Jump to content

Subaru Legacy III 2.0 - diagnostyka elektryki


Szymon Koronkiewicz

Recommended Posts

Hejooo to znooowuu jaaaa :)

Subaru Legacy III 2.0 benzyna z gazem - jestem po diagnozie i wiem coś więcej, stąd skrócę do suchych faktów.

Gdy temperatura spada do okolic zera iskra na świecach raz jest raz nie. I to wygląda tak, że aku PEŁNY kręci jak pokręcony ale samochód nie odpala. Odpala czasem za 10, czasem za 20 razem i jak już odpali to przez cały dzień będzie palił na dotyk dopóki cały samochód nie ostygnie. Testowałem to na wszystkie sposoby. Zostawiałem samochód, po 3 godzinach nadal palił na dotyk. Ale jak ostygł do temp. poniżej zera za chiny. 

Jak już odpali to pracuje równiusieńko, ma moc, dobrze przyspiesza, nie dławi się.

Problem MUR BETON związany z temperaturą, ale nie chodzi o to, że iskry W OGÓLE nie ma. Ona się pojawia jakby coś nie do końca trybiło. Raz jest, raz nie.

W zeszłym roku wymieniane były świece, cewka oraz kable. Kable dodatkowo wymieniłem po raz kolejny w tym roku. Cewka była zakładana nowa.

-----------------

Mechanik zasugerował by testowo wymienić cewkę na taką, co do której mamy pewność, że jest sprawna. Będę takowej szukał.

Jeśli jednak okaże się, że cewka jest sprawna, kable są nowe (dobre na pewno), świece też to to będzie oznaczało, że prąd nie dociera do samej cewki, czyli jest problem gdzieś na kablach.

Wiem, że diagnostyka tego typu jest kosmicznie droga. Pytanie brzmi, co mogę sprawdzić samodzielnie? Jeśli coś styka / nie styka w sposób losowy to to moga być różne historie. Od kabli prowadzących do czujników decydujących o wystapieniu iskry itd.

De facto chciałbym spróbować zdiagnozować to samodzielnie, ale potrzebuję pomocnej dłoni, która jak kompletnemu idiocie powie które styki sprawdzać, jakie powinny być wartości i w jakich sytuacjach.

W sieci pojawia się trochę postów jakoby niby nowa cewka była słabej jakości i nie wyrabiała w trudnych warunkach, więc może coś jest na rzeczy. Ale jeśli to nie cewka, zrobi się dosyć skomplikowane szukanie igły w stogu siana. 

Proszę o odpowiedzi jakbyście rozmawiali z amebą :P bo jak na elektryce jak na hodowli owiec się znam :P 

Link to comment
Share on other sites

A może od tych wymian cewki uszkodzona jest wtyczka ta od strony wiązki układu elektrycznego. Najlepiej zrobić foto wtyczki z widocznymi kolorami kabli i rozebrać tą wtyczkę i zobaczyć czy któryś pin nie jest uszkodzony tudzież poluzowany lub źle zlutowany.

Link to comment
Share on other sites

Kochani problem rozwiązany.

W 2019 roku w wakacje wymieniałem cewkę. Już zimą 2019-2020 pojawiły się problemy z odpalaniem, stąd cewka nie była brana pod uwagę. Z racji tego, że objawy występowały wyłącznie w bardzo niskich temperaturach, a zima 2019-2020 była dość łagodna miałem mało możliwości testowania. Samochód musiał stać na mrozie minimum 7-8 godzin, by objaw wystąpił. Aktualna zima pozwoliła na szerszą diagnostykę. 

Cewka, którą zakupiłem była nowa. Nie pamiętam marki, ale kosztowała ponad 250 zł, więc nie z najwyższej półki, ale też nie totalny chłam za 150 zł. Teraz wymienialiśmy na czuja, bo mój mechanik stwierdził, że mógłby się założyć, że wymiana rozwiąże problem. Zakupiliśmy noname za 170 zł i jak ręką odjął. To tyle jeśli chodzi o kupowanie markowych części :P:P to tak półżartem oczywiście.

Wniosek z tego jest taki. NIGDY nie zakładajcie, że nowa część, którą kupujecie nie rozwiązuje problemu, bo problem tkwi gdzie indziej. Może nie rozwiązywać problemu, bo sama nie działa prawidłowo. 

Problem jest tylko taki, że o ile testy innych podzespołów są dość proste za pomocą omomierza itp. o tyle do testów cewki potrzeba ponoć większej wiedzy i sprzętu. 

Link to comment
Share on other sites

18 minut temu, Szymon Koronkiewicz napisał:

o tyle do testów cewki potrzeba ponoć większej wiedzy i sprzętu. 

Zgadza się bo po prawdzie trzeba by mieć miernik rezystancji izolacji. Aby ją fachowo pomierzyć.

Link to comment
Share on other sites

W dniu 12.02.2021 o 08:47, Szymon Koronkiewicz napisał:

NIGDY nie zakładajcie, że nowa część, którą kupujecie nie rozwiązuje problemu, bo problem tkwi gdzie indziej

Prawda, prawda, po trzykroć prawda, ile to już razy zamiennik nawet dobrego producenta okazywał się wadliwy, a poszukiwanie innych usterek trwało dziesiątki godzin...

Link to comment
Share on other sites

W dniu 12.02.2021 o 08:47, Szymon Koronkiewicz napisał:

Nie pamiętam marki, ale kosztowała ponad 250 zł, więc nie z najwyższej półki, ale też nie totalny chłam za 150 zł

 

Pewnie Bremi :biglol:

Opisywałem niedawno w innym wątku moje przygody z cewką w Zafirze kilka lat temu..

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...