Jump to content

Miarodajne sprawdzenie które głośniki grają w przeciwfazie


derlee

Recommended Posts

Witajcie - to mój pierwszy post, bo i jedyny problem defekt z moją XV-ką (2019 Comfort).

 

Jak (poza baterią 9VDC) sprawdzić który głośnik jest wadliwy lub źle podłączony?

 

Po odbiorze auta rzuciło mi się w uszy, że głośniki są jakimś nieporozumieniem. Są to standardowe subarowskie, nie Harman Kardon. W testowym XV grały w porządku (udało mi się pożyczyć testowe auto na weekend gdy było mega opóźnienie z dostarczeniem mojego, więc posłuchałem go w trasie). Testowy XV był rok starszy (bez AVH) i również nie miał Harman Kardon (dziwne, ale tak było) oraz, jeśli wierzyć Mitcarowi, nie było żadnego dołożonego wyciszenia drzwi w celu poprawienia akustyki. Ot, jak na fabryczne audio to spoko.

 

Defekt objawia się zniesionym bassem gdy grają wszystkie głośniki (a jest ich sześć: drzwi przód, drzwi tył, deska rozdzielcza). Jako muzyk z pasji i informatyk z wykształcenia wydedukowałem, że to przeciwfaza - zdarza się, robiliśmy consulting dla Daimlera, wyłapujący błędnie wyprodukowane wiązki zanim wyjadą z manufaktury elektryki do fabryki aut, było dużo błędów właśnie w wiązkach głośnikowych, zdarza się każdemu. Skoro przeciwfaza, to ustawiam equalizer na jeden "róg" auta, bass jest normalny z każdego głośnika osobno. Gdy ustawię sam przód - bass jest, sam tył - bass jest (słabszy, bo z tyłu są gorsze głośniki), sama strona prawa - elegancko, sama strona lewa - nieco gorzej, ale bass jest. Centrum - bass ginie. Zgłosiłem serwisowi i od ręki przełączyli bieguny lewego przedniego głośnika - niestety nie wiem czy w drzwiach czy w desce. Jest nieco lepiej, ale nadal przy ustawieniu centralnym (wszystkie głośniki) ten bass gdzieś zanika - pomimo ustawienia podbicia niskich tonów na 10.

 

Temat zawiesiłem, ale teraz chcę do niego wrócić, póki auto na gwarancji, ale serwis rozkłada ręce, bo nie mają narzędzi do detekcji takich... dziwactw. Mówią, że opierają się na tym co podpowie komputer, a ten widzi tylko czy głośnik jest podpięty czy nie. Być może kable są kolorami spasowane do głośników, ale źle wychodzą z jednostki multimedialnej, ale to moje domniemanie.

 

Jakie postępowanie byście mi zaproponowali? Najlepiej żebym nie musiał sam tego robić, bo cokolwiek rozkręcę to zawsze zostają mi śrubki :P tylko żeby ogarnęli to w ASO. Jak ich przekonać, żeby wzięli to na klatę i np. wyjęli radio, podłubali w kablach, może dali nowy głośnik? Czy lepiej udać się do serwisu car-audio i przetestować u nich za hajsy, czyli bez używania gwarancji?

 

Warchlakiem XV pojeżdżę jeszcze max 2 lata i chcę zmienić na Świnkę, dlatego nie bardzo chcę inwestować.

Link to comment
Share on other sites

Czytam i wydaje mi się że Twoja wiedza oraz dokonane czynności w tym temacie są już tak zaawansowane że ciężko będzie Ci pomóc od strony technicznej.

Ja ze swojej strony mogę tylko dodać że lubię jak coś dobrze gra i amatorsko jestem w stanie to ocenić. Tak więc w mojej ocenie audio w XV (2018) nie brzmi dobrze, da się tego oczywiście słychać, ale dźwięk jest pozbawiony tego czegoś ;) Jeżeli jako muzyk słyszysz znacznie więcej detali to pozbycie się powyższego "defektu" nic Ci nie da - audio dalej będzie przeciętne. Moim zdaniem nawet na 2 lata warto iść w kierunku "car-audio" i cieszyć się dobrym brzemieniem i bassem.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Nawet HK w Subaru "pierdzi" a nie gra więc nie można się spodziewać absolutnie niczego pozytywnego po jeszcze słabszym zestawie. Tym bardziej basowego brzmienia.

Rozwiązania są co najmniej dwa:

1. Mała inwestycja to wymiana głośników + dystans z MDF - Hertz czy Focal albo Audio System w średniej półce cenowej już zrobi ogromną różnicę.

2. Spora inwestycja: jak wyżej plus wymiana stacji z wytłumieniem drzwi.

 

A w ogóle to prawidło zbudowane podstawowe audio nie raniące słuchu  powinno być w skrócie skonstruowane  tak: dobra stacja + wzmacniacz + głośniki przód + subwoofer (da się upchnąć w miejsce pod podłoga bagażnika). Głośniki w tylnych drzwiach można sobie darować.

 

 

No i  dla porządku  to "witajcie"  odbywa się tutaj:

 

 

A co do audio to też kopalnia wiedzy:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dzięki. Focali używam w studiu i bardzo chwalę. Słyszałem też Focale w jakimś francuskim aucie i grało fajnie, bez suba.

Może faktycznie inwestycja w pełną poprawę nie będzie głupia.

Edited by derlee
Zmiana podejścia
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...