Skocz do zawartości

Usunięcie nalepki na przyciemnionej szybie


magnum

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Pytanie być może głupie, ale zastanawiam się, jak bezboleśnie dla szyby usunąć nalepkę (dość duża, prostokąt ok. 10x6cm), która nalepiona jest na tylnej bocznej, przyciemnionej szybie. Przyciemnienie szyb było robione fabrycznie, samochód tak wyjechał od dealera w 2007 r. Niestety poprzedni właściciel auta zdecydował się "w formie straszaka" nalepić nalepkę jednej z firm ochroniarskich na tę szybę, a ja zastanawiam się, jak ją usunąć, żeby nie uszkodzić folii. Nie mam opalarki, więc suszarka w rękę i obserwować, czy bezboleśnie odchodzi? Duża szansa, że uszkodzi folię przyciemniającą? Z góry dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jestem przekonany, czy fabrycznie szyby są foliowane, to raczej technologiczny proces barwienia szkła. jak od zewnątrz naklejona, to sa dobre spray do naklejek, np karnych..., i podobno działają wyśmienicie.  tylko wtedy bym uwazal na lakier:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, M_isza napisał:

nie jestem przekonany, czy fabrycznie szyby są foliowane, to raczej technologiczny proces barwienia szkła. jak od zewnątrz naklejona, to sa dobre spray do naklejek, np karnych..., i podobno działają wyśmienicie.  tylko wtedy bym uwazal na lakier:) 

Nalepka naklejona niestety od wewnątrz. I stąd mój zgryz, bo jeżeli folia przyciemniająca była też nakładana od wewnątrz, to gość nakleił naklejke na tę folię. I tu się boję, że chemia, czy nawet samo oderwanie naklejki nie uszkodzi przyciemnienia... No nic, będzie trzeba wybadać temat suszarką, delikatnie podwadzić i zobaczyć, co się dzieje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fabryczne przyciemnienie szyb robi się w piecowo, a nie folią. :) Można to jeszcze zweryfikować, albo odchylając boczek albo od zewnątrz zdejmując listwę zgarniającą i świecąc latarką. Foliarze nie wchodzą z folią zbyt głęboko - tyle żeby nie było widać. 

 

Tak czy inaczej trzeba naklejkę dobrze ogrzać i w zupełności wystarczy do tego suszarka do włosów. Staraj się nie grzać w jednym miejscu, a już luksusowo by było gdyby szyba była po prostu nagrzana od słońca. Jak naklejka ciepła (i faktycznie nie ma folii na szybie) to nożyk do tapet i ładnie naklejeczka zejdzie. Możesz się wspomagać benzyną nitro albo powszechnie dostępnymi środkami do usuwania naklejek. Tylko te preparaty rozpuszczają klej, a nie naklejkę jako taką. Trochę jednak trzeba "podciąć" żeby preparat zadziałał. 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzone - szyby zostały przyciemnione folią. Bałem się, że usunięcie naklejki może zaszkodzić folii, ale na szczęście nie. Najpierw rozgrzałem całą naklejkę, samochód wystawiłem dodatkowo na słońce. Elegancko zaczęła odchodzić, bez najmniejszego wpływu na przyciemnienie. Pozostałości po kleju usunąłem spirytusem salicylowym. 

  • Super! 1
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...