Skocz do zawartości

Praca wentylatorów chłodnicy FXT SJ


Jakim71

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio miałem przygodę z uszkodzonym wężem górnym chłodnicy (uszkodzenie mechaniczne). Wymieniłem go i zacząłem obserwować temp cieczy przez OBD (Forester SJ wskaźnika nie ma).

Jadąc po drodze temp. cieczy cały czas 90. Dopiero jak się zatrzymam to spokojnie rośnie do 98 i wtedy dopiero włączają się 2 wentylatory.

Jak włączona jest klima to wiatraki włączają się szybciej i temp. oscyluje koło 90. Moim zdaniem wentylator na wyłączonej klimie powinien się załączyć wcześniej.

Może ktoś już to u siebie sprawdzał?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimatyzacja ma osobną chłodnicę i wentylatory starają się wymusić dodatkowy przepływ powietrza przez nią by zwiększyć efektywność jej pracy, przy okazji pchają powietrze przez chłodnicę wody silnika (obie chłodnice są umieszczone jedna za drugą). Jeżeli klimatyzacja nie pracuje, to nie ma potrzeby tak wcześnie włączać chłodzenia silnika bo zbytnie obniżenie jego temperatury negatywnie wpływa na sprawność jego pracy. Chłodzenie silnika jest układem ciśnieniowym i tam woda może dociągnąć do 110°C bez gotowania się. Tak więc myślę, że wszystko u Ciebie jest OK :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Począwszy od modelu sh wentylatory nie maja stałego punktu temperaturowego przy którym się włączają. To bardzo skomplikowane działanie uzależnione od prędkości, tego czy aktualnie przyspieszysz czy zwalniasz - zob w serwisowce. U mnie dodatkowo sh us temp włączania wentylatorów zależy od prędkości obrotowej - na wolnych przy 100 st powyżej 1500 obrotów przy 96. 
co do temp wrzenia płynu - to np. Prestone podaje ze jego płyn wrze przy temp 129 st C - ogólnie nowe samochodu nastawione są na wyższe tem pracy silnika, gdzieś czytałem ze BMW na wolnych doprowadza ciecz do temp 130 st - ciśnienie pozwala na podniesienie progu wrzenia płynu chłodzącego  

Edytowane przez ajarski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...