Jump to content
Miłosz Rzeźnik

VII Subariada LIGHT - Bułgaria - 15-22 sierpnia

Recommended Posts

Rozpoczynamy zapisy na VII Subariadę LIGHT - do Bułgarii.
 
Poniżej znajdują się szczegółowe informacje dla uczestników.
 
Termin: 15-22 sierpnia 2020 (i tu uwaga, to jest termin NA MIEJSCU!)
 
Dojazd/powrót: Spotykamy się w 15 sierpnia o 9.00 rano CZASU BUŁGARSKIEGO, na parkingu pod Kauflandem w bułgarskiej miejscowości Widin, Bulvar Panonia 23, tutaj: https://goo.gl/maps/Nm5muisdoV5hCref9.
Dokonamy tam wspólnych zakupów. W tym miejscu jest możliwość wymiany waluty lub wypłaty jej z bankomatu. Przyjedźcie proszę na spotkanie ZATANKOWANI DO PEŁNA.
Do miejsca spotkania z południowej granicy Polski jest ok. 900-1000km. Istnieją dwie sensowne trasy dojazdowe - Słowację, Węgry, Serbię (https://goo.gl/maps/dx3bNyZyHf82) lub Słowację, Węgry, Rumunię (https://goo.gl/maps/2GVvHnnXQP42). Oczywiście punkt startu zależy od waszego miejsca zamieszkania.
Na Słowacji i Węgrzech obowiązują winiety na autostrady. Można kupić winiety wcześniej przez internet tutaj: http://www.pzmtravel.com.pl/pzmsklep/oplaty,drogowe-winiety,23.html
Na Rumunię obowiązuje winieta na wszystkie drogi. Można kupić winiety wcześniej przez internet tutaj: https://www.roviniete.ro/en
W Serbii autostrady są płatne na bramkach (Dinary, Euro, karta).
W Bułgarii obowiązuje winieta na wszystkie drogi. Można kupić winiety wcześniej przez internet tutaj:  https://web.bgtoll.bg/
 Most na Dunaju w Calafat/Widyń jest płatny.
 
22 sierpnia po południu oficjalnie kończymy wspólny wyjazd po Bułgarii (około 120 km na południe od Sofii). Powrót (podobnie jak dojazd) ekipy realizują samodzielnie. Oczywiście praktyka forumowa pokazuje, że stworzą się “podgrupy dojazdowe”.
 
Trasa: Cała trasa PO BUŁGARII zamyka się w 1500 km. Trasę przejeżdżamy wspólnie. Prowadzi wyłącznie asfaltami lub drogami szutrowymi (chyba, że zapiszą się same Forestery, to zrobimy odcinki lekko terenowe).
 
Paliwo: Paliwo w Bułgarii oraz krajach tranzytowych jest dobrej jakości i ogólnodostępne. Nie ma potrzeby zabierania karnistrów. Paliwo jest w cenach porównywalnych jak w Polsce.
 
Waluta: W Bułgarii płacić możemy w wielu miejscach kartą, jednak nie wszędzie. Dlatego potrzebować będziemy gotówki - waluta bułgarska to LEWA. Istnieje możliwość wymiany Euro lub Dolarów w bankach i kantorach. My zwykle zabieramy kartę i wypłacamy stosowną ilość gotówki z bankomatu (zdecydowanie łatwiej). Warto kupić niewielką ilość LEW w Polsce jako "pierwsze zabezpieczenie". Na miejscu zwykle NIE MA MOŻLIWOŚCI WYMIANY ZŁOTÓWEK.
Po drodze za tankowania na Słowacji, Węgrzech, Rumnii, Serbii zapłacicie niemal wszędzie kartą.
 
Noclegi: Wszystkie noclegi będą w hotelach, pensjonatach lub agroturystykach. Nie spodziewajcie się pięciogwiazdkowych hoteli, jednak staramy się, aby miejsca noclegowe były przyjemne i “klimatyczne”. Zwykle staramy się dobrać pokoje zgodnie z podziałem na samochody lub pary, ale nie zawsze jest to możliwe.
 
Wydatki: Noclegi w hotelach (ze śniadaniem) będą kosztować średnio 30-35E za noc za osobę dorosłą (zwykle od 10 lat).  Dokładny koszt zamówionych noclegów dla każdej z ekip będzie znany około 2 miesiące przed wyprawą. Za noclegi oraz zamówione wcześniej atrakcje (np. rafting) rozliczacie się z nami, na miejscu, w gotówce. Zwykle kilka razy stołujemy się w restauracjach, obiad można zjeść za 10-15E od osoby. Wstępy, parkingi, dodatkowe atrakcje w sumie nie powinny kosztować więcej niż 50E od osoby. Jeśli dopisze pogoda w ostatni dzień zorganizujemy rafting. Cena 40E od osoby.  Jedzenie i podstawowe artykuły są w cenach porównywalnych do polskich.
 
