Skocz do zawartości

przejazd przez Czechy (COVID) - jak to w końcu jest ?


xkorespondent

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

Zgodnie z zeszłorocznymi planami już od ponad tygodnia powinienem być na Chorwacji, ale w związku z różnymi obostrzeniami nie wybrałem się na coroczne wakacje, jednakże z nich nie zrezygnowałem i dalej chcę jechać. Na chwile obecną (17.06.2020) kwarantanna po powrocie do kraju nie obowiązuje, a od 15.06. możliwy jest  tranzyt do/z Polski, jak i wznowienie ruchu turystycznego w Czechach dla podróżnych z Polski (tyle wyczytałem w aplikacji mObywatel "Polak za granicą") Jednakże na różnych stronach, forach, fejsbukach co chwile pojawiają się informacje, że to wszystko prawda, ale za wyjątkiem Śląska. Jak to działa/nie działa w praktyce? Są kontrole? Nie wpuszczają samochodów z rejestracją na S. Należy mieć jakieś zaświadczenie o adresie zameldowania? Ma ktoś jakąś wiedzę najlepiej praktyczną jak to wygląda? 

 

Dawid 

 

 

  

 

Edytowane przez xkorespondent
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz ominąć przejścia graniczne na Śląsku - w innym województwie przejedziesz lub "trawersem" przez Słowację, np Chyżne/Zwardoń/Korbielów. 

 

Tu wszystkie szczegóły:

 

https://www.gov.pl/web/czechy/wznowienie-swobodnego-tranzytu-i-podrozowania-do-republiki-czeskiej-po-1506-za-wyjatkiem-woj.-slaskiego

Edytowane przez Maksym Słomski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/czechy
 
 
Ja bym zadzwonił do Ambasady w Pradze. Powinni pomóc.
Powiem tak, dzwoniłem i do ambasady i do naszego ministerstwa. Z ministerstwem spraw zagranicznych byłem ponad godzinę na linii, a z ambasadą tylko 30min. Niestety nikt się nie odezwał (poza automatem). Pewnie będę jeszcze próbował znowu nawiązać kontakt, ale szukam na inne sposoby, bo może ktoś miał to szczęście i się dodzwonił lub był za granicą i wie jak to wygląda.

Wysłane z mojego Mi A1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz ominąć przejścia graniczne na Śląsku - innym przejedziesz, np Chyżne. 
 
Tu wszystkie szczegóły:
 
https://www.gov.pl/web/czechy/wznowienie-swobodnego-tranzytu-i-podrozowania-do-republiki-czeskiej-po-1506-za-wyjatkiem-woj.-slaskiego
Dzięki,
Niestety pisze, że "Mieszkańcy innych województw przy przejeździe do Republiki Czeskiej, nie podlegają wymogom przedstawienia testu PCR po udokumentowaniu, że nie mieszkają ma terenie Śląska. Muszą jednak podróżować przez przejścia niegraniczące z województwem śląskim. Republika Czeska prowadzi na terytorium całego kraju wyrywkowe kontrole weryfikujące"

A ja mieszkam... Więc teraz pytanie co grozi za nie posiadanie testu PCR. W razie kontroli?

Ale chyba muszę jeszcze trochę poczekać z tym wyjazdem:(


Wysłane z mojego Mi A1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@xkorespondent zawsze możecie wykonać testy: LINK ale to na pewno sporo podniesie koszt wyjazdu :( Ja planowałem, że w tym roku uda się za granicę, ale wybrałem Polskie morze (oczywiście o ile sytuacja pozwoli). Może jeśli nie poniosłeś jakichś większych kosztów to lepiej w tą stronę (oczywiście jeśli z tymi Czechami to miałaby być jakaś "mordęga").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, aflinta napisał:

Chyżne to granica ze Słowacją, jak już to przejścia szukać trzeba na zachód - w województwie Dolnośląskim. 

 

Przepraszam, to był za daleko posunięty skrót myślowy. :) Miałem na myśli najbliższe przejście graniczne, którym można ominąć zakaz, ale oczywiście znacznie bliżej jest przecież Zwardoń. :) 

 

Natomiast teraz sam się zastanawiam jak to wygląda z papierami... gdzieś czytałem wcześniej, że wystarczy przekroczyć granicę w innym województwie.

Edytowane przez Maksym Słomski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg. komunikatu Ambasady Republiki Czeskiej miejsce przekroczenia granicy nie ma znaczenia. Maja byc prowadzone wyrywkowe kontrole i musisz byc w stanie udowodnic miejsce zamieszkania. W praktyce pewnie beda zatrzymywac wszystkie auta ze slaskimi blachami. W przypadku braku zaswiadczenia wysoka pokuta. Wiec rozni sie to troche od tego co PL MZ napisalo na swojej stronie.

Edytowane przez blejzu
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, aflinta napisał:

W jaki sposób? Bo meldunek i miejsce zamieszkania to dwie różne sprawy.

Maja byc w stanie w sposob wiarygodny udowodnic wiec zakladam, ze dowod osobisty wystarczy. Jezeli ktos nie aktualizowal adresu zamieszkania a juz nie mieszka na slasku... no coz...

