Jump to content

Potrzebna podpowiedź


Chmura6

Recommended Posts

Witam, miałem niestety przyjemność mieć przygodę swoją Legacy 3.0. W wyniku której przecięło mi też węże idące do filtra skrzyni biegów tego co jest nieopodal zbiorniczka spryskiwaczy. Został spuszczony ze skrzyni stary olej i wlane około 5l co daje ponad stan na włączonym silniku i teraz autko stoi i co najwyżej próbuje się odepchnąć na większych obrotach. Teraz pytanie czy możliwe jest to że jeszcze jej mało oleju(niby coś koło 8 wchodzi w całość) czy raczej szukać serwisu i skrzyni na wymianę? Dodam że na lawetę i po warsztacie u blacharza na N była przepychana.

Link to comment
Share on other sites

Po wlaniu ATF'u do skrzyni trzeba ten płyn "przepchnąć" przez wszystkie biegi. Lewa na noga na hamulec, odpalasz na P. Lekka przygazówka (tak do 1200-1500 rpm), przechodzisz na R, przygazówka, na N i dalej do końca prze wszystkie przełożenia selektora. A potem tak samo z powrotem aż do powrotu na P. To takie jakby odpowietrzanie skrzyni. Po tej procedurze sprawdzasz stan.

I tak w ogóle to skrzynia AT i płyn w niej się nie rozgrzeją to temperatury roboczej jak auto sobie pyrka na jałowym. Trzeba rozgrzać płyn w czasie jazdy, najlepiej w ruchu miejskim (stop-go) przez jakieś 15 min. W tedy dopiero można zrobić miarodajny pomiar stanu płynu na bagnecie w przedziałkach HOT.

Jak jest sporo ponad stan po czymś takim to trza upuścić.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...