Skocz do zawartości

Parujace szyby


togus

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie mam problem, mocno parują mi szyby (Legacy) w deszcze to chyba naturalne. Natomiast w taką pogodę jak dziś jest to samo jak wsiade do auta przednie i tylne momentalnie się parują. Muszę cały czas jeździć na włączone klimie. Czy wszystkie Legacy 3 tak mają? Jak to poprawić? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to samo, ale nie ma klimy :) tylko jakoś nie przyszło mi do głowy by uznać to za problem :) Woda wytrąca się z powietrza wtedy, kiedy gwałtownie to powietrze (dość wilgotne) ochładzamy. Oddychasz w samochodzie, więc powietrze zawiera dużą porcję wilgoci. Kiedy to wilgotne powietrze styka się z zimną szybą ulega gwałtownemu ochłodzeniu i wytrąca się wilgoć. 

Możesz ograniczyć to parowanie poprzez zadbanie np. o to, by nie dopuszczać do gromadzenia się wody na dywanikach pod nogami. Jak wsiadasz w mokrych butach, woda paruje. Chcesz mieć ciepło w samochodzie więc włączasz ogrzewanie i woda z dywanika / butów odparowuje do powietrza. Ogrzane powietrze przyjmuje duża ilość wody, a zatem powietrze nasyca się wodą. I takie powietrze stykając się z powierzchnią szyby ochłądza się osiąga temperaturę punkt rosy i mgiełka gotowa. 

Jedną z najskuteczniejszych metod jest zostawienie w samochodzie woreczków wypełnionych pochłaniaczem wilgoci. Mówiąc bardzo dosłownie zwykły sylikonowy żwirek dla kotów w skarpecie albo ryż wystarczą :). Efekt jest meeega :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr kabinowy to podstawa. Suche dywany i tapicerka to drugi element. Warto również porządnie wyczyścić szyby. 

Ogólnie stara sprawdzona metoda to odpalenie nawiewu (bez klimy) od razu po wejściu. Cyrkulacja powietrza zmniejsza zjawisko wytrącania się wilgoci. Ale jak masz zagrzybiały układ wentylacji z "mokrym" filtrem to żadne sztuczki tu nie pomogą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, togus napisał:

A jest w Legacy 3 filtr kabinowy? Bo czytałem że nie ma, jeśli jest to jak się dostać do niego? 

Jest za schowkiem pasażera.

Dwu częściowy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Szymon Koronkiewicz napisał:

@niebieskiultras czeeeeeekaj, bo zajrzałem pod spód i tam widzę wiatrak chyba od wentylacji. Sugerujesz, że żeby dostać się do filtra w tym samochodzie trzeba odkręcić CAŁY PLASTIK wokół schowka? Bo jak otwieram schowek to tam jest dziura od góry, ale bardzo mała. 

Caly schowek musisz zdjąć.

 

 

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czysty filtr, suche dywaniki (warto na zimę zmienić na gumowe), to pomaga aczkolwiek jak leje i się wsiada cały mokry przy 1st.C to nic nie pomoże. Można się zaopatrzyć w żel krzemionkowy ma właściwości higroskopijne. Można go dostać ze wskaźnikiem wilgoci wielokrotnego użytku. Kiedyś woziłem takie woreczki pochłaniaczy wilgoci. Można sikać po szybie jakimiś wynalazkami antypara, można próbować nie oddychać podczas jazdy itp. Szkoda że nikt nie robi (a może robi w sumie nie szukałem) akcesoryjnej szyby grzanej elektrycznie jak w starym fokusie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na wilgotne dywaniki/tapicerkę polecam koci żwirek w fiolówce lub wysuszone kasztany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...