Skocz do zawartości

Zmiana radia na nowszy model 2007 ->2013


Dyziek

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Proszę Was o pomoc - chciałbym zmienić radio w Imprezie gh 2007 na radio z Forestera IV.

Nie piszcie, żebym zmieniał na coś innego bo mam możliwość zakupu radia z forka w super cenie i na miejscu, podoba mi się, a gra nieporównywalnie lepiej na tych samych głośnikach.

 

Po podłączeniu radio z forka gra. Podświetlenie działa. Wszystkie klawisze funkcyjne działają.

Nie działa sterowanie z kierownicy.

Gdy włączam radio bez włączonego zapłonu radio działa poprawnie ale po przekręceniu na zapłon, odpaleniu przestają działać klawisze funkcyjne. Można je jedynie wyłaczyć, podgłośnić, ściszyć. Po wyłaczeniu i ponownym włączeniu działa poprawnie.

Mała wtyczka nie pasuje - wydaje mi się, że to podłączenie usb.

 

Kiedyś chyba na forum nasioc był takie temat, niestety nie potrafię go odnaleźć :(

 

Ogólnie na "kabelkach" się nie znam ale lutować itd. wg instrukcji potrafię ;)

 

Znalazłem schemat kostki z Imprezy gh: http://ae64.com/20-pin-pinout.htm

 

IMG_20201207_192211_6_1.jpg

IMG_20201207_192248_4_1.jpg

IMG_20201207_192446_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że będzie łatwo :) że właśnie skoro ta duża jest taka sama w obu modelach to zadziała.

 

Co masz na myśli pisząc "zakodowane"?? Żaden z przycisków na kierownicy nie wywołuje żadnej reakcji.

 

 

Może to ktoś rozszyfruje - jest o zamianach pinu 13 -> 11 w nowszych rocznikach: https://pinoutguide.com/dev/Subaru/Forester/

Edytowane przez Dyziek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam masz do sterowania z kierownicy tylko + i -. Radio rozpoznaje jaki to przycisk po rezystancji.

Jeżeli ta w Imprezie 2007 jest inna od Forka 2013 to radio nie wykryje tego co naciśnięto.

To niby można by naprawić dodając przy przyciskach dodatkowe rezystory.

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli przyciski w obu modelach działa na rezystancji, to akurat przerobienie ich nie będzie największym problemem.

 

Najpierw trzeba by ogarnąć skąd dziwne zachowanie przycisków funkcyjnych na radiu.

Próbowałeś ostukać radio kiedy nie działają?

Dodatkowy GND masz wpięty do obudowy?

Może to wina radia, a nie różnic między modelami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym działaniem a raczej nie działaniem przycisków po odpaleniu auta tak bardzo się nie przejmuję - można to zrobić tak by radio nie gasło podczas odpalania :) i tak mam zwyczaj wyłączania radia przed zgaszeniem silnika.

Radia nie ostukiwałem ale. Jeśli dodatkowy GND to grubszy czarny kabel z żeńskim zaciskiem to tak, jest wpięty.

 

Żona jeździ forkiem IV. Na dniach przełożę jeszcze swoje radio z forestera i zobaczę czy zachowuje się tak samo. No i podłączę radio z imprezy w forku - ciekawe jak się ono zachowa :) Chociaż chciałem uniknąć wydzierania radia z forka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...