Jump to content

Subariada - Albania 22-29 sierpnia 2021 (drugi termin)


Miłosz Rzeźnik

Recommended Posts

Ponieważ na pierwszy termin Subariady Albania jest od dawna komplet i jest sporo "rezerwistów" postanowiliśmy stworzyć jeszcze jeden termin.
Dodatkowo wygląda na to, że w czasach pandemicznych Albania stała się najpewniejszym celem (brak testów, cały czas otwarta, znikome obostrzenia, od wakacji do dziś wciąż funkcjonuje normalnie).

Rozpoczynamy więc jeszcze raz zapisy na Subariadę - do Albanii, tym razem w terminie 22-29 sierpnia 2021.
 
Poniżej znajdują się szczegółowe informacje dla uczestników.


Termin: 22-29 sierpnia 2021 (i tu uwaga, to jest termin NA MIEJSCU!)

 

Dojazd/powrót: Spotykamy się w 22 sierpnia o 8 rano na parkingu przed granicą macedońsko-albańską (punkt graniczny Saint Naum), przed miejscowością Pogradec, tutaj: https://goo.gl/maps/c8PkkzXgvb82. Po krótkiej odprawie udamy się wspólnie w drogę. 

Prosimy abyście przyjechali zatankowani do pełna. Zaopatrzcie się również w artykuły spożywcze (oraz inne niezbędne) na pierwsze 2-3 dni, ponieważ nie będzie w tym czasie możliwości robienia zakupów.


Najlepsza i jedyna sensowna trasa dojazdu prowadzi przez Słowację (lub Czechy), Węgry, Serbię i Macedonię: https://goo.gl/maps/qwuMMx6Vbu82.
Na autostrady i drogi ekspresowe na Słowacji obowiązuje winieta, W Czechach winieta na autostrady, na Węgrzech winieta na autostrady, w Serbii i Macedonii na autostradzie płaci się na bramkach, w Euro, w miejscowej walucie lub kartą. Nie trzeba winiety.

 

29 sierpnia po południu oficjalnie kończymy wspólny wyjazd po Albanii. Powrót (podobnie jak dojazd) ekipy realizują samodzielnie. Oczywiście praktyka forumowa pokazuje, że stworzą się “podgrupy dojazdowe”.

 

Trasa: Cała trasa PO ALBANII zamyka się w 1000-1200 km. Będą kręte, górskie asfalty, widokowe szutrówki, kamieniste, wyjątkowo nierówne drogi górskie. Zalecam opony AT i osłony pod silnikiem. Zapasy OBOWIĄZKOWO w rozmiarze podstawowych kół – żadnych dojazdówek! Nie opisujemy Wam teraz programu ponieważ jest on w trakcie opracowania. Zdjęcia z naszych wypraw do Albanii możecie oglądnąć tutaj: https://przygody4x4.pl/galeria/albania/
Trasy będą oczywiście dostosowane do możliwości Subaru.

 

Paliwo: Paliwo w krajach tranzytowych i docelowych jest niezłej jakości i ogólnodostępne. Można zabrać uszlachetniacze, jeśli ktoś bardzo chce. Nie ma potrzeby zabierania kanistrów. Paliwo jest w cenach porównywalnych jak w Polsce.

 

Waluta: W Albanii potrzebować będziemy głównie gotówki – waluta albańska to Lek. Istnieje możliwość wymiany Euro lub Dolarów w bankach i kantorach.

Po drodze za tankowania na Słowacji, Węgrzech, Serbii zapłacicie niemal wszędzie kartą.

 

Noclegi: 4 noclegi będą pod namiotami, w atrakcyjnych miejscach na łonie natury. W pensjonatach planujemy 3 noclegi. Nie spodziewajcie się pięciogwiazdkowych hoteli, jednak staramy się, aby miejsca noclegowe były przyjemne i “klimatyczne”.

 

Wydatki: Noclegi w hotelach (ze śniadaniem) będą kosztować do 30-35E za noc za osobę dorosłą (zwykle od 10 lat). Dokładny koszt zamówionych noclegów dla każdej z ekip będzie znany około 2 miesiące przed wyprawą. Zwykle kilka razy stołujemy się w restauracjach aby skosztować lokalnej kuchni, obiad można zjeść za 7-15E od osoby. Przynajmniej raz zorganizujemy wspólny posiłek w jakiejś lokalnej restauracji w cenie 15-20E od osoby. Wstępy do atrakcji turystycznych w sumie nie powinny kosztować więcej niż 50-70E od osoby. Jedzenie i podstawowe artykuły są w cenach nieco niższych niż w Polsce.
Wpisowe na tą Subariadę będzie wynosiło 1400 zł od samochodu.