Dokumenty: Do Bułgarii ani do żadnego z krajów tranzytowych (w tym Serbii) nie potrzeba paszportu, wystarczy dowód osobisty. Zabrać prawo jazdy (wystarczy polskie) i ewentualnie zieloną kartę (pytają o nią czasem w Serbii, choć teoretycznie nie jest potrzebna). Warto zrobić kserokopię dowodu/paszportu i trzymać ją podczas podróży w innym miejscu, niż oryginały.
 
Co koniecznie zabrać:
- sprzęt do przyrządzania posiłków w terenie – czyli jakiś palnik, menażka, kubki, nóż, niezbędniki. Można zabrać stoliczek i krzesełka albo koc na trawę (ale to jest problematyczne jeśli jest mokro).
- baniak na wodę - 10l na 2 osoby wystarczy – do wymycia naczyń po obiedzie i rąk przed (to już nieobwiązkowe ).
- prasol, kurtkę przeciwdeszczową
- latarkę (najlepiej czołówkę), przynajmniej jeden komplet ubrań, które możecie bez żalu ubrudzić, podrzeć itp. Zasadniczo nie mamy terenu ani biwaków, więc nie powinniśmy się taplać w błocie, jednak nigdy nie wiadomo co nas zaskoczy, komu trzeba będzie pomóc, co naprawić.
- strój kąpielowy / kąpielówki
- okulary, krem do opalania
- buty trekingowe
 
- każde auto ma być wyposażone w sprawne CB Radio. 
 
Czy zabierać jedzenie? W Bułgarii można kupić wszystkie towary spożywcze. Jednak nie będziemy codziennie w sklepach bo to strata czasu. Z doświadczenia wiemy jednak, że wygodniej i szybciej jest zabrać pewną ilość jedzenia z Polski, a na miejscu uzupełniać warzywa, owoce, napoje i pieczywo. Z drugiej strony na tym wyjeździe większość posiłków będziemy mieli w restauracjach (na pewno wszystkie śniadania i kolacje). Dlatego z polski warto zabrać jedynie kilka porcji “szybkoprzyrządzalnych” obiadów. Postaramy się w czasie wyprawy kilka razy zatrzymać na jakiejś łące i zrobić sobie obiad na łonie natury.
 
Przygotowanie auta:
Prawdopodobnie większość z Was ma stosunkowo nowe i sprawne auta. Warto jednak przed wyjazdem zrobić gruntowny przegląd, usunąć wycieki, luzy. Jeśli któreś auto ma tendencje do przegrzewania - naprawić. Nie powinno być upałów ale... a jeździć będziemy wolno i dużo po serpentynach.
NIE PRZECIĄŻAJCIE SAMOCHODÓW.
Auta na wyprawę zwykle są wypakowane po brzegi. Warto zrobić weryfikację bagażu pod względem ważności. Bez dodatkowego kremu można jechać, ale z urwanym kołem już nie.
Unikajcie opakowań szklanych - są ciężkie i tłuką się.
Pamiętajcie, że na każdym noclegu i przy każdym obiedzie w terenie musicie wypakowywać rzeczy. Na pakowanie i rozpakowywanie nie warto tracić dużo czasu - lepiej przeznaczyć go na jazdę lub wieczorną integrację. Dlatego odpowiednie rozłożenie bagażu jest bardzo ważne. Równie ważne jest zabezpieczenie go przed "fruwaniem"podczas jazdy".
 
Zdrowie:
Teoretycznie w Bułgarii dla nas opieka zdrowotna jest bezpłatna. W praktyce warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie KL. Apteki są wszędzie i dobrze zaopatrzone, ale jeśli ktoś przyjmuje na stałe jakieś leki - niech zabierze zapas.
 
Ogólnie przygotowujcie się tak, aby na miejscu tracić jak najmniej czasu na zakupy, naprawy, przepakowania itp, a dzięki temu zobaczymy więcej ciekawych miejsc.
 
Program wyprawy jest tutaj:  http://przygody4x4.pl/tymczasowe/iii%20subariada%20lajt.pdf. Jest to program z poprzedniej Subariady LIGHT w Bułgarii. Na pewno wprowadzimy do niego jeszcze kilka ulepszeń i atrakcji.
 

Tych, którzy się jeszcze zastanawiają zapraszam do poczytania wątków z poprzednich wypraw Subaru do Bułgarii oraz do rzucenia okiem na galerię zdjęć z naszych wyjazdów do tego kraju: https://przygody4x4.pl/galeria/bulgaria/

Bulgaria-11.jpg
Edited by Miłosz Rzeźnik
  • Like 1
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 godzin temu, Miłosz Rzeźnik napisał:

Termin: 10-17 maja 2020

 

9 godzin temu, Miłosz Rzeźnik napisał:

Spotykamy się w niedzielę 10 czerwca o 9.00 rano

Spotkanie miesiąc po Subariadzie ?:oops:

  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Miłosz Rzeźnik

 

niby asfalt i szutr ale zdjęcia z 2015 nie za bardzo na subi impreza :) to dlatego ze same podniesione były ?

 

Jak byśmy się chcieli zdecydować imprezą to przyjedziemy, 12 cm prześwit czy szukać innej ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proszę o informacje, czy możliwe jest jeszcze zapisanie się na tę Subariadę? Nigdzie nie mogę linku odnaleźć...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 minut temu, RobertXV napisał:

Proszę o informacje, czy możliwe jest jeszcze zapisanie się na tę Subariadę?

 

Jak widać są same wolne miejsca ;) 

Zapisujesz się w tym wątku... napisz po prostu posta, że zgłaszasz chęć udziału i ile osób będzie z Tobą w aucie... i już :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, Urabus napisał:

 

Jak widać są same wolne miejsca ;) 

Zapisujesz się w tym wątku... napisz po prostu posta, że zgłaszasz chęć udziału i ile osób będzie z Tobą w aucie... i już :) 

Dziękuję. :-)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgłaszam chęć uczestnictwa. Subaru XV, plus jedna osoba dorosła (kobieta). Pozdrawiam.

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, orm napisał:

 

Jak byśmy się chcieli zdecydować imprezą to przyjedziemy, 12 cm prześwit czy szukać innej ?

Miejsca częściowo takie same, trasy trochę inne. Dojazd praktycznie wszędzie możliwy także normalnymi drogami. Trasy terenowe będą ujęte tylko w takim przypadku, gdyby zgłosiły się tylko ekipy samochodami o wyższym prześwicie.

Reasumując - Imprezą można się zapisywać :)

 

Pozdrowienia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgłaszam chęć uczestnictwa w subariadzie Bułgaria. Subaru FORESTER, plus jedna osoba dorosła (kobieta). Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 minut temu, fraktal napisał:

Zgłaszam chęć uczestnictwa w subariadzie Bułgaria. Subaru FORESTER, plus jedna osoba dorosła (kobieta). Pozdrawiam.

Tu masz odpowiedni wątek:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 minut temu, Daniel Janus napisał:

Tu masz odpowiedni wątek

 

Wątki zostały połączone :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tutaj, tutaj się deklarujemy. I od razu uwaga - kto się deklaruje to zaznacza sobie na dole "włącz powiadamianie o odpowiedziach".  Trzeba śledzić wątek, będą informacje, w pewnym momencie będzie poczta, formalności, itd.
OD RAZU poproszę, aby ekipy, które się deklarują wysyłają w wiadomości prywatnej swój mail i telefon do @Jacek Wyrzykowski. Praktyka pokazuje, że potem zapomnicie i nie będzie z Wami kontaktu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proszę o dopisanie dwóch osób w  Foresterze .

Marek i Joanna.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok to dopisz "Zorka team"

 

Orm + żona :) - 2 os.

 

subaru impreza 12cm prześwit ;) przypominam :)

 

ps.

Jacek jedziesz też :) kolejna razem :)?

 

Edited by orm

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cieszę się, z Waszego zgłoszenia Paweł. To kierunki @Miłosz Rzeźnik :) więc mnie nie będzie. Zapewniam, że będziecie zadowoleni. Wpisujemy na listę wg. nicku.

 

1 RobertXV (2 os.)
2 fraktal (2 os.)
3 marek2545 (2 os.)
4 orm (2 os.)

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Jacek Wyrzykowski napisał:

Cieszę się, z Waszego zgłoszenia Paweł. To kierunki @Miłosz Rzeźnik :) więc mnie nie będzie. Zapewniam, że będziecie zadowoleni. Wpisujemy na listę wg. nicku.


Ale, ale... przecież @Jacek Wyrzykowski może też jechać. Subaru nie ma? :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opowiadał Jacek o Tobie nam na Alpejskiej :) hmmm... Jacek "bierit" levorga firmowego i dawaj bierz Macka Z. :) Taki fajny team jesteście :)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, hippcio napisał:

Czy jest to odpowiedni wypad dla dzieciaków 1 i 4? Oczywiście z rodzicami. Subaru levorg. 

 

A to zależy od rodziców. W Gruzji 2 tygodnie i namioty mieliśmy rodzinę z dziećmi 6 lat, 3 lata I 10 miesięcy. Opóźnienia w stosunku do reszty dochodziły do... 40 sekund.

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu 27.11.2019 o 07:33, orm napisał:

hmmm... Jacek "bierit" levorga firmowego i dawaj bierz Macka Z. :) Taki fajny team jesteście :)

 

 

Nie chce jechać, bo nie mógłby dyktować tempa :P

  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...