 

Zrodlo: https://www.mzv.cz/warsaw/pl/aktualnosci/informacja_ws_wjazdu_do_czech_dotyczaca.html

Edytowane przez blejzu
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@xkorespondent zawsze możecie wykonać testy: LINK ale to na pewno sporo podniesie koszt wyjazdu  Ja planowałem, że w tym roku uda się za granicę, ale wybrałem Polskie morze (oczywiście o ile sytuacja pozwoli). Może jeśli nie poniosłeś jakichś większych kosztów to lepiej w tą stronę (oczywiście jeśli z tymi Czechami to miałaby być jakaś "mordęga").
Brałem pod uwagę polskie morze, i nadal biorę, ale znajomi którzy mieli jechać z nami na Chorwację pojechali na północ... I po pierwszym tygodniu pobytu stwierdzili, że pogoda fajna bo tylko raz padało a dzisiaj nawet jest ciepło i nie wieje. Wszystkie zdjęcia co dostajemy albo w polarach, albo kurtkach.

Ale jak dalej będą takie cyrki z granicami to pewnie wybiorę się nad morze, albo jakieś Kaszuby bo tam też pięknie.


Wysłane z mojego Mi A1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, xkorespondent napisał:

Brałem pod uwagę polskie morze, i nadal biorę, ale znajomi którzy mieli jechać z nami na Chorwację pojechali na północ... I po pierwszym tygodniu pobytu stwierdzili, że pogoda fajna bo tylko raz padało a dzisiaj nawet jest ciepło i nie wieje. Wszystkie zdjęcia co dostajemy albo w polarach, albo kurtkach.

Ale jak dalej będą takie cyrki z granicami to pewnie wybiorę się nad morze, albo jakieś Kaszuby bo tam też pięknie.


Wysłane z mojego Mi A1 przy użyciu Tapatalka
 

Ja obrałem kierunek Puck (na sierpień - bo omijam najbardziej deszczowy miesiąc roku, a w czerwcu już się nie wyrobimy sensownie) więc liczę i na pogodę no i jednak jest szansa na kąpiej w Zatoce a nie lodówa w pełnym morzu ;)  No i jednak w cięższym czasie dam zarobić rodakom :) 

Edytowane przez kamul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Turyści ze śląską rejestracją mogą być nie do końca mile widziani nad polskim morzem, niestety ale zdarzyło się w weekend kilka nieprzyjemnych incydentów... 

 

To tak na marginesie oczywiście. 

 

https://puck.naszemiasto.pl/turystyka-i-wakacje-nad-morzem-2020-w-czasach-koronawirusa/ar/c7-7738953

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory, ale nie możesz odpuścić ? Szukasz wrażeń i ew. kłopotów ? Po co ? Nie lepiej wybrać Bieszczady czy Mazury w tym roku ? 
Nad morze nie polecam, 3/4 Polski tam będzie.
Oczywiście że mogę, tylko Bieszczady, Beskid Sądecki, Bory Tucholskie, a w szczególności okolice jeziora Wdzydze uwielbiam na 3-4 dyniowe dłuższe weekendy. Jest pogoda to jadę i wtedy z całą rodziną aktywnie spędzamy czas.
A raz do roku lubię i chcę pojechać na 2-3 tygodniowe wakacje, w miejsce gdzie pogoda jest pewna. Dlatego pytam o przejazd przez Czechy, żeby trafić na Chorwację. Bo to jedno z najbliższych ciepłych miejsc.

Założyłem post, żeby się dowiedzieć jak to jest z tym przejazdem przez Czechy, ewentualnie Słowację. I na chwilę obecną na pewno nie będę kombinował, żeby za wszelką cenę się tam dostać.

W sierpniu chciałem na kilka dni jechać nad Balaton z rowerami i też nie wiadomo czy coś z tego wyjdzie. Pożyjemy, zobaczymy. Mi

Dzięki za wszystkie komentarze, linki i informacje. Na chwilę obecną dalej czekam.


Wysłane z mojego Mi A1 przy użyciu Tapatalka

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, xkorespondent napisał:


W sierpniu chciałem na kilka dni jechać nad Balaton z rowerami i też nie wiadomo czy coś z tego wyjdzie

 

Cytat

Ambasada Węgier / Varsói Magyar Nagykövetség

Z radością informujemy, że od dnia dzisiejszego (18 czerwca br.) obywatele RP mogą swobodnie, bez obowiązku odbycia kwarantanny wjechać na terytorium Węgier. Serdecznie zapraszamy do nas!

 

 

tapatalked

verstuurd vanaf mijn iphone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Ayu napisał:

Jakbym tak bardzo chciał to pojechałbym przez Niemcy po prostu :)

Aż tak bardzo nie chce, żeby dokladać ponad 1400km (tam i spowrotem), ale wiem  ze jest taka opcja. Dzięki :)

1 godzinę temu, OBK CVT napisał:

Ambasada Węgier / Varsói Magyar Nagykövetség

Z radością informujemy, że od dnia dzisiejszego (18 czerwca br.) obywatele RP mogą swobodnie, bez obowiązku odbycia kwarantanny wjechać na terytorium Węgier. Serdecznie zapraszamy do nas!

I ta wiadomość mnie raduje - Świat wraca do normalności :D Dzięki (szkoda, że znowu po drodze mam Słowację), i wiem, że na Węgry mogę jechać przez Niemcy, Austrię, Słowenię, Chorwację, jednym słowem  muszę połączyć te dwa wyjazdy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja za nieco ponad miesiąc chce jechać do Chorwacji i mam nadzieje że już nie będzie żadnych problemów z przejazdem przez granice wszystkich państw.

Przy okazji jaką trasę polecacie żeby jak najszybciej i jak najwygodniej dostać się z Gdańska do Zadaru?

Nadmieniam że będę wyjeżdzał wieczorem i jechał całą noc busem 9 osobowym z 5 dzieciaków :facepalm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...