Skocz do zawartości

Problem z chłodnicą Forester SG 2.0 NA


Bartolini

Rekomendowane odpowiedzi

Pacjent Forester SG 2007 2.0NA polift (2007).

W czasie powrotu z wakacji rozszczelniła się chłodnica i uciekł prawie cały płyn. Udało mi się w porę zjechać na pobocze tak że silnik się nie zatarł (wskazówka temperatury nie doszła do max). Auto odholowalem to najbliższego warsztatu i wróciłem do domu zastępczym.

Mechanik który podjął się wymiany stwierdził że chłodnica rozpadła się że starości. W czasie wymiany stwierdził że nie możliwości dobrać chłodnicy po numerze VIN I będzie szukał dalej. Stwierdził że w chłodnicy po Vin nie pasują mocowania i przewody i pytał się czy przypadkiem nie był wymieniany silnik na inny. Silnik nie był wymieniany więc mechanik szukał dalej aż coś tam znalazł. Przy odbiorze nie zwróciłem uwagi ale później po dłuższym przyjrzeniu się widze że dobrana przez niego chłodnica też nie pasuje (po numerze to chyba chłodnica ze starej Imprezy). Główny problem jest taki że jest za duża rama wentylatorów (orginalna) w stosunku do chłodnicy i jest ona zamocowana tak że na dole chłodnicy odstaje od profilu i prawie dotyka kół pasowych wspomagania i naciągu paska do klimy. Czy tak zamocowane wentylatory moga pracować bezpiecznie? Czy nie ma ryzyka nadmiernego zużycia łożysk z uwagi na pochylona pozycję? Poniżej zdjęcia jak to wygląda. Może ktoś wrzucić zdjęcia od siebie (taki Forek jak mój) żebym mógł zobaczyć jak to powinno wyglądać?

Dzięki

9f654cdf3504af51a9afebda918b6cfe.jpg0389bdc5401faefc9ac20a49cf39b260.jpg34278b0c1c0ae412d6497bfb98023bc6.jpg288a675caca2505376719545dd23047e.jpg23485aae71922e8b2a1f8a001c73f76c.jpg87714ff6487dac4c5163f448865f73d0.jpg

 

Wysłane z mojego MI 6 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz zobaczyłem, witam "sąsiada" z miasta.

Jak wyżej napisali, wymień na właściwą, albo od biedy wentylatory na właściwe, jak co to mam komplet z manuala może Ci podejdzie pod wymiar obecnej chłodnicy. Tak jak napisałeś ze starszej imprezy, te co mam zdjęte z Forka '97. Sam zdecydujesz, ale jednak powinna tam wylądować właściwa chłodnica. Nie wiem czy ta lepiej czy gorzej oddaje ciepło ale być może jest ciut mniejsza, w duże upały może nie dawać rady.

Edytowane przez ewemarkam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, jedno widzę że ta chłodnica jest niższa, bo mocowanie założył na odwrót czyli do góry nogami te, które trzymają chłodnicę od góry, wygląda mi to na kilka cm różnicy. Zobacz u mnie w wątku, widać na zdjęciu mocowanie jak powinno być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, jedno widzę że ta chłodnica jest niższa, bo mocowanie założył na odwrót czyli do góry nogami te, które trzymają chłodnicę od góry, wygląda mi to na kilka cm różnicy. Zobacz u mnie w wątku, widać na zdjęciu mocowanie jak powinno być.
Dzięki! Faktycznie tak jest. W oryginalnej chłodnicy była jeszcze gąbka między chłodnicami klimy i wody a teraz nie ma, ale to chyba tylko po to żeby nic tam nie wpadało...

Wysłane z mojego MI 6 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Bartolini napisał:

Dzięki! Faktycznie tak jest. W oryginalnej chłodnicy była jeszcze gąbka między chłodnicami klimy i wody a teraz nie ma, ale to chyba tylko po to żeby nic tam nie wpadało...emoji16.png

Wysłane z mojego MI 6 przy użyciu Tapatalka
 

Dokładnie tak jak mówisz, to pierdoła, podaj nr Vin to zobaczę czy w hurtowniach nie ma dostępnych jakiegoś producenta zamiennika:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak mówisz, to pierdoła, podaj nr Vin to zobaczę czy w hurtowniach nie ma dostępnych jakiegoś producenta zamiennika:-)
Dzięki!
VIN: JF1SG5LW47G119604 ale "mechanik" mówił że po vinie chłodnica nie pasuje
Szukałem jeszcze na opposedforces i tam numer OEM to 45119SA040.

Pozdro

Wysłane z mojego MI 6 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Bartolini napisał:

Dzięki!
VIN: JF1SG5LW47G119604 ale "mechanik" mówił że po vinie chłodnica nie pasuje emoji16.png
Szukałem jeszcze na opposedforces i tam numer OEM to 45119SA040.

Pozdro

Wysłane z mojego MI 6 przy użyciu Tapatalka
 

Na szybko wyszło mi takie zamienniki jak będę w domu to popatrzę dokładniej to jest odpowiednik numeru który podałeś zwróć uwagę że nissens mają dwa różne w wymiary, masz stara chłodnice do zwymiarowania? Zobaczę na swoją też później i porównam numery

Screenshot_2019-09-08-16-48-10-674_com.android.chrome.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szybko wyszło mi takie zamienniki jak będę w domu to popatrzę dokładniej to jest odpowiednik numeru który podałeś zwróć uwagę że nissens mają dwa różne w wymiary, masz stara chłodnice do zwymiarowania? Zobaczę na swoją też później i porównam numery
Screenshot_2019-09-08-16-48-10-674_com.android.chrome.thumb.png.82ec