Skocz do zawartości

Bezpiecznik "Illumi" a problemy z elektryką


Michal Krzyzkowiak

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Jestem na forum od kilku lat, ale nie udzielałem się do tej pory dlatego "Cześć wszystkim!"


Mam dziwny problem w swoim Forku 1998 2.0 90kW.
Ostatnio przestał mi działać centralny zamek, naturalnie w pierwszej kolejności sprawdziłem bezpiecznik - wszystko ok.
Nie miałem czasu się tym przejmować więc kilka dni zamykałem każde drzwi osobno.
Po kilku dniach zauważyłem również, że po każdym wyłączeniu zapłonu zegarek resetuje się do godziny 1:00 oraz że oświetlenie kabiny nie reaguje na otwieranie drzwi.
Znowu do bezpieczników: tym razem znalazłem przepalony bezpiecznik 15A pod maską (zegarek, oświetlenie wnętrza). Wymieniłem. Zegarek działa, światła w kabinie działają, ale... zaczęły mi się świecić światła pozycyjne! Bez możliwości wyłączenia. Sprawdzony włącznik świateł, sprawdzony przełącznik "pozycyjny" od góry kierownicy - wszystko ok.
Wracam do bezpieczników. Na początek te za schowkiem na monety. Wyciągam kolejno wszystkie związane z oświetleniem i sprawdzam kiedy pozycja zgaśnie. Padło na bezpiecznik Illumi (10A) odpowiadający w teorii za regulację podświetlenia deski rozdzielczej. Po wyciągnięciu światła pozycyjne gasną (btw. bezpiecznik sprawny). Po włożeniu znowu się zapalają. Wyciągam raz jeszcze. Światła pozycyjne gasną, ale działają - mogę je odpalić włącznikiem świateł głównych. Bezpiecznika więc już nie wkładam. Sprawdzam jeszcze raz zegarek - działa, oświetlenie wnętrza kabiny - działa. Zamykam samochód, żeby iść do domu i... centralny zamek też zaczął działać!!!

 

Macie pomysł o co może chodzić? Jak obecność/nieobecność bezpiecznika Illumi może wpływać na tyle niezależnych podzespołów?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, znalazłem problem!

Ale od początku... Generalnie tego Forka niedawno zakupiłem więc jeszcze dobrze go nie znam. Poza wyżej wymienionymi objawami zauważyłem, że z bezpiecznikiem Illumi święcą się pozycje, a bez niego cały czas święci się podświetlenie liczników, przycisków, konsoli... Wcześniej musiałem to przeoczyć!

Lekko zirytowany zacząłem przeglądać całą elektrykę.

Bezpieczniki, wtyczki, itp, itd. Nic!

Co dalej?

Niedziałające radio! (stary Blaupunkt więc kupując samochód założyłem, że po prostu uszkodzone i olałem)

Wyciągam, a tam... Laboratorium dr Frankensteina!

Screenshot_20190928_183512_com.android.gallery3d.thumb.jpg.e72065a9bc7011b433334a0811e65c84.jpg

:facepalm:

 

Obciąłem wszystko w cholerę, schematy w ruch, lutownica, termokurczki i teraz wszystko działa jak powinno!!! :yahoo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Michal Krzyzkowiak napisał:

Dobra, znalazłem problem!

Ale od początku... Generalnie tego Forka niedawno zakupiłem więc jeszcze dobrze go nie znam. Poza wyżej wymienionymi objawami zauważyłem, że z bezpiecznikiem Illumi święcą się pozycje, a bez niego cały czas święci się podświetlenie liczników, przycisków, konsoli... Wcześniej musiałem to przeoczyć!

Lekko zirytowany zacząłem przeglądać całą elektrykę.

Bezpieczniki, wtyczki, itp, itd. Nic!

Co dalej?

Niedziałające radio! (stary Blaupunkt więc kupując samochód założyłem, że po prostu uszkodzone i olałem)

Wyciągam, a tam... Laboratorium dr Frankensteina!

Screenshot_20190928_183512_com.android.gallery3d.thumb.jpg.e72065a9bc7011b433334a0811e65c84.jpg

:facepalm:

 

Obciąłem wszystko w cholerę, schematy w ruch, lutownica, termokurczki i teraz wszystko działa jak powinno!!! :yahoo:

Po takim opisie jak dałeś w pierwszym poście to na 90% spięcie (różne obwody mają wpływ na siebie)

 

Centralny też już działa? Jak nie, to szukaj dalszego spaghetti

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieee... Ktoś sobie kostki ISO tak pomotał... Chyba nie chciało mu się szukać schematów, bo zasilanie np było od zapalniczki pociągnięte zamiast z dedykowanego kabla... :facepalm:

Grunt, że teraz mi wszystko działa! I centralny i światła i oświetlenie, nawet radio reaktywowałem :D

Dzięki za zainteresowanie!

  • Lajk 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...