Skocz do zawartości

Wyje łożysko


ewemarkam

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie, pacjent to Toyota Yaris. Pytam tutaj bo prędzej uzyskam odpowiedź niż na innym forum:).

Przy jeździe na wprost jest cisza, zaczyna się odzywać przy jeździe po łuku w lewo. Takie cykliczne, i nie jest to przegub bo na parkingu przy pełnych nawrotach jest cisza. Na podnośniku też nic nie słychać. Tylko pytanie które to łożysko, lewe czy prawe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, st981777 napisał:

Jak przy łuku w lewo to prawe

Nie zawsze.

Miałem dokładnie taki sam dylemat - prawe czy lewe. Na wszelki wypadek kupiłem... 4. :)

Jako kierowcy wydawało mi się, że buczy przód lewy - kupiłem na wszelki wypadek dwie przednie piasty. Kiedy jechałem z kumplem, On słyszał zdecydowanie tył - dokupiłem dwie tylne.

Przyszedł czas na mechanika. Jechał ze mną na siedzeniu pasażera i słyszał prawy tył, bo łożysko odzywało się przy kręceniu kierownica w lewo na delikatnych łukach. Wymienił prawe tylne

i tydzień później wymieniał lewe tylne.

Tak to jest z diagnozowaniem huczącego łożyska. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas mocniejszego zakrętu  w lewo gdy auto przechyla się bo siła odśrodkowa wypycha na zewnątrz to prawe koła dostają większe obciążenia i wtedy głośniej słychać uszkodzone łożysko. Tylko nie przesadzać w ostrością i prędkością bo można wywrotkę zaliczyć i nici ze sprzedaży 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas mocniejszego zakrętu  w lewo gdy auto przechyla się bo siła odśrodkowa wypycha na zewnątrz to prawe koła dostają większe obciążenia i wtedy głośniej słychać uszkodzone łożysko. Tylko nie przesadzać w ostrością i prędkością bo można wywrotkę zaliczyć i nici ze sprzedaży 
Myślę że to właśnie prawe przednie, ale pytam aby się upewnić. Dzięki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, ewemarkam napisał:
6 godzin temu, DETT napisał:
A może podnieść samochód na podnośniku i spróbować "wymacać" na którym kole pojawia się luz?

Nic z tego, nic nie czuć

Na podnośniku nie wyłapie się tego bo brak obciążenia na uszkodzone łożysko nie wymusi hałasu. A luzy dopiero czuć w agonalnym stanie łożyska ale wtedy i na prostej przy 20 km wyłapiesz bez problemu które to  :biglol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla osi która nie ma napędu można to sprawdzić kręcąc kołem. najlepiej wyciągnąć do tego również klocki hamulcowe aby wykluczyć tarcie klocków o tarczę podczas kręcenia.

w sprawnym łożysku koło wykona kilka obrotów i będzie zwalniać. w łożysku zużytym napięcie powierzchowne na bieżnie spada i takie łożysko ma wtedy mały opór koło będzie się kręcić długo..

Sprawdzanie przy skręcie nie jest miarodajne ponieważ możesz mieć luz w układzie zawieszenia np luz na sworzniu i w łukach będzie to powodować stracenie zbieżności i szumieć mogą opony nie łożysko.

Przy skręconych kołach ma maxa przegub wydaje charakterystyczne chrobotanie terkotanie lecz nie zawsze. miałem przypadek kiedy przegub zewnętrzny wydawał terkotanie tylko w pozycji kierownica skręcona na godzinę 3. (w przegubach wewnętrznych dzieje się tak natomiast częściej)

 

sprawdź czy czasem tarcza podczas skrętu nie zaczyna ocierać o osłonę blaszaną

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witanko,

 

Ja z kolei, mając auto na kobyłkach, uruchomiłem silnik i jedna osoba delikatnie dodawała gazu (tylko trochę, bo później i tak "elektronika" wchodziła do akcji) a ja z zewnątrz słuchałem jak każde z kół hałasuje.

Wyraźnie w moim przypadku był to lewy tył ale pewności nabrałem dopiero po powyższym zabiegu.

Ze środka i z różnych uszu to generalnie każde koło było typowane :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...