Jump to content

Stabilizatory GR/GV (STI)

Recommended Posts

Posted (edited)

Nowe (twardsze) amorki całkiem fajnie robią i wydaje mi się, że uleczyły trochę seryjną podsterowność. Muszę jednak jeszcze trochę pojeździć.

W przyszłym miesiącu (SJS Kielce) zobaczymy tak naprawdę czy dla moich zastosowań (daily + tor 1-2 razy w roku rekreacyjnie) amorki są wystarczające czy wypadałoby zmienić też stabilizatory.

Stąd też pokusiłem się o małe zestawienie stabilizatorów do GR/GV, żeby wiedzieć w którą stronę ewentualnie iść.

@Simon WRC - Łajtlajn - 24mm przód regulowany i 22mm tył regulowany

@marcinwrxsti - Whiteline - 24mm przód regulowany i 22mm tył regulowany (?)

@Tommi1 - Whiteline - 22mm przód i 22 mm tył

@Ptasi0r - seria

@FilipeK - ?
@rosaskc - seria

@KASIAiMIŚ - Whiteline - 22mm/22mm

@Gaceq - seria

Seria - przód  21mm, tył 19mm

(Pominąłem jakiegoś czynnego właściciela Lanosa/Nubiry?)

W kwestii firm to wielkiego wyboru (w EU i UK) nie ma: Whiteline, ST-Suspension (25mm/22mm), Eibach (26/22)...

Edited by MDsuperstar

Jak mam taki sam zestaw stabilizatorów jak @marcinwrxsti, konsultowane z nim przed zakupem :).

Do powyższego proponuję od razu zamontować ALK i poprawić geometrię. U mnie jest jeszcze z tyłu zestaw do regulacji pochylenia koła, bo w serii nie ma dużej regulacji. 

Auto jeździ całkiem fajnie i na pewno wyraźnie lepiej niż seria.

• Like 1

Ja mam serie.

Dużo producentów robi stabilizatory do tej generacji. Tak na szybko, poza tymi co wymieniłeś:

- Cusco (23mm/20mm) - jdl-performance.com
- Agency Power regulowane (22mm/22mm) - topendpower.pl
- Tommi Makinen Racing (21mm/20mm) - www.tmrparts.fi

• Like 1
32 minuty temu, Ptasi0r napisał:

Cusco (23mm/20mm) - jdl-performance.com

Ale to już kosztowo nieopłacalne :( 1 sztuka kosztuje prawie tyle co komplet whiteline

33 minuty temu, Ptasi0r napisał:

- Agency Power regulowane (22mm/22mm) - topendpower.pl
- Tommi Makinen Racing (21mm/20mm) - www.tmrparts.fi

Dzięki, zaraz sprawdzę.

Ja mam jeszcze oba seryjne 21/19, aczkolwiek kuszą mnie Whiteline od jakiegoś czasu  ;)

• Like 1
  • 5 months later...

@MDsuperstar, i w którą stronę poszedłeś w kwestii stabilizatorów? Sam powoli przymierzam się do wymiany swoich seryjnych. Idzie gwiazdka, może bym sprezentował subarakowi jakiś zestawik coby zmniejszyć podsterowność.

@Ptasi0rZastanawiam się czy w ogóle zmieniać, doszedłem do wniosku, że chyba do mojego użytkowania jest to zbędny wydatek. Jak będzie jakaś fajna promka to może wezmę ten najpopularniejszy zestaw. Ale jak zmienisz, to daj znać czy różnica na ulicy jest odczuwalna i czy ma to sens.

@Simon WRC, @marcinwrxsti, na jakich nastawach (spięciu) tych regulowanych stabów 24/22 jeździcie? I przy jakim zawiasie (amor+spręzyna)? 

Zastanawiałem się jąką drogą pójść w swoim weekendowym STI zeby mu poprawić skrętność i trzymanie, z początku myślałem o kompletnym zawiasie (ohlins, bilstein albo tein z edfc) ale z uwagi na nie-torowy charakter użytkowania auta, niewielkie przebiegi i plan pozostania blisko serii (lub stanu umożliwajającego łatwy  do niej powrót) stwierdziłem że zawiaszenie zostanie OEM a podmienie tylko stabilizatory.