 

Dokumenty: Do Albanii można wjechać zarówno na dowód osobisty jak i paszport. Podobnie jest z przejazdem przez Serbię. Nie jest potrzebna wiza. Zabrać prawo jazdy (wystarczy polskie) i zieloną kartę. Warto zrobić kserokopię dowodu/paszportu i trzymać ją podczas podróży w innym miejscu, niż oryginały. Jeśli ktoś jedzie nie swoim samochodem (zarejestrowane na kogoś innego lub w leasingu) powinien mieć notarialne upoważnienie do prowadzenia tego samochodu za granicą (oryginał i tłumaczenie na język angielski).

 

Ubezpieczenia: Na okres trwania wspólnej wyprawy zalecamy wykupienie ubezpieczenia KL/NW. Kwestię ubezpieczenia AC/Assistance pozostawiamy Waszej decyzji.

 

 

Co koniecznie zabrać:
- dobry humor, odporność na trudy podróży, ciekawość świata
- namioty, karimaty, śpiwory, krzesełka, stolik turystyczny - słowem sprzęt potrzebny do biwakowania. To będzie lato, a klimat Albanii jest cieplejszy niż w Polsce. Warto jednak przygotować się na każdą pogodę - w tym na zimne wieczory oraz na ewentualny deszcz. Ale raczej na upały.
- sprzęt do przyrządzania posiłków w terenie 
- baniak na wodę – minimum 20l na 2 osoby. Jeśli z reguły zużywacie dużo wody - zabierzcie większy pojemnik.
- solidne obuwie, rękawiczki, latarkę (najlepiej czołówkę), przynajmniej jeden komplet ubrań, które możecie bez żalu ubrudzić, podrzeć itp. Na tym wyjeździe część czasu spędzamy w terenie i choć zwykle jest on łatwy, to jednak przyroda jest nieobliczalna i może nam przyjść "taplać" się w błocie i budować drogę w ulewie, dlatego odpowiednia odzież na każdą pogodę jest bardzo ważna.
- dla czyściochów polecamy przenośną kabina prysznicową oraz prysznic ciśnieniowy (np. z Decathlona)
Wszystkie auta MUSZĄ być wyposażone w sprawne CB radio!
 
Czy zabierać jedzenie?

W Albanii można kupić wszystkie towary spożywcze. Jednak nie będziemy codziennie w sklepach. Z doświadczenia wiemy, że wygodniej i szybciej jest zabrać pewną ilość jedzenia z Polski, a na miejscu uzupełniać warzywa, owoce, napoje i pieczywo.  

 

 

Przygotowanie auta:
Prawdopodobnie większość z Was ma stosunkowo nowe i sprawne auta. Warto jednak przed wyjazdem zrobić gruntowny przegląd, usunąć wycieki, luzy. Jeśli któreś auto ma tendencje do przegrzewania - naprawić. Nie powinno być upałów ale... a jeździć będziemy wolno i dużo po serpentynach.
NIE PRZECIĄŻAJCIE SAMOCHODÓW.
Auta na wyprawę zwykle są wypakowane po brzegi. Warto zrobić weryfikację bagażu pod względem ważności. Bez dodatkowego kremu można jechać, ale z urwanym kołem już nie.
Unikajcie opakowań szklanych - są ciężkie i tłuką się.
Pamiętajcie, że na każdym noclegu i przy każdym obiedzie w terenie musicie wypakowywać rzeczy. Na pakowanie i rozpakowywanie nie warto tracić dużo czasu - lepiej przeznaczyć go na jazdę lub wieczorną integrację. Dlatego odpowiednie rozłożenie bagażu jest bardzo ważne. Równie ważne jest zabezpieczenie go przed "fruwaniem" podczas jazdy".

Na wyprawę możemy przyjąć max 10 aut.

PS. Pierwszeństwo mają "rezerwiści" z terminu pierwszego. Nie przepisuję ich tu z automatu, bo muszą się określać, czy im termin pasuje.


Aha - tak do zachęty jeszcze filmik z południa Albanii z 2020 roku z naszej wyprawy dla terenówek:

 
Edited by Urabus
Zamknięcie wątku
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...