Jump to content

Forester SJ wydajność klimatyzacji na tylnej kanapie

lukA87
 Share

Recommended Posts

Cześć

Planuje powoli wyminę swojego forestera SG na SJ ( tym razem w wersji XT) i jedną z moich aktualnych potrzeb (poza XT) jest wydajna klimatyzacja na tylnym rzędzie siedzeń ze względu na powiększona rodzina.

W ostatnie wakacje pasażerowie dość mocno odczuli upał kiedy z przodu było przyjemnie chłodno.

Jak sytuacja wyglada w SJ - widziałem przed tylna kanapa nie ze nie ma kratek nawiewu.

Czy klimatyzacja daje radę czy raczej dzieci gotują się w fotelikach?

Nie mam ochoty przesiadać się na Kuge albo innego passata :(

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

15 minut temu, lukA87 napisał:

Jak sytuacja wyglada w SJ - widziałem przed tylna kanapa nie ze nie ma kratek nawiewu.

Czy klimatyzacja daje radę czy raczej dzieci gotują się w fotelikach?

Rewelacji nie ma, przynajmniej w moim wolnossącym SJ z tyłu jest wyraźnie cieplej. Nawiewy są tylko pod fotelami i latem choćby gdzieś w Chorwacji, gdzie nie ma żadnych miejsc z cieniem a słońce pali to trzeba brać się za inne sposoby na nagrzewanie kabiny, np. biały lakier, przyciemniane szyby, roletki na okna, osłona termiczna na przednią szybę podczas postoju i przedmuchanie auta przed ruszeniem choćby machając drzwiami i wydmuchując gorące powietrze. ;)

Z pewnością jeśli pojedziesz na południe Europy i będzie 38 w cieniu a zostawisz Forestera na dłużej w pełnym słońcu to będzie ciężko. :(

15 godzin temu, Michał W. napisał:

Rewelacji nie ma, przynajmniej w moim wolnossącym SJ z tyłu jest wyraźnie cieplej. Nawiewy są tylko pod fotelami

Niestety jest tak jak piszesz. Forester jest mocno przeszklony, co dodatkowo powoduje zwiększone nagrzewanie kabiny.

12 godzin temu, dommarc napisał:

Brakuje z tyłu nawiewów, ale można kupić takie coś

https://pl.aliexpress.com/item/4000276152674.html

Obawiam się, że to niewiele pomoże. W Outbacku miałem fabryczny nawiew na tylną kanapę i słabo to działało. Trzeba było z przodu nastawić nawiew na środkowe nawiewy i dmuchawę na spore obroty, żeby z tyłu nawiew był na odpowiednim poziomie. W rezultacie z przodu robił się za duży przeciąg.

Teraz mam samochód z oddzielnym nawiewem z tyłu i to naprawdę fajnie działa - niezależnie od tego, jaką temperaturę i siłę nawiewu ustawi się z przodu.

Masz jakiś lepszy pomysł ?

Nie twierdzę że to rozwiąże problem. Spodziewam się jednak że to ustrojstwo pomoże trochę lepiej rozdystrybuować powietrze z tyłu. To jest tanie rozwiązanie i zapewne ja w moim nowym XT to zastosuje.

Można spróbować. Do tego dobra folia na szyby i okno dachowe (o ile jest). Ale nie taka bardzo ciemna - pierwsza lepsza z brzegu, tylko folia z filtrem promieniowania podczerwonego. Miałem taką w forku SG i naprawdę dawała radę.

OK :)

Też mam w moim SG takie folie na tyle i przyznam że spodziewałem się bardziej spektakularnych wyników. Za dobre o jakich piszesz , to trzeba dać minimum 1000 zł. Natomiast te przedłużenia kanałów to 200 zł. W moim nowym XT szyby fabrycznie przyciemnione, dlatego spróbuje na początek tańszego rozwiązania. Jak nie będzie mnie satysfakcjonowało to pomyśle o foliach.

BTW. Klima w SG XT daje sobie dobrze radę w lecie przy temp na zewnątrz powyżej 40C (na południu Bułgarii przy granicy z Turcją)

Dzięki za odpowiedzi, czyli tak jak się domyślałem z tylu moze być nieprzyjemnie ciepło.

Pozostaje powiedzieć żonie ze zapytałem na forum Subaru i nikt nie problemu z klima nie ma - mogę brać XTka :))))

W dniu 4.10.2020 o 18:01, lukA87 napisał:

Dzięki za odpowiedzi, czyli tak jak się domyślałem z tylu moze być nieprzyjemnie ciepło.

Pozostaje powiedzieć żonie ze zapytałem na forum Subaru i nikt nie problemu z klima nie ma - mogę brać XTka :))))

U mnie nikt jeszcze nie marudził że jest za ciepło z tyłu . Klima śmiga i jest ok . Mam xt z szyberdachem i zakleiłem folią bo jeżdzę z odsłonięta roletą i mocno się nagrzewało . Po oklejeniu jest ok . Na lato zakładam dodatkowo osłonki fabryczne do okien w drzwiach . Tylne okienka i tylna szyba raz założone i nie zdejmuję 

Edited by Jacocz
  • Like 1