Jump to content

XXII Subariada - Słowenia "active" - 20-27 czerwca 2020


Miłosz Rzeźnik
 Share

Recommended Posts

Z uwagi na bardzo małe zainteresowanie tą Subariadą oraz konieczność robienia wczesnych rezerwacji (a jedno z drugim się nie zgrywa :() zmuszeni jesteśmy ją odwołać.
 
Dojazd/powrót: Spotykamy się w sobotę 20 czerwca rano w Słowenii. Dokładny punkt spotkania podamy później, jednak będą to najpewniej okolice miejscowości Slovenij Gradec. Jak widać z poniższego linku: https://goo.gl/maps/LRhrFdkxfEK2 dojazd z południowej, a nawet centralnej Polski w jeden dzień nie stanowi problemu.
Niezależnie skąd ruszycie dojazd w większości będzie autostradami, dlatego trzeba kupić winiety na Czechy i Austrię. Można kupić winiety wcześniej przez internet tutaj: http://www.pzmtravel.com.pl/pzmsklep/oplaty,drogowe-winiety,23.html lub na większości stacji paliw.

W sobotę 27 czerwca po południu (nie wcześniej niż o 17) oficjalnie zakończymy wspólny wyjazd po Słowenii. Najprawdopodobniej zakończymy program tutaj: https://goo.gl/maps/Tabbx67oWYcLvjfw9 (przy Jaskiniach Skoczjańskich)
Powrót (podobnie jak dojazd) ekipy realizują samodzielnie. Oczywiście praktyka forumowa pokazuje, że stworzą się “podgrupy dojazdowe”.
 
Trasa: Zaplanowana wspólna trasa po Słowenii będzie dość krótka, prawdopodobnie zamknie się na miejscu w 900 km. Prowadzi asfaltami i drogami szutrowymi. Jest prosta, przejezdna dla wszystkich Subaru na zwykłych oponach (może z wyjątkiem BRZ albo innych superniskich aut z niskimi spojlerami). 
 
Paliwo: Paliwo w Słowenii oraz krajach tranzytowych jest dobrej jakości i ogólnodostępne. Nie ma potrzeby zabierania kanistrów. Paliwo jest w cenach porównywalnych jak w Polsce.
 
WalutaW Słowenii płacić możemy niemal wszędzie kartą. Bankomaty są wszędzie a płatności gotówkowe realizujemy w EURO. Po drodze za tankowania na w Czechach i Austrii płacimy kartą.
 
Noclegi: Będziemy głównie na polach campingowych (w domkach lub namiotach). Może się również zdarzyć jakiś hotel. Mamy na oku kilka baaardzo klimatycznych miejsc.
 
Wydatki: Słowenia to drogi kraj, a do tego chcemy Wam zaproponować niebanalne miejsca i bardzo dużo atrakcji. W zeszłym koszt kompletu noclegów wynosił 310E od osoby a koszt wszystkich atrakcji 360E od osoby dorosłej. W tym roku  noclegi mogą być nieco tańsze, bo chcemy być więcej pod namiotem na campingach, za to atrakcje mogą być droższe, ponieważ dokładamy kolejne punkty programu.  Dokładny koszt zamówionych noclegów i atrakcji dla każdej z ekip będzie znany po zrobieniu rezerwacji. Za noclegi oraz zamówione wcześniej atrakcje rozliczacie się z nami. Będziemy się stołować zarówno w restauracjach, jak i przyrządzać samodzielnie część posiłków, obiad w restauracji można zjeść za 15E od osoby, ale jeśli zaszalejecie i dołożycie wino to może być sporo więcej. Jedzenie i podstawowe artykuły są w cenach porównywalnych do polskich lub nieco droższych.
 
Dokumenty: Do Słowenii ani do żadnego z krajów tranzytowych nie potrzeba paszportu, wystarczy dowód osobisty. Zabrać prawo jazdy (wystarczy polskie). Warto zrobić kserokopię dowodu/paszportu i trzymać ją podczas podróży w innym miejscu, niż oryginały.
 
Co koniecznie zabrać:
- dobry humor, odporność na trudy podróży, ciekawość świata
- namioty, karimaty, śpiwory, słowem sprzęt potrzebny do biwakowania 
- sprzęt do przyrządzania posiłków w terenie, krzesełka, stoliczek
- baniak na wodę - taki, żeby mieć niewielki zapas wody do np. zmywania naczyń. Na wszystkich campingach (i oczywiście w hotelach) będą sanitariaty.
- rękawiczki, latarkę czołówkę, solidne obuwie turystyczne.
- parasol, kurtkę przeciwdeszczową
- strój kąpielowy / kąpielówki
- okulary, krem do opalania
Powyższa lista może ulec jeszcze modyfikacjom - będziemy informować.
- każde auto ma być wyposażone w sprawne CB Radio. 
 
