Jump to content

Parujace szyby


togus
 Share

Recommended Posts

Panowie mam problem, mocno parują mi szyby (Legacy) w deszcze to chyba naturalne. Natomiast w taką pogodę jak dziś jest to samo jak wsiade do auta przednie i tylne momentalnie się parują. Muszę cały czas jeździć na włączone klimie. Czy wszystkie Legacy 3 tak mają? Jak to poprawić? 

Link to comment
Share on other sites

U mnie to samo, ale nie ma klimy :) tylko jakoś nie przyszło mi do głowy by uznać to za problem :) Woda wytrąca się z powietrza wtedy, kiedy gwałtownie to powietrze (dość wilgotne) ochładzamy. Oddychasz w samochodzie, więc powietrze zawiera dużą porcję wilgoci. Kiedy to wilgotne powietrze styka się z zimną szybą ulega gwałtownemu ochłodzeniu i wytrąca się wilgoć. 

Możesz ograniczyć to parowanie poprzez zadbanie np. o to, by nie dopuszczać do gromadzenia się wody na dywanikach pod nogami. Jak wsiadasz w mokrych butach, woda paruje. Chcesz mieć ciepło w samochodzie więc włączasz ogrzewanie i woda z dywanika / butów odparowuje do powietrza. Ogrzane powietrze przyjmuje duża ilość wody, a zatem powietrze nasyca się wodą. I takie powietrze stykając się z powierzchnią szyby ochłądza się osiąga temperaturę punkt rosy i mgiełka gotowa. 

Jedną z najskuteczniejszych metod jest zostawienie w samochodzie woreczków wypełnionych pochłaniaczem wilgoci. Mówiąc bardzo dosłownie zwykły sylikonowy żwirek dla kotów w skarpecie albo ryż wystarczą :). Efekt jest meeega :)

Link to comment
Share on other sites

Filtr kabinowy to podstawa. Suche dywany i tapicerka to drugi element. Warto również porządnie wyczyścić szyby. 

Ogólnie stara sprawdzona metoda to odpalenie nawiewu (bez klimy) od razu po wejściu. Cyrkulacja powietrza zmniejsza zjawisko wytrącania się wilgoci. Ale jak masz zagrzybiały układ wentylacji z "mokrym" filtrem to żadne sztuczki tu nie pomogą. 

Link to comment
Share on other sites

5 minut temu, Szymon Koronkiewicz napisał:

@niebieskiultras czeeeeeekaj, bo zajrzałem pod spód i tam widzę wiatrak chyba od wentylacji. Sugerujesz, że żeby dostać się do filtra w tym samochodzie trzeba odkręcić CAŁY PLASTIK wokół schowka? Bo jak otwieram schowek to tam jest dziura od góry, ale bardzo mała. 

Caly schowek musisz zdjąć.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Czysty filtr, suche dywaniki (warto na zimę zmienić na gumowe), to pomaga aczkolwiek jak leje i się wsiada cały mokry przy 1st.C to nic nie pomoże. Można się zaopatrzyć w żel krzemionkowy ma właściwości higroskopijne. Można go dostać ze wskaźnikiem wilgoci wielokrotnego użytku. Kiedyś woziłem takie woreczki pochłaniaczy wilgoci. Można sikać po szybie jakimiś wynalazkami antypara, można próbować nie oddychać podczas jazdy itp. Szkoda że nikt nie robi (a może robi w sumie nie szukałem) akcesoryjnej szyby grzanej elektrycznie jak w starym fokusie.

Link to comment
Share on other sites

na wilgotne dywaniki/tapicerkę polecam koci żwirek w fiolówce lub wysuszone kasztany.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...