Jump to content

Forester IV z USA dmą przyczepy ?

Krzysztof Staniszewski
 Share

Recommended Posts

Witam forumowiczów. Chciałbym ponownie stać się wlaścicielem Forestera. Tym razem IV generacji. Chcę auto ze USA, tylko w tych sprowadzonych są różne masy przyczepy z hamulcem: 1500 lub 2000 kg. Zależy mi na tym ponieważ mam kamping 1600 kg. Związku z tym mam kilka pytań. Jak mogę to sprawdzić po Vin? Dlaczego są różne masy w dowodach? Gdzie znajdę tabliczkę z numerem homologacji i masami?

Tak naprawdę to co wpisane jest w dowodzie rejestracyjnym w rubryce O1 określającym DMC przyczepy z hamulcem nie ma większego znaczenia - to jest tylko informacja że samochód ma taką homologację. Jednak w Polsce obowiązuje przelicznik 1,33. Kluczowa jest DMC samochodu z dowodu rejestracyjnego - pozycja F1. Bierzesz tę wartość i dzielisz przez 1,33. Wychodzi Ci wówczas maksymalne DMC przyczepy jaką możesz ciągnąć danym samochodem. 

Jeśli np. masz wpisane DMC samochodu równe 2 000 kg, to możesz nim ciągnąć przyczepę z hamulcem najazdowym o DMC 1503 kg. To znaczy możesz, jeśli masz prawo jazdy B+E, bo taki zestaw przekracza już 3 500 kg DMC.

Tu masz wszystko dobrze opisane: LINK

24 minuty temu, Krzysztof Staniszewski napisał:

Wracając do tematu jestem w d... i nie wiem co robić.

Albo kupić forka i lżejszą przyczepę albo kupić cięższy holownik.

W jakiego forka celujesz - XT?

Znajomy ciągał sporą przyczepę Outbackiem 2,5l MY2015 i po 2 sezonach kupił VW T4. Twierdził, że Outback z CVT strasznie się męczył na długich podjazdach w drodze do Chorwacji.

Tu masz fajną stronę. Wpisujesz model samochodu, model przyczepy i masz info o masach i czy taki zestaw jest ok.

https://towcar.info/

Planuje zwykłe 2,5 zastanawiam się też nad mazdą CX 2,5 tam jest 6-stopniowy automat (masa DMC podobna). Ciągałem Land Cruserem 2.8 diesel, podjazdy w Słowacji też bez rewelacji. Do 2-3 wyjazdów w roku można się przemęczyć. Tym bardziej, że kupuję SUV ponieważ zjeżdżam czasami z asfaltu i większy prześwit się przyda. 

• 10 months later...

Chciałbym się dołączyć do pytania, bo u mnie też pole O1 i O2 jest puste.

Tylko na podstawie czego ma być uzupełnione?

W instrukcji, która przypłynęła do mnie z autem z USA jest napisane że mogę ciągnąć przyczepę z hamulcem 680 kg!!

Trochę mnie to dobiło, bo wcześniej czytałem na forum, że cos około 2000 kg, a tutaj taki zonk.

Gdzie można sprawdzić jeszcze ile to auto może ciągnąć i na bazie czego uzupełnić pole O1 i O2?