Skocz do zawartości

Mocniejsze żarówki FORESTER IV SJ XT (2015)


Damian Giniewicz

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

 

Jestem szczęśliwym posiadaczem Forestera XT , jednak zastanawia mnie jeden fakt. Czy można wzmocnić światła mijania (dzienne) przez zmianę żarówki ? W sensie czy polecacie jakieś konkretne ?

 

Skąd zapytanie ? W czasie tras poza miastem, mam wrażenie, że mam słabe światła i widoczność, nie jest najlepsza.. 

 

Czy ktoś z Was dokonywał "takiej" modyfikacji ?

 

 

Będę wdzięczny za rzeczowe odpowiedzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem polega na tym że typ żarnika xenonowego w Forku to  D4R. Wyboru więc nie ma . Jedyne co można zrobić to podjechać do serwisu czy na stację diagnostyczną i podnieść ile się da zgodnie z przepisami . U mnie tak zrobili jak zglosilem na pierwszym przeglądzie.  Poprawa znaczna bo faktycznie to denerwuje długość światła na drodze a nie oświetlenie pobocza . Chyba że coś w temacie się zmieniło i ktoś wyprodukował w tym typie lepsze żarniki

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Damian Giniewicz napisał:

Cześć wszystkim,

 

Jestem szczęśliwym posiadaczem Forestera XT , jednak zastanawia mnie jeden fakt. Czy można wzmocnić światła mijania (dzienne) przez zmianę żarówki ? W sensie czy polecacie jakieś konkretne ?

 

Skąd zapytanie ? W czasie tras poza miastem, mam wrażenie, że mam słabe światła i widoczność, nie jest najlepsza.. 

 

Czy ktoś z Was dokonywał "takiej" modyfikacji ?

 

 

Będę wdzięczny za rzeczowe odpowiedzi. 

To prawda, światła w Foresterach SJ przed liftem są słabe. Za to w polifcie są super. Jeśli można założyć ledowe z poliftowego to poprawi sytuację. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mechanik napisał:

To prawda, światła w Foresterach SJ przed liftem są słabe. Za to w polifcie są super. Jeśli można założyć ledowe z poliftowego to poprawi sytuację. 

mechanik

 

Dzięki za odpowiedź.  Zgadzam się w 100%, te poliftowe aż dają po oczach :) . Mam nadzieję, że uda się coś "wyczarować" i wymienić te żarówki na LED'a z polifta. 

W poniedziałek wybiorę się do ASO w Gdańsku i Sopocie. Zobaczymy czy Panowie podołają zadaniu .

 

Miłej niedzieli !

 

 

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da rady do MY15 zalozyc zarowek LED z MY16.

MY 15 to jest HID w konstrukcji odbłysnikowej.

MY 16 to skretny bi-LED z przesłona na gorze zarowki .W LED „dlugie” wlacza sie przez podniesienie przeslony w gorej czesci zarowki ktora caly czas ma jeden strumien swiatla.

Nie ma co myslec o przekladce do MY 15.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Lisek napisał:

Nie da rady do MY15 zalozyc zarowek LED z MY16.

MY 15 to jest HID w konstrukcji odbłysnikowej.

MY 16 to skretny bi-LED z przesłona na gorze zarowki .W LED „dlugie” wlacza sie przez podniesienie przeslony w gorej czesci zarowki ktora caly czas ma jeden strumien swiatla.

Nie ma co myslec o przekladce do MY 15.

Myslalem szerze mówiąc o przekładce całych reflektorów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na PRIV podesłałem Ci zestaw żarówek D4R i LEdowych barwy białej 6000k o większej jasności niż standardowe, które powinny sporo poprawić na widoczności, a regulacja wysokości to już inna kwestia choć ze standardowymi żarówkami za wiele nie wnosi.

Edytowane przez MiecioXT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Jacocz napisał:

Ale ledowe są ewentualnie do lamp z halogenowych . Przy xenonach nic nie daje to rozwiązanie 

Jeśli jest to HID w konstrukcji odbłyśnikowej to żarniki mijania D4R wymieniasz na mocniejsze białe światło niż w standardzie i efekt jest widoczny bo żarnik żarnikowi nie równy. Są żarniki za 30zł i za 200zł, te które mają pomarańczowe światło 4300k i te które mają zimną biel 6000k więc polecam wybrać min ze średniej półki cenowej w maxymalnej dozwolonej na naszych drogach barwie białej, a pozostałe spokojnie na ledy - piszę tu o długich które na bezdrożach sprawdzą się o wiele lepiej niż standard HB3 i ew do jazdy dziennej choć te w halogenach poprawiają jedynie naszą widoczność na drodze co z kolei jest równie ważne.

Edytowane przez MiecioXT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Jacocz napisał:

Ale nie ma wyboru w żarnikach D4R

Wielkiego wyboru nie ma ale jest wystarczający aby co nieco poprawić (no chyba, że pytasz tylko w ASO co nie jest wykładnikiem dostępności czy wyboru) -  u siebie wszystkie zarówki w tym żarniki wymieniłem , no oprócz kierunku ;-)

Edytowane przez MiecioXT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, MiecioXT napisał:

Wielkiego wyboru nie ma ale jest wystarczający aby co nieco poprawić (no chyba, że pytasz tylko w ASO co nie jest wykładnikiem dostępności czy wyboru) -  u siebie wszystkie zarówki w tym żarniki wymieniłem , no oprócz kierunku ;-)

To napisz jaki producent j model jeśli chodzi o żarnik xenon . Coś co jest lepsze od fabrycznych . Ja znalazłem tylko jeden typ Philipsa i jeden Osram .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Jacocz napisał:

To napisz jaki producent j model jeśli chodzi o żarnik xenon . Coś co jest lepsze od fabrycznych . Ja znalazłem tylko jeden typ Philipsa i jeden Osram .

Nie wiem czy Osram albo Philips posiada w swojej ofercie D4R o barwie 6000K bo nie znalazłem. Ze swojej strony mogę polecić M-Tech premium HID D4R 42V 35W 6000K które mam u siebie, jest jeszcze Mamooth, kom-max,  jakieś budżetowe Super Vision - wszystkie dostępne na najpopularniejszym portalu aukcyjnym w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to będzie temperatura barwowa 4000 czy 6000K ilość lumenów ta sama. Oznacza to żę strumień świetlny równy jest 2800lm.

Barwa zimniejsza poprawi trochę kontrast.

Ciekawe że tolerancja strumienia świetlnego to aż 16%. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Jakim71 napisał:

Czy to będzie temperatura barwowa 4000 czy 6000K ilość lumenów ta sama. Oznacza to żę strumień świetlny równy jest 2800lm.

Barwa zimniejsza poprawi trochę kontrast.

Ciekawe że tolerancja strumienia świetlnego to aż 16%. 

M-Tech mają 3200lm, niby nie wiele więcej ale z zimną barwą która jak sam napisałeś poprawia kontrast powinny nieco polepszyć widoczność, ale największą robotę wg mnie robią ledy zamiast długich HB3 bo standarodwe żarówki były żółte i wg mnie praktycznie nie poprawiały widoczności względem krótkich. Jak sam wiesz wielkiego wyboru nie ma, ale coś da się zrobić, nie wiele ale jednak ;-)

 

Edytowane przez MiecioXT
  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Jakim71 napisał:

Słabo znam tą firmę i nie wiem czy zaufałbym oznaczeniom na opakowaniu. Jeżeli mają homologację to czemu nie. 

 

 

Nie namawiam ... ale daję alternatywę o którą prosiłeś ;-) ...i to chyba lepszą niż Osram czy Philips przynajmniej względem poprawy widoczności. Mają homologację wydaną w UK. Osram w DE a gdzie Philips tego nie wiem.

Edytowane przez MiecioXT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 10.03.2020 o 09:17, MiecioXT napisał:

Nie namawiam ... ale daję alternatywę o którą prosiłeś ;-) ...i to chyba lepszą niż Osram czy Philips przynajmniej względem poprawy widoczności. Mają homologację wydaną w UK. Osram w DE a gdzie Philips tego nie wiem.

Są też te same żarówki dostępne z barwa 8000K czy będą lepsze niż 6000K, czy tez już lekką przesadą?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu się nie zgodzę. Zacznijmy że za oddawanie barw i rozpoznawanie kolorów odpowiada współczynnik CRI. Dlatego pod lampą sodową (uliczną ) , która ma poniżej 3000K a cri 50-60 nie jesteś wstanie rozpoznać kolorów. W japońskich fabrykach najczęściej się stosuje temp barwową 5000 K (najbliższe oddawane przez słońce tzw. pure white) CRI powyżej 80. Faktycznie zródła światła o temp barwowa powyżej 6000K mają niskie CRI ale kontrast się nie pogarsza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...