Czy zabierać jedzenie? W Słowenii można kupić wszystkie towary spożywcze. Jednak nie będziemy codziennie w sklepach. Z doświadczenia wiemy jednak, że wygodniej i szybciej jest zabrać pewną ilość jedzenia z Polski, a na miejscu uzupełniać warzywa, owoce, napoje i pieczywo. 
 
Zdrowie:
Teoretycznie w Słowenii dla nas opieka zdrowotna jest bezpłatna. W praktyce warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie KL. Apteki są wszędzie i dobrze zaopatrzone, ale jeśli ktoś przyjmuje na stałe jakieś leki - niech zabierze zapas.
Ogólnie przygotowujcie się tak, aby na miejscu tracić jak najmniej czasu na zakupy, naprawy, przepakowania itp, a dzięki temu zobaczymy więcej ciekawych miejsc.
 
Program wyprawy: Dokładny program wyprawy jest w trakcie tworzenia. Będzie on podobny do zeszłorocznego. 
Co chcemy Wam pokazać lub z Wami zrobić:
- rafting, canyoning i przynajmniej 2 krótkie trekingi
- podziemna trasa rowerowa w starej kopalni cynku
- najdłuższa w Słowenii trasa "tyrolkowa" - 10 tyrolek 200-600m każda, do 200m nad dnem kanionu! 
- wyjechać kolejką na masyw Kanin
- zwiedzić Jaskinie Skoczjańskie (największy podziemny kanion Europy)
- zobaczyć wodospady Boka, Savica, Rinka, Kozjak, Pericnik
- przejść wąwóz Vintgar i Tolminki
- przejechać trasami widokowymi przez przełęcz Vrsic, na Mangardzkie Sedlo oraz tzw. Panoramiczną Pętlą Solczavską
- zobaczyć ponoć najpiękniejszą dolinę Słowenii - Dolinę Logarską
- popłynąć łódką na wyspę na jeziorze Bled 
- wjechać na Veliką Planinę - najbardziej znane w Słowenii plato, na którym wciąż dominuje gospodarka pasterska
- wjechać kolejką na punkt widokowy na górze Vogel
- zwiedzić drugą co do wielkości na świecie kopalnię rtęci w Idrii (UNESCO)

 
Są jednak pewne ograniczenia:
- osoby z lękiem wysokości lub klaustrofobią będą się czuły na tym wyjeździe... delikatnie rzecz ujmując "często niekomfortowo"
- część atrakcji nie jest dostępna dla dzieci poniżej 10-12 lat. Oczywiście młodsze dzieci mogą jechać, ale ominie ich kanioning i rafting.
 
A poniżej kilka zdjęć z planowanych tras i miejscówek:

s2.jpg

 

s5.jpg

s3.jpg

s7.jpg

s8.jpg

s9.jpg

 

I jeszcze jakby ktoś nie wiedział co to jest... tyrolka:

 

KANIONING:

 

Oraz RAFTING:


Powyższe filmy nagrane są dokładnie w tych miejscach, do których chcemy Was zabrać :evil2:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
9 godzin temu, nohol napisał:

Czy mógłbym prosić, aby wpisać mnie, zamiast pod 1, pod numerem 7? Oczywiście o ile będzie tyle ekip :) (w co nie wątpię).

Z góry dziękuję.


Wątp jednak.

Z uwagi na bardzo małe zainteresowanie tą Subariadą oraz konieczność robienia wczesnych rezerwacji (a jedno z drugim się nie zgrywa :() zmuszeni jesteśmy ją odwołać.

Obiecujemy, że w przyszłym roku Słowenię zrobimy w terminie wakacyjnym, co niewątpliwie będzie dla większości zainteresowanych  korzystniejsze.
Te 4 ekipy, które są zdecydowane poproszę o odebranie poczty. Tam macie specjalną informację dla Was.

PS. System nie widzi nicka @nahol... Nie mogę więc wysłać do Ciebie wiadomości. Sprawdź ustawienia poczty forumowej, ewentualnie pytanie do @Urabus - co to za problem?

Edited by Miłosz Rzeźnik
Link to comment
Share on other sites

  • Urabus locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...