Skocz do zawartości

Spóźnione OC - kara - czy mozna uniknac???


eden

Rekomendowane odpowiedzi

witam

Zarejestrowalem auto w piatek a OC wykupilem dopiero od poniedzialku (bo i tak mi bylo niepotrzebne bo malowalem plastiki w aucie :mrgreen: ). Niestety teraz po 2 miesiacach przyszla mi kara prawie 1000pln :evil: za 2 dni nieubezpieczone - niezla poranoja :evil: Czy sa jakies kruczki aby tego uniknac bo wole wydac ta kase na adwokata niz zaplacic za nic panstwu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kary nie unikniesz, możesz jedynie starać się ją zmniejszyć (chociaż małe szanse). Kara za brak OC dla samochodu osobowego wynosi 500 euro, ale jesli brak OC (czyli tzw okres pozostawania bez ubezpieczenia nie przekroczył 3 dni, granica kary wynosi 20 % opłaty (czyli 20 % z 500 euro - około 400 zł). Ale sądząc po wysokości twojej kary - potraktowali cię już z drugiego pułapu - jeśli czas bez OC nie przekroczył 14 dni - kara wynosi 50 % - czyli ok 1000 zł.

 

Od piątku do poniedziałku - to ponad trzy dni (chyba, że bedziesz liczył dobami, od godziny X w piątek do godziny X w poniedziałek...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kupiłeś auto od kogoś w Polsce i ten ktoś miał auto zarejestrowane i ubezpieczone to raczej mogą Ci naskoczyć, gdyż masz prawo posługiwać się OC poprzedniego właściciela. Jeśli kupiłeś auto bez polisy to w przypadku zwłoki do 3 dni kara wynosi 100euro, więc nie wiem skąd ten 1000PLN. Maksymalna kara za brak OC od samochodów osobowych to 500euro przy zwłoce powyżej 14 dni. Dla ciężarówek maksymalna kara to 800euro.

 

 

...widzę , że Poznanianka była szybsza----- :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy nie przedłużeniu polisy (kontynuacja) - nie ma żadnej kary, polisa przez towarzystwo jest przedłużana automatycznie - powinni ją wysłać pocztą, no chyba,że złożono wypowiedzenie i nie ubezpieczono auta od razu w innej firmie - wtedy kara. Nawet jak nie wysłali pocztą polisy można się udać do ubezpieczyciela i zapłacić za polisę od dnia początku kontynuacji - no problem. Gorzej jak Policja zatrzyma, można zaliczyć odholowanie pojazdu i zatrzymanie dowodu - są koszta wtedy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie w każdym Towarzystwie polisa jest przedłużana automatycznie. Przynajmniej ja odniosłem takie wrażenie, otrzymując przedwczoraj korespondencję od mojego ubezpieczyciela z zachętą do jej przedłużenia. Polisy wygasa w najbliższy poniedziałek.

 

pzdr

Seb@

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spóźniłem sie ze 3 tyg i 2000 pooooszło

Czyli wychodzi na to ze zaplaciles te 500 euro za powyzej 14 dni :?:

Maksymalna kara za brak OC od samochodów osobowych to 500euro przy zwłoce powyżej 14 dni.

Czyli jak mam 14 dni zwloki place 500 ojro, a jak np. miesiac nie placilem, albo rok to tez ta sama stawka :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak mam 14 dni zwloki place 500 ojro, a jak np. miesiac nie placilem, albo rok to tez ta sama stawka

Tak, ale zapłacenie kary nie zwalnia Cię z obowiązku wykupienia polisy. A poza tym

 

"Konsekwencje finansowe są znacznie poważniejsze, jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym albo rolnik prowadzący gospodarstwo rolne spowodował szkodę innym osobom, a Fundusz wypłacił poszkodowanym należne odszkodowanie. Kwota wypłaconego przez Fundusz odszkodowania podlega bowiem zwrotowi.

 

Dochodzenie przez Fundusz zwrotu odszkodowania (regresu) w razie braku dobrowolnej jego zapłaty następuje w drodze postępowania sądowego. Kwota dochodzonego roszczenia ulega zwiększeniu o przysługujące Funduszowi odsetki za zwłokę, jak też koszty prowadzonego postępowania sądowego.

 

Dochodzenie opłaty za niedopełnienie obowiązku ubezpieczenia obowiązkowego - przy braku dobrowolnej wpłaty - prowadzone jest w trybie egzekucji administracyjnej."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak mam 14 dni zwloki place 500 ojro, a jak np. miesiac nie placilem, albo rok to tez ta sama stawka

Tak, ale zapłacenie kary nie zwalnia Cię z obowiązku wykupienia polisy. A poza tym

 

"Konsekwencje finansowe są znacznie poważniejsze, jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym albo rolnik prowadzący gospodarstwo rolne spowodował szkodę innym osobom, a Fundusz wypłacił poszkodowanym należne odszkodowanie. Kwota wypłaconego przez Fundusz odszkodowania podlega bowiem zwrotowi.

