Skocz do zawartości

Przegląd techniczny


Danko

Rekomendowane odpowiedzi

Hejo, pytanie pierdołowate w swpjej istocie, ale stwarza pewien problem. Otóż przegląd mam jakos do 13.03 i z reguły zalatwiam takie sprawy w dzien przed lub dokładnie ten dzien. Teraz jednak bede montował tlumiki i nie wiem, czy to nie utrudni przejścia. Dodatkowo, w zeszłym roku przekroczyłem emisję spalin - przyjechałem wtedy z zimnym autem, prosto spod domu. I tu pojawia się pytanie. Jak pojade wczesniej, to czy termin przyszłego przeglądu zmieni sie, czy zostanie to 13? Chce sprawdzić wcześniej, czy emisja to sprawa zastanego auta, czy konieczności wymiany kata, a jednocześnie chyba trochę szkoda skracać to o jakis tydzień.. Sam nie wiem? Czy jak pojadę od tak na stacje, any sprawdzić emisje, to może zostać jakby odebrana ważność poprzedniego badania? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli pojedziesz na badanie techniczne wcześniej np. 7 to z taką datą dostaniesz pieczątkę, badanie jest ważne rok od tego momentu a nie od daty wpisanej na wcześniejszym badaniu.

Sam pomiar emisji możesz wykonać na stacji diagnostycznej, w najgorszym wypadku, tj. stwierdzenia przez diagnostę "usterki stwarzającej zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu lub ochrony środowiska" może on zatrzymać dowód rejestracyjny.
 

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Efti napisał:

Jeżeli pojedziesz na badanie techniczne wcześniej np. 7 to z taką datą dostaniesz pieczątkę, badanie jest ważne rok od tego momentu a nie od daty wpisanej na wcześniejszym badaniu.

Sam pomiar emisji możesz wykonać na stacji diagnostycznej, w najgorszym wypadku, tj. stwierdzenia przez diagnostę "usterki stwarzającej zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu lub ochrony środowiska" może on zatrzymać dowód rejestracyjny.
 

 

Od zeszłego roku nie liczy się data kiedy przyjechaliśmy na przegląd tylko data poprzedniego przeglądu.

Czyli jak przyjedziemy tydzień wcześniej to następny przegląd jest za rok i tydzień od przeglądu.

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, LosioDriver napisał:

Od zeszłego roku nie liczy się data kiedy przyjechaliśmy na przegląd tylko data poprzedniego przeglądu.

Czyli jak przyjedziemy tydzień wcześniej to następny przegląd jest za rok i tydzień od przeglądu.

Czy faktycznie tak jest? Możecie to potwierdzić jakimś linkiem do źródła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, crimson111 napisał:

 

Znowu teraz w dzienniku ustaw znalazłem, że jednak nie... Ustawa o Prawie ruchu drogowego Art. 81 punkt 6 - "(...), a następnie przed upływem kolejnego roku od dnia przeprowadzenia badania."

 

Więc już nie wiem czy to weszło czy nie...

Edytowane przez LosioDriver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozgrzej dobrze samochód, sprawność katalizatora wrasta do uzyskania prawidłowej jego temp pracy. Dlatego w samochodach zainstalowane są EGRy i inne ustrojstwa inne są mapy paliwowe aby katalizator jak najszybciej osiągnął optymalną temp pracy i ilość niepożądanych związków spadła.

Jeśli okaże się że wynik dalej przekracza normę to masz 3 opcję:

kupno używki - loteria

kupno nówki droga sprawa do hondy starszej CR-V 1700zł

czyszczenie katalizatora?? są preparaty do czyszczenia  odkręcamy sondę lambda przed katem i zalewamy dziada. (nie wiem jaka jest skuteczność tej metody)

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli By ktoś czyścił katalizator to broń Panie boże zalewać go czym kolwiek gdy jest ciepły... katalizator bardzo łatwo uszkodzić gwałtownie go studząc dochodzi wtedy do pęknięcia "kratownicy"

Uszkodzenia mechaniczne tego typu częściej powstawały w samochodach Japońskich niż EU.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Temat stary, ale jeszcze nie zamknięty, więc spróbuję. Zdaje się od dnia dzisiejszego weszły w życie znowelizowane przepisy odnośnie obowiązkowego przeglądu technicznego samochodu. Po 30 dniach zwłoki od terminu, płaci się 100% więcej a policja może ukarać mandatem od 1500 do 5000 pln za zwłokę przy kontroli. 

