Skocz do zawartości

Drgania nadwozia


miki_mi2

Rekomendowane odpowiedzi

HEj

Objawy : Drgania całego nadwozia podczas jazdy, jakby mega nie wyważone koła. Drgania nie pojawiają się za każdym razem gdy jadę. Czasem jadę normalnie a czasem nie mogę przekroczyć 50 kmh tak rzuca autem.

Wcześniej miałem krzywą  felgę i myślałem, że to jest powodem drgań. Koła zmienione, wyważone, dokręcone itp. Problem się zmniejszył ale nie ustał.

Luzów na kołach (piasty ) nie ma.

Czy to może być ?

Wał - krzyżaki?

Przeguby - półosie ? 

Mam spory luz na gumach dyfra z tyłu lecz to raczej nie będzie powodem drgań?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, miki_mi2 napisał:

Mam spory luz na gumach dyfra z tyłu lecz to raczej nie będzie powodem drgań?

Każde luźne mocowanie podstawowych elementów napędowych może być przyczyną wpadania auta w wibracje - szczególnie przy tak niskich prędkościach jak 50km/h. 

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to tak.

jeśli masz reduktor użyj go u zobacz czy wibracje przy tej samej prędkości są takie same:

tylne gumy jeśli są mocno wybite to będzie wykrzywiać dyfer a co za tym idzie scentruje się osiowość wału napędowego może to powodować wibracje.

podpora wału może być uszkodzona sprawdzić

krzyżaki

luzy w zawieszeniu

luzy na skrzyni poduszki łożyska skrzyni.

uszkodzone półosie przeguby tył przód.

 

jeśli podpory dyfra są zbudowane z gum hyro i doszło do pęknięcia.

to aby sprawdzić czy to uszkodzenie ma wpływ na wibrację proponuje jeśli tuleje są drogie to wymyć je porządnie ankrą i wstrzyknąć klej do szyb. taka tuleja będzie się zachowywać zupełnie inaczej jednak do testów jest jak znalazł.

 

do testów dobrze podnieść jest całe auto i konkretnie je rozbujać to jest jedna z najlepszych metod do sprawdzania

 

  • Super! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak bardzo duże są te wibracje ale ja miałem przypadek (OBK IV 3.6) że wibracje były generowane przez skrzynię. Po diagnozie okazało się że był przypalony lock up i pakiet 4 biegu. Zawiecha była ok ale z powodu skrzyni potrafiło zatrząść autem niemiłosiernie. Po naprawie skrzyni wszystko się uspokoiło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezusie nazarejski jak to ciężko było na samochodzie wybić te tuleje, podejrzewam iż były tam od początku. BTW Zerwane dokumentnie.

Męczyłem się ok 3 h.

Jeden przecinak złamany.

Nie wbiłem już metalowych, nie dało rady.

Zamówiłem poli i mam nadzieję, że wibrowanie ustanie.

 

 

IMG_20190917_144358_2.thumb.jpg.2a8854c5f9b1482b1dcfddf3b173ce67.jpg

 

IMG_20190917_144331.jpg

Edytowane przez miki_mi2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, miki_mi2 napisał:

Jezusie nazarejski jak to ciężko było na samochodzie wybić te tuleje, podejrzewam iż były tam od początku. BTW Zerwane dokumentnie.

Męczyłem się ok 3 h.

Jeden przecinak złamany.

Nie wbiłem już metalowych, nie dało rady.

Zamówiłem poli i mam nadzieję, że wibrowanie ustanie.

 

Nigdy się tych akurat tulei nie czepiałem, mam doświadczenie tylko z tymi od zawieszenia... ale to nie jest tak, że tuleje są wbijane na prasie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Orear napisał:

Nigdy się tych akurat tulei nie czepiałem, mam doświadczenie tylko z tymi od zawieszenia... ale to nie jest tak, że tuleje są wbijane na prasie? 

Zgodnie ze sztuką powinno się zdemontować całą belkę i na  prasie to robić, tak jest najwygodniej ale trzeba sporo nadłożyć.

Ja nie miałem ani prasy ani czasu na taką zabawę.

Dysponuję fajnym ściągaczem do sworzni lecz ostatecznie nie udało mi się go tam dobrze ułożyć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te tuleje powinno prawdopodobnie wciskać się na prasie, jednak ja w swoim życiu już naciąłem się na tuleje które lepiej jest wbić na stole z czuciem 1,5kg młotkiem, natomiast na prasie tuleja zacznie się klinować w otworze i można narobić sobie bigosu teoretycznie bardziej profesjonalnym sprzętem...