 

Dochodzenie przez Fundusz zwrotu odszkodowania (regresu) w razie braku dobrowolnej jego zapłaty następuje w drodze postępowania sądowego. Kwota dochodzonego roszczenia ulega zwiększeniu o przysługujące Funduszowi odsetki za zwłokę, jak też koszty prowadzonego postępowania sądowego.

 

Dochodzenie opłaty za niedopełnienie obowiązku ubezpieczenia obowiązkowego - przy braku dobrowolnej wpłaty - prowadzone jest w trybie egzekucji administracyjnej."

Nie bardzo rozumiem o co tu chodzi..

Jesli mam rok nie placone ubezpieczenie, to place 500 euro + zwykle ubezpieczenie na nastepny okres czasu :?: Sory ze tak mecze, ale nieprzecze ze dotyczy to tez mnie. Wiec jesli samochod stoi w garazu odkad ubezpieczenie jest nie wazne to jak musze placic ile i za co :?: :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja inaczej, tak.. Jeżeli kończy mi się polisa z daną ubezpieczalnią i nie wykupie OC od nowa to płace kare dobrze rozumiem? To w takim razie dlaczego gdy spóźniłem się z OC za klekota nie było mowie o rzadnej karze? Jedyna rzecz to była taka, że musiałem ubezpieczyć się w tej samej ubezpieczalni...

 

Troche tak głupio... ale pierwszy raz słysze o karach, za nie zapłacanie OC w terminie :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja inaczej, tak.. Jeżeli kończy mi się polisa z daną ubezpieczalnią i nie wykupie OC od nowa to płace kare dobrze rozumiem? To w takim razie dlaczego gdy spóźniłem się z OC za klekota nie było mowie o rzadnej karze? Jedyna rzecz to była taka, że musiałem ubezpieczyć się w tej samej ubezpieczalni...

 

Troche tak głupio... ale pierwszy raz słysze o karach, za nie zapłacanie OC w terminie :roll:

Błądzisz. Jak nie przedłużysz ubezpieczenie to przechodzi ono z automatudalej w tej samej firmie - musisz tylko zapłacić albo ci komornika przyślą (ewentualnie policja Ci to przypomni przy kontroli konfiskując pojazd i dowód). Karę płacisz jak nie ubezpieczysz auta, w którego posiadanie wchodzisz. Ono nie ma OC, żadne polisy poprzednich właścicieli od chwili przerejestrowania nie dziają. Auto zarejestrowałeś- ubezpieczasz, nie ma znaczenia,że przez miesiąc będzie jeszcze stało na placu u dilera albo w lakierni u Bronka, ma blachy i dowód, jest zarejestrowane, nikt nie wnika co z nim robisz - masz ubezpieczyć. To chyba normalne. A jak się zapali w tej lakierni i spali ją i 10 innych aut? Tak na przykład - może mało realne ale po to jest OC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żadne polisy poprzednich właścicieli od chwili przerejestrowania nie dziają

Nie rozumiem ! Polisa OC przechodzi na nowego nabywcę. Trzeba tylko aneksować polisę

Tylko :twisted: - przecież mówimy o zaniechaniach, nie aneksujesz jej w dniu przerejestrowania - tak jakbyś jej nie miał .Od momentu przerejestrowania- aneksować lub zawrzeć nową. Czepiasz sie szczegółów - idzie przecież o zasadę nie o wyjątki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żadne polisy poprzednich właścicieli od chwili przerejestrowania nie dziają

Nie rozumiem ! Polisa OC przechodzi na nowego nabywcę. Trzeba tylko aneksować polisę

Tylko :twisted: - przecież mówimy o zaniechaniach, nie aneksujesz jej w dniu przerejestrowania - tak jakbyś jej nie miał .Od momentu przerejestrowania- aneksować lub zawrzeć nową. Czepiasz sie szczegółów - idzie przecież o zasadę nie o wyjątki.

 

Michał Bajorek nie masz racji.

 

"Kupujący z chwilą zakupu pojazdu nabywa prawa i obowiązki wynikające z umowy OC, zawartej przez dotychczasowego właściciela. Przez okres 30 dni od daty zakupu, nabywca korzysta z polisy OC poprzedniego właściciela. W tym czasie należy podjąć decyzję o kontynuacji tej polisy lub jej wypowiedzeniu i zawarciu nowej umowy OC u innego ubezpieczyciela.

