odpalam drogowe, wtedy zapalają się przeciwmgielne i dachowe.

Przycisk OFF, nic nie świeci nawet przy zmianie na drogowe.

Brak możliwości włączenia przeciwmgielnych, które są i tak bezużyteczne:OO:

 

AJG_5720.JPG

  • Super! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Kiwi 4ester napisał:

@kozioleksłuszna uwaga, można też i tak:thumbup:

Żeby nie było tak kolorowo, przeciwmgłowe sterowane są masą a drogowe sterowane są +12V.

Tak więc trzeba dodatkowy przekaźnik który po zasilaniu z drogowych poda masę na przeciwmgielneB)

Największą zaletą jest flara drogowymi wspierana całą resztą:evil2: Pozdrawiam zapominalskich na drogowych jadących z naprzeciwka:P

LEDY.jpg

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, koziolek napisał:

Największą zaletą jest flara drogowymi wspierana całą resztą:evil2: Pozdrawiam zapominalskich na drogowych jadących z naprzeciwka:P

LEDY.jpg

Fota jak nic tuż przed skokiem w nadświetlną, gdzie żadne światełka i tak już nie dają rady :evil2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kiwi 4ester mam u siebie w zimowym "lanosie" którym tylko jeżdzę w zimie i w nocy, rajdowe Lazery, zabijają wszystko z czym miałem do czynienia. Owszem produkt z górnej półki, cenowej też, ale warte każdego funta ;) 

https://www.lazerlamps.com/lights/triple-r-range.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, carfit napisał:

@Kiwi 4ester mam u siebie w zimowym "lanosie" którym tylko jeżdzę w zimie i w nocy, rajdowe Lazery, zabijają wszystko z czym miałem do czynienia. Owszem produkt z górnej półki, cenowej też, ale warte każdego funta ;) 

https://www.lazerlamps.com/lights/triple-r-range.html

Ostatnio oglądałem filmik terenwizji na temat oświetlenia dodatkowego i tam jeden gościu miał Lazery. Torpedy:thumbup: to fakt, ale cena niewąskie i szczerze to wolę na coś innego dać, a z lamp dodatkowych i tak będę korzystał bardzo okazjonalnie, a wyglądać też będzie:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Kiwi 4ester napisał:

Ostatnio oglądałem filmik terenwizji na temat oświetlenia dodatkowego i tam jeden gościu miał Lazery. Torpedy:thumbup: to fakt, ale cena niewąskie i szczerze to wolę na coś innego dać, a z lamp dodatkowych i tak będę korzystał bardzo okazjonalnie, a wyglądać też będzie:D

Doskonale rozumiem, ja też nie wiem czy bym wydał ponad 600 funtów ( cena 315 funtów to niestety za 1szt ), ale kupiłem kiedyś w pakiecie z innymi częściami po rajdówce więc nawet nie znam do końca ich wartości ;), ale naprawdę jest petarda, choć w zimie miałem już problem przy dosłownym "pruszeniu" śniegu, na normalnych światłach + drogowe, nawet nie poznałeś że śnieg delikatnie sypie, włączysz "lazery" masz dosłownie białą ścianę przed sobą i nic nie widać :). To taka trochę anomalia ;) 

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko czy z takimi lampami roboczymi nie mieliście żadnego problemu przy przeglądach czy lepiej odkręcać? Zgubiłem jedną zaślepkę halogenu i myślę włożyć tam lampy 16 led jak ze zdjęcia wyżej.
Jeśli się zastanawiasz to zakryj je choćby workiem na czas przeglądu, albo zalep pałertejpem. Na co dzień to chyba tylko wredny policjant się doczepi.
  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio oglądałem filmik terenwizji na temat oświetlenia dodatkowego i tam jeden gościu miał Lazery. Torpedy to fakt, ale cena niewąskie i szczerze to wolę na coś innego dać, a z lamp dodatkowych i tak będę korzystał bardzo okazjonalnie, a wyglądać też będzie
No nie będziesz :)

Przyda się jak będziesz jechał sam przez las albo jako 1 w kolumnie.... Na palcach 1 ręki policzę ile razy włączyłem moje, ale look +10 :)

Wysłane z mojego M2007J3SG przy użyciu Tapatalka

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...