Jump to content
mppole

Łańcuchy śniegowe na którą oś

Recommended Posts

Wiem, że warunki w których nastąpi konieczność użycia łańcuchów w OBK są rzadkie. Jednak może tak się zdarzyć, a poza tym jadąc w Alpy zimą posiadanie łańcuchów śniegowych to konieczność. na która oś powinnismy montować łancuchy w OBK? zgodnie z instrukcja tylko na przednią oś. Ale jakie jest ryzyko jazdy z łańcuchami na tylnich kołach?

Pytam, bo gość sprzedający łańcuchy sprawdził prześwit między kołami przednimi a amortyzatorem i pokazał mi, że jest niewielki. Według niego tylko niektóre łancuchy z odpowiednim systemem mocowania (i cena ponad 1000) będą pasowały. W związku z tym zakupiłem zwykle łancuchy za 300 dobrane do rozmiaru kół, ale według niego ze względu na ten mały prześwit powinienem je zakładać na tylne koła (tam jest więcej miejsca między kołami a amorkami). 

Jak Wy to robicie?

Hi, wg instrukcji mojego forestera cyt.: "Łańcuchy wolno zakładać tylko na przednie koła". Nie jest to wytłumaczone ani szerzej rozwinięte. Z własnego doświadczenia to przez 7 lat nie musiałem ani razu zakładać łańcuchów śniegowych.

W życiu nie musiałem zakładać łańcuchów, nawet w górach Subarak radził sobie piknie bez nich ale jak instrukcja pisze że na przód to trzymał bym się tego. 

54 minuty temu, harek napisał:

Nie jest to wytłumaczone ani szerzej rozwinięte.

Chodzi o zachowanie kierowalności auta. 

Jak już będziesz potrzebował łańcuchów to znaczy że jest cholernie źle. W Alpach wyjeżdżałem czy Foresterem czy Outbackiem z takich parkingów, że ośki z łańcuchami się tylko głowiły czy to możliwe. Na normalnej drodze jak już jest kryzys i stoją policemani to widząc Subaru po prostu się odsuwają i każą jechać dalej....

Tyle z doświadczeń mocno górskich które zbieram już parę dobrych lat.

19 godzin temu, mppole napisał:

Dzięki za wypowiedzi. 
Zgadzam sie ze wszystkim. 
Ale jednak porozmawiajmy co z tym, ze być moze na przedniej osi jest za mało miejsca na standardowe lancuchy dostępne do tych kół czyli Np https://allegro.pl/oferta/lancuchy-sniegowe-bus-suv-4x4-235-65r17-235-60r18-8548095685

Macie jakieś pomysły?

Istnieje coś takiego jak łańcuchy tekstylne, ale nie wiem jak to pracuje bo nigdy nie używałem ani jednych, ani drugich. 

Tekstylne ostatnio widziałem w akcji - radziły sobie.

Posted (edited)

PEWAG robi dobre łańcuchy ja używałem takich zaciskowych na linkę rowerową ale nie w subaru.

Jednak z wynalazkami typu łańcuchy w spray miałem okazję obcować i raczej nie polecam- skuteczniejsze jest rozsypanie cementu na podjeździe w celu rozpędzenia się

Edited by SubaruLPG