 

* jeśli kupujący zdecyduje się na kontynuację umowy OC otrzymanej wraz z nabytym pojazdem, wówczas musi udać się zakładu ubezpieczeń, w którym ta umowa była zawarta. Ubezpieczyciel umieszcza na polisie informację o zmianie właściciela pojazdu i dokonuje rekalkulacji - uwzględniając nasze zniżki bądź zwyżki oblicza wysokość składki za okres od daty zakupu do końca trwania umowy i odejmuje część kwoty nadpłaconej przez poprzedniego właściciela

* jeśli nabywca nie zdecyduje się na kontynuację otrzymanej umowy OC i będzie chciał zmienić ubezpieczyciela musi w okresie 30 dni od daty zakupu wypowiedzieć na piśmie tę umowę, w towarzystwie, w którym była zawarta. Należy pamiętać, że jeśli kupujący nie dokona wypowiedzenia umowy w określonym terminie i wykupi nową polisę, będzie musiał zapłacić za obie.

o w sytuacji kiedy zakupimy samochód, którego umowa OC kończy się np.: za 5, 8 lub 10 dni i nie chcemy jej kontynuować, to trzeba pamiętać, że na rozwiązanie takiej polisy nie mamy już 30 dni od daty zakupu. Wówczas należy dokonać wypowiedzenia najpóźniej na jeden dzień przed końcem okresu ubezpieczenia

o jeżeli stajemy się właścicielami pojazdu w ostatnim dniu ważności jego OC, to nie mamy możliwości rozwiązania takiej umowy, gdyż dopuszczalny termin wypowiedzenia minął dzień wcześniej (przedostatniego dnia obowiązywania polisy zbywcy). Jesteśmy zmuszeni zawrzeć umowę OC na kolejny rok w zakładzie ubezpieczeń, w którym samochód był ubezpieczony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz np. tutaj http://www.motofakty.pl/artykul/oc_z_pulapka.html

Aneksowanie umowy ma na celu głównie rekalkulację kosztów polisy. Ja z tego korzystam, ponieważ mam zniżke flotową. Robię to tylko po to, żeby zapłacić mniej :mrgreen:

 

Nie zmienia to faktu, że aktualna polisa "przechodzi" na nowego właściciela, a w tym kontekście był mój post.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zmienia to faktu, że aktualna polisa "przechodzi" na nowego właściciela, a w tym kontekście był mój post.

Oczywiście :!: Moja wypowiedź odnosiła się do mojego porzedniego posta:

"Nie rozumiem ! Polisa OC przechodzi na nowego nabywcę. Trzeba tylko aneksować polisę" :wink: :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok :oops: - ale taka możliwość aneksowania odsuwa tylko w czasie do 30 dni od nabycia (nie od rejestracji a to bywają dośc różne daty) obowiązek ubezpieczenia (wypowiedzenia i zawarcia nowej umowy lub zaaneksowania starej) - gdy tego nabywca nie uczyni w tym czasie wracamy do punktu wyjścia czyli problemu zadanego w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok :oops: - ale taka możliwość aneksowania odsuwa tylko w czasie do 30 dni od nabycia (nie od rejestracji a to bywają dośc różne daty) obowiązek ubezpieczenia (wypowiedzenia i zawarcia nowej umowy lub zaaneksowania starej) - gdy tego nabywca nie uczyni w tym czasie wracamy do punktu wyjścia czyli problemu zadanego w temacie.

 

Zgadza się, ale cały czas nie wiemy jaką drogą autor wątku nabył samochód, a m.in. od tego zależy zasadność nałożenia kary. Kolega eden założył wątek i póki co milczy nie ujawniając szczegółów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok :oops: - ale taka możliwość aneksowania odsuwa tylko w czasie do 30 dni od nabycia (nie od rejestracji a to bywają dośc różne daty) obowiązek ubezpieczenia (wypowiedzenia i zawarcia nowej umowy lub zaaneksowania starej) - gdy tego nabywca nie uczyni w tym czasie wracamy do punktu wyjścia czyli problemu zadanego w temacie.

 

Zgadza się, ale cały czas nie wiemy jaką drogą autor wątku nabył samochód, a m.in. od tego zależy zasadność nałożenia kary. Kolega eden założył wątek i póki co milczy nie ujawniając szczegółów.

Miejmy nadzieję, że nabył je drogą kupna :mrgreen: Prosimy wiec o garść szczegółów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe rzeczy piszecie. Pierwszy raz słyszę o karach.

 

Przy okazji przypomiałem sobie pewną rzecz, ale teraz, jak pomyślę o tym, to aż boje się pytać :???:

 

Jakieś dwa-trzy lata temu kupiłem samochód po wypadku z myślą zbudowania drugiego Golfstroma. Samochód był zarejestrowany, dowód zabrała policja i przekazała do wydziału komunikacji. Przy podpisywaniu umowy z "gościem" zrezygnowałem z kontynuacji ubepieczenia, bo WIEDZAŁEM Z GÓRY :roll:, że długo go będę naprawiał, WIĘC PO CO GO UBEZPIECZAĆ :shock:. Finansowo tak mi się ułożyło, że zamaist budować drugiego, to zacząłem przekładać części z tego rozbitka do Golfstroma.

 

No i właśnie!!!!! I co w takiej sytuacji???

 

Droga Redakcjo proszę o odpowiedź.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejmy nadzieję, że nabył je drogą kupna :mrgreen:

 

Dlaczego, przecież babcia mogła zostawić w spadku :razz:

 

A tak na poważnie to najistotniejsze jest czy samochód miał wcześniej ważną polisę OC, bo jeśli np. przyjechał na lawecie od sąsiadów z zachodu to kara jest słuszna, a negować można tylko jej wymiar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...