Finalnie rozważam zakup do swojego hatcha takiego samego zestawu regulowanych stabów 24/22 jak Wy macie (ale bez ALK), pewnie przód spiąłbym na miękko a tył najtwardziej ale ciekaw jestem waszych odczuć w sedanach.

Inne pomysły które rozważam to jeszcze grubszy stab na tył (hatch ma bardziej miekką bude z tyłu niż sedan) i pospinanie mocowań wahaczy z przodu jakaś dolną rozpórką np od cusco (inspiracja rozwiązaniami ze Spec C i R205).

Ja tak na 90% mam 22/22 regulowane. ( już nie pamiętam tak dawno to było ^_^) a tył był "spięty" na najbardziej light. Jak odbiorę auto to tył zmienię na twardo żeby mieć porównanie. A w porownaniu do serii grubsze robią robotę. 

• Thanks 1
W dniu 5.11.2020 o 10:25, Ptasi0r napisał:

@Simon WRC, @marcinwrxsti, na jakich nastawach (spięciu) tych regulowanych stabów 24/22 jeździcie? I przy jakim zawiasie (amor+spręzyna)? 

Ja mam ustawiony tył na środkowym otworze czyli ustawienie pośrednie, przód miękko, choć tu różnice są kosmetyczne. Jeździ się naprawdę dobrze i przy tej grubości stabilizatora twardsze nastawy tyłu już powodowałyby moim zdaniem niestabilność. Amortyzatory i sprężyny seryjne.

Finalnie rozważam zakup do swojego hatcha takiego samego zestawu regulowanych stabów 24/22 jak Wy macie (ale bez ALK), pewnie przód spiąłbym na miękko a tył najtwardziej ale ciekaw jestem waszych odczuć w sedanach.

Polecam jednak montaż ALK, bo na seryjnym zawieszeniu koło zostaje wypchnięte do przodu, co przekłada się na lepsze prowadzenie. Subaru niestety z uwagi na położenie silnika daleko do idealnego rozkładu mas, więc każdy milimetr ma tu znaczenie. Ważne są też negatywy - przód najbardziej jak się da na serii - niewiele brakuje do -2st a tył po zastosowaniu zestawu whiteline na -1,5st.

Zastanawiałem się jąką drogą pójść w swoim weekendowym STI zeby mu poprawić skrętność i trzymanie, z początku myślałem o kompletnym zawiasie (ohlins, bilstein albo tein z edfc) ale z uwagi na nie-torowy charakter użytkowania auta, niewielkie przebiegi i plan pozostania blisko serii (lub stanu umożliwajającego łatwy  do niej powrót) stwierdziłem że zawiaszenie zostanie OEM a podmienie tylko stabilizatory.

Profi rajdowe zawieszenie jest super, ale trzeba mieć ogromną wiedzę i umiejętności żeby je odpowiednio ustawić. Doświadczyłem tego w hawku i uważam, że jeżeli ktoś nie jeździ systematycznie jak Marcin i nie ma takich umiejętności, ta droga jest bez sensu. Poprawiona seria daje naprawdę bardzo duże możliwości i obawiam się, że do wykorzystania jej w 100% przynajmniej ja nie mam szans :). Widać to po wjeżdżaniu się w auto na kolejnych przejazdach, gdzie systematycznie poprawiam czasy a do granicy przyczepności auta brakuje baaaaardzo dużo.

Edited by Simon WRC
  • Like 1
  • Thanks 1
  • 3 weeks later...

-25% na wszystko na stronie Whiteline UK (pytanie czy to serio jest promka :biglol:)

https://ukwhitelineperformance.com/collections/all/subaru-impreza-wrx-sti-2007-2014---impreza-wrx-sti-gv--gr-esi9913650?page=1&rb_product_type=Anti-Roll+Bar

Edited by MDsuperstar
4 godziny temu, MDsuperstar napisał:

W JDL masz promocję. Ja się skusiłem na rozpórkę;)

• Like 1