 

Nie ma mnie w kraju. Termin przeglądu to marzec, wracam w maju. Nie mam opcji aby ktoś mógł zrobić to za mnie. Co teraz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 1.01.2023 o 21:50, Jackname napisał(a):

Nie ma mnie w kraju. Termin przeglądu to marzec, wracam w maju. Nie mam opcji aby ktoś mógł zrobić to za mnie. Co teraz?

Skąd jesteś? Może się znajdzie dobra dusza i pomoże :)

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ten moment kara za brak przeglądu powyżej 30 dni to dwukrotność opłaty czyli niecałe 200zł. Nowa ustawa nie weszła jeszcze w życie. 

Większy kłopot to stawić się na SKP - najbezpieczniej lawetą. Jazda na kołach to już ryzyko: mandat ok. 7000zł lub w razie zdarzenia kłopoty mogą być poważniejsze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tomasz_555 napisał(a):

Na ten moment kara za brak przeglądu powyżej 30 dni to dwukrotność opłaty czyli niecałe 200zł. Nowa ustawa nie weszła jeszcze w życie. 

Większy kłopot to stawić się na SKP - najbezpieczniej lawetą. Jazda na kołach to już ryzyko: mandat ok. 7000zł lub w razie zdarzenia kłopoty mogą być poważniejsze. 

Możesz jakoś uzupełnić skąd takie kwoty?

 

W zeszłym tygodniu zostałem złapany i dostałem 100 PLN i zero punktów za brak przeglądu, spóźniony znaaacznie dłużej niż miesiąc. Jechałem na kołach do skp i nikt mnie nie zastrzelił...

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tomasz_555 napisał(a):

Jazda na kołach to już ryzyko: mandat ok. 7000zł lub w razie zdarzenia kłopoty mogą być poważniejsze. 

Skąd takie sensacyjne informacje? Mogą próbować wlepić za poruszanie się pojazdem niedopuszczonym do ruchu (1500 zł) ale to jest dyskusyjne, bo PoRD nic nie mówi o badaniu technicznym w aspekcie dopuszczenia do ruchu. A w razie zdarzenia o jakich kłopotach piszesz?

Często powiela się bzdury wyczytane w necie, bez weryfikacji.

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomieszałem karę za brak OC z mandatem za brak dopuszczenia do ruchu. Ten wg. taryfikatora może wynieść od 1500zł. Nie wnikam czy to dyskusyjne czy nie. Oberwać teoretycznie można. 

 

18 godzin temu, .Misza. napisał(a):

A w razie zdarzenia o jakich kłopotach piszesz?

Mam na myśli np. spowodowanie wypadku pojazdem bez BT. Tutaj przykładowo ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. W przypadku czyjegoś uszczerbku na zdrowiu lub co gorsza śmierci to już w ogóle może być nieciekawie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Tomasz_555 napisał(a):

Pomieszałem karę za brak OC z mandatem za brak dopuszczenia do ruchu. Ten wg. taryfikatora może wynieść od 1500zł. Nie wnikam czy to dyskusyjne czy nie. Oberwać teoretycznie można. 

 

Mam na myśli np. spowodowanie wypadku pojazdem bez BT. Tutaj przykładowo ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. W przypadku czyjegoś uszczerbku na zdrowiu lub co gorsza śmierci to już w ogóle może być nieciekawie. 

 

Nic o czym piszesz nie jest prawdą. Brak dopuszczenia do ruchu nie ma związku z badaniem technicznym. Spowodowanie wypadku bez badania może nieść skutki wyłącznie w przypadku niektórych umów AC. OC jest regulowane ustawą a ta jest na szczęście bardzo krótka i zwięzła, nie ma w niej wzmianki o wyłączeniu z braku badania technicznego. Ubezpieczyciel nigdy nie zażąda żadnego regresu lub nie będzie zwlekał z wypłatą z OC bez badania bo nie ma podstawy prawnej.  Ktoś powie że zawsze może próbować zażądać zwrotu kosztów, owszem, ale po wypłacie i to on musi udowodnić że pojazd był niesprawny. Życzę powodzenia.

  • Super! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Tomasz_555 napisał(a):

Mam na myśli np. spowodowanie wypadku pojazdem bez BT. Tutaj przykładowo ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. W przypadku czyjegoś uszczerbku na zdrowiu lub co gorsza śmierci to już w ogóle może być nieciekawie. 

@buc niskopiennywłaściwie wyczerpał temat.

Skąd Ty takie sensacyjne wiadomości bierzesz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...