Jump to content

Niedziałający panel w drzwiach kierowcy


Deki
 Share

Recommended Posts

Napotkałem dzisiaj na problem niedziałającego panelu w drzwiach kierowcy. Działają tylko dwie funkcje odpowiadające za lusterka (pokrętło do ustawiania i składanie lusterek). Pozostałe (czyli otwieranie 4 okien, zamykanie/otwieranie zamków i blokada otwierania okien pasażerów) nie działają. W pozostałych drzwiach da się otworzyć okna używając przycisku znajdującego się w danych drzwiach. Wydaję mi się, że jest to kwestia elektryczna bo przy włączonych światłach nie podświetlają się ikony na przyciskach (zdjęcie poniżej). Co może być przyczyną: bezpiecznik, przekaźnik, kabel? Może ktoś już się spotkał z tym problemem :)

 

 

8UwTR5H.jpg

Link to comment
Share on other sites

Może problem z kablem w wiązce przechodzącej przez drzwi? Spróbuj otworzyć drzwi i obserwuj panel czy coś tam nie mruga... poruszaj nieco wiązką. Jakby poszedł bezpiecznik to nie działałoby otwieranie również innych okien. 

Link to comment
Share on other sites

11 godzin temu, subber napisał:

Czy klema z akumulatora nie była zdejmowana ? Jeżeli tak, to trzeba przeprowadzić programowanie panelu sterowania szyb.

Wtedy działałoby otwieranie okna kierowcy bez AUTO. Jeśli nie ma podświetlenia, to raczej kwestia elektryczna. 

Link to comment
Share on other sites

20 minut temu, Kambol napisał:

Może wysunęła się wtyczka. Zamiast rozmyślać po prostu tam zajrzyj.

 

Chyba od tego będzie trzeba zacząć. Szkoda tylko, że żeby się dostać do wtyczki trzeba ściągać cały plastik z drzwi.  

Link to comment
Share on other sites

W dniu 18.10.2019 o 13:15, Kambol napisał:

Może wysunęła się wtyczka. Zamiast rozmyślać po prostu tam zajrzyj.

Chciałbym, aby większość problemów wiązała się z taką pierdołą. :) Niestety, ale rozpinałem wiele wtyczek w życiu i w większości wypadków ciężko je rozpiąć więc sama z siebie raczej się nie wypnie. Tym bardziej, że kolega nie ingerował wcześniej w drzwi. Przełączniki szyb są dość proste i chyba najczęściej zużywają się mechanicznie, ale dla sportu można by podmienić z innym egzemplarzem. 

 

23 godziny temu, Deki napisał:

Chyba od tego będzie trzeba zacząć. Szkoda tylko, że żeby się dostać do wtyczki trzeba ściągać cały plastik z drzwi. 

Ściąganie boczków drzwiowych przeraża tylko za pierwszym razem. Każdy kolejny raz to już czysta rutyna. Do tego stopnia, że w Imprezie GD pozbywam się boczka w ciągu 5 minut :) 

Link to comment
Share on other sites

28 minut temu, Tomasz_555 napisał:

Przełączniki szyb są dość proste i chyba najczęściej zużywają się mechanicznie

Z tym, że samochód kolegi jest nieco za młody na takie zużycie, a awaria dotyczy wszystkich przycisków na panelu na raz (przełączniki szyb, blokada szyb, przełącznik centralnego zamka), co wskazuje bardziej na uszkodzenie połączenia, a nie mechaniczne uszkodzenie przełączników. (Panel lusterek ma osobny moduł i wtyczkę). Może, tak jak już wyżej sugerowano uszkodziła się wiązka w przegubie drzwi, albo gdzieś po drodze. Nie wiem dokładnie jak wygląda ten panel w środku, ale może mogła paść jakaś płytka sterująca w samym panelu (zalanie?).

Edited by Kambol
Link to comment
Share on other sites

Taka jeszcze jedna ciekawostka zaobserwowana podczas ostatniej jazdy - praktycznie po każdym otwarciu i zamknięciu drzwi panel zaczyna świecić. Działają wszystkie przyciski dopóki nie wcisne tego odpowiadającego za szybę kierowcy wtedy od razu panel gaśnie i już nic nie działa. Po otwarciu/zamknięciu drzwi znowu świeci chyba ze wcisnie się szybę kierowcy i tak w kółko :P

 

Jak znajdę w końcu chwilę czasu i dobiore się do wtyczki to dam znać co tam zastałem.

Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, Kambol napisał:

Z tym, że samochód kolegi jest nieco za młody na takie zużycie, a awaria dotyczy wszystkich przycisków na panelu na raz (przełączniki szyb, blokada szyb, przełącznik centralnego zamka), co wskazuje bardziej na uszkodzenie połączenia, a nie mechaniczne uszkodzenie przełączników.

W pełni się zgadzam :) 

 

25 minut temu, Deki napisał:

aka jeszcze jedna ciekawostka zaobserwowana podczas ostatniej jazdy - praktycznie po każdym otwarciu i zamknięciu drzwi panel zaczyna świecić. Działają wszystkie przyciski dopóki nie wcisne tego odpowiadającego za szybę kierowcy wtedy od razu panel gaśnie i już nic nie działa. Po otwarciu/zamknięciu drzwi znowu świeci chyba ze wcisnie się szybę kierowcy i tak w kółko :P

No to gdzieś się styk traci. Gdyby tylko zamykanie i otwieranie drzwi powodowało zmianę to można by z dużą dozą pewności sądzić, że to złamany kabel. Martwi jednak przerwanie obwodu poprzez naciśnięcie klawisza. To z kolei może być jakieś uszkodzenie płytki.  Nie znam się na elektronice i nie wiem co tam mogło się wysypać. Korozja ? 

Link to comment
Share on other sites

Może tez być tak, ze masz włączoną blokadę sterowania szybami przez pasażerów, a ta blokada blokuje tez przyciski kierowcy. :-)

Ja miewam podobny problem ze sterowaniem oknem pasażera, ale to się pojawia i samoczynnie zanika. Może przed zimą zgłoszę do obejrzenia w serwisie, to dam znać co powiedzieli.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
W dniu 10.11.2019 o 15:56, Kambol napisał:

I co się okazało?

 

Ciężko powiedzieć. Zdjąłem plastikową osłonę z drzwi, poruszałem wtyczką i kablami (nie odniosłem wrażenia, żeby była luźna) i póki co działa. Zobaczymy, czy problem powróci.

 

Sam demontaż plastiku faktycznie nie taki straszny :D

Edited by Deki
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...