Jump to content

UPG - prawidłowe wykonanie testu

Recommended Posts

Witam, 

Podczas oględzin przed zakupem auta diagnosta zasugerował  (i słusznie), że należy wykonać test C02 celem sprawdzenia szczelności UPG. Wynik jak na załączonym zdjęciu. Diagnoza - uszkodzenie UPG. To było jedynym powodem rezygnacji z zakupu. Pytanie czy ten test rozstał wykonany prawidłowo ?

Zacząłem przeglądać w sieci jak wygląda ten test z użyciem tego konkretnego testera i jednak było inne podłączenie gruszki i w innym zbiorniczku przebarwiony płyn.... Jednak te zbiorniczki są w jakimś celu ponumerowane. Proszę o odpowiedź czy test OK czy może ja jestem w błędzie ? 

Dziękuję i pozdrawiam 

IMG_20191214_111742.jpg

Nie wiem jak ten konkretny zestaw działa ale o ile przy teście nie doszło do zassania i zmieszania samego płynu chłodniczego z czynnikiem to ten zielony kolor niestety jednoznacznie wskazuje na UPG (czy konkretniej CO2). 

1 minutę temu, Tinuviel napisał:

Nie wiem jak ten konkretny zestaw działa ale o ile przy teście nie doszło do zassania i zmieszania samego płynu chłodniczego z czynnikiem to ten zielony kolor niestety jednoznacznie wskazuje na UPG (czy konkretniej CO2). 

No właśnie.... pytanie czy nie doszło do zassania.... ?

i dlaczego płyn w pojemniku nr 2 ma prawidłowy kolor ?

Ten tester z tego co się dowiedziałem to powinien działać w taki sposób, że płyn nalewamy do pojemnika nr 2 i tam też umieszczamy gruszkę. Czekamy jak gorące opary przejdą z chłodnicy do pojemnika nr 1 i potem zaciskamy gruszkę i puszczając ją opary przechodzą z 1 do 2 i reagują z płynem. Nawet jak się trochę zaciągnie płynu z chłodnicy to zgromadzi się on w 1-ce jako takim "zaworze bezpieczeństwa". Sądzę, że właśnie pojemnik nr 2 jest ważniejszy.

No cóż pozostaje wierzyć, że test jest wykonany prawidłowo :)

2 godziny temu, st981777 napisał:

Płyn chłodniczy nie zabarwi płynu reakcyjnego. Płyn zielony -> UPG, przykre, ale prawdziwe...

Też mi się tak raczej wydaje... :( 

3 godziny temu, st981777 napisał:

Płyn chłodniczy nie zabarwi płynu reakcyjnego. Płyn zielony -> UPG, przykre, ale prawdziwe...

Nie dam sobie ręki uciąć ale wydaje mi się że raz gdy mechanik sprawdzał mi auto przed zakupem, zagapił się i zassało płyn z chłodnicy i kolor czynnika się zmienił... w sumie to jak płyn chłodniczy nie jest też niebieski to jakby taka mieszanka miała nadal dać niebieski kolor :P