Jump to content
Kuba_Don

Ciśnienie w oponach

Recommended Posts

Siema, jeżdżę OBK 3.0 H6 z 2006 na 17’ 215 55 Michelin. Po założeniu ich przed sezonem letnim panowie napompowali mi je na 2,5 bar(wszystkie 4 koła). Producent pisze, żeby pompować zdecydowanie mniej. Jakieś rady co do ciśnienia w takich kapciach? 

Gdzieś czytałem że te 2.5 bar to jest zalecane, mówił to chłop co testuje opony dla jakiegoś koncernu. Nie podam źródła bo cholerka to było dawno ale ja latam właśnie na takim ciśnieniu już długo i jest ok. 

Wartości ciśnienia masz na naklejce na słupku przy drzwiach kierowcy. Ciśnienie wyższe od zalecanego spowoduje minimalnie mniejsze opory toczenia(teoretycznie) ale będzie mniejsza przyczepność. Ucierpi na tym również komfort jazdy. 2.5bara można spokojnie napompować zwłaszcza jak jeździ się często z dużym obciążeniem 4 osoby/bagaż. W Legacy V 2.5 bara jest nominalnym ciśnieniem dla samochodu z małym obciążeniem. Nie jest to duża wartość.

W dniu 31.07.2020 o 19:57, Kuba_Don napisał:

Siema, jeżdżę OBK 3.0 H6 z 2006 na 17’ 215 55 Michelin. Po założeniu ich przed sezonem letnim panowie napompowali mi je na 2,5 bar(wszystkie 4 koła). Producent pisze, żeby pompować zdecydowanie mniej. Jakieś rady co do ciśnienia w takich kapciach? 

To "zdecydowanie mniej", to 2,3 i 2,4, więc się nie przejmuj.

Na słupku samochodu dane producenta to 2.1 z przodu i 2.0 tył. Stąd moje pytanie...;)

Ja też pompuje więcej, te 2 bary to pewnie gdy w terenie śmiga się. Nie wyjada mi opon wewnątrz czy na zewnątrz.