W większości prac mechanicznych trzeba mieć wiedzę spryt doświadczenie i trochę sprzętu.

 

Metoda na tego typu tuleje rzeźnicza, wycinamy gumę bierzemy piłę szablastą nacinamy delikatnie blachę która stanowiła zewnętrzną część tulei w 2 miejscach blisko siebie. teraz bierzemy wąski przecinak uderzamy kilka razy w miejsce cięcia i wyrywamy mały plasterek a potem całość.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Panowie u mnie w OBK ze słusznym przebiegiem 333kkm pojawia się drganie w przedziale prędkości 80-100km/h, dobiegające tak się wydaje z okolicy wału. Tylne tuleje dyfra były oberwane, ale wymiana ich w niczym nie pomogła. Podpora wału na oko wygląda OK, względnie mały luz poprzeczny. Do wymiany mam jeszcze poduchy pod silnikiem, ale wątpię żeby to one powodowały to drżenie w tym przedziale prędkości. Jakieś sugestie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, matios16 napisał:

Przeguby wewnetrzne sprawdź, czy mają luz wzdłuż osi obrotu. 

 

Miałem w innym samochodzie problem z wewnętrznymi przegubami i tam drżenie pojawiało się prawie natychmiast i znacznie narastało przy mocniejszym wciśnięciu gazu. Teraz  w OBK drżenie pojawia się dokładnie pomiędzy 80-100km/h, jest takie samo niezależnie od tego jak mocno jest wciśnięty pedał gazu, odjęcie całkowite gazu w tym przedziale prędkości powoduje zanik drżenia i mam wrażenie, że to drżenie jest wyczuwalne gdzieś od połowy samochodu do tyłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie źle wyważony wał powodował drgania w przedziale 100-120kmh, ale problem pojawił się po wymianie wału, który posypał się przez jazdę z padniętymi tulejami dyfra.
W każdym razie, może odpadł ci któryś ciężarek wyważający dyfer (gdzieś przy poszukiwaniach rozwiązania problemu trafiłem na takie przypadki), a przez luźny dyfer drgania nie niosły się na budę?

Wysłane z mojego HTC U11 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, SubaruLPG napisał:

Moje doświadczenia są takie że jeśli mamy bicia na wale to przy wybitych mocowaniach dyfra podpory wibracje mogą być mniejsze. 

 

podporę dyfra, masz na myśli tą podporę 41310? U mnie te tylne tuleje 41326A wyglądały źle, to je wymieniłem, te przednie aż tak źle nie wyglądają, ale może faktycznie jeszcze je wymienię i zobaczymy.

B13_415_01_LH_3_LR.gif

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 2.08.2020 o 22:46, lutek34 napisał:

Panowie u mnie w OBK ze słusznym przebiegiem 333kkm pojawia się drganie w przedziale prędkości 80-100km/h, dobiegające tak się wydaje z okolicy wału. Tylne tuleje dyfra były oberwane, ale wymiana ich w niczym nie pomogła. Podpora wału na oko wygląda OK, względnie mały luz poprzeczny. Do wymiany mam jeszcze poduchy pod silnikiem, ale wątpię żeby to one powodowały to drżenie w tym przedziale prędkości. Jakieś sugestie?

U mnie jest to samo w tym samym przedziale prędkości. Przebieg znacznie mniejszy bo 90tys. Mój mechanik tak naprawił mi wał ze trzeba było go wyrzucić. Po założeniu grugiego "używanego" objaw jest podobny:( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Screenshot_20201114_002800_pl.allegro.thumb.jpg.52c2f7ecf45021d84928708c28c122aa.jpgWitam. Dołączę się do tematu tylko z pytankiem :) jak rozebrać wał w obk III 2004r h6. Chodzi mi o wymianę podpory i nigdzie tam nie widzę żadnej śruby czy zabezpieczenia żeby go rozdzielić. Dodam, że również zmagam się z wibracjami. Wymieniłem nawet tylny dyferencjał, gumy podtrzymujące go i jedną półoś bo już i tam był luz. Ostatnio włożyłem kamerę nakierowaną na podporę i widzę że wpada w wibracje tylko nie wiem jak wał rozdzielić, żeby ją wymienić.

 

Edytowane przez Paweł Korsak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.09.2019 o 14:57, miki_mi2 napisał:

Zamówiłem poli i mam nadzieję, że wibrowanie ustanie.

Zmartwię Cię. Poliuretany są sztywne i tym samym ograniczając tłumienie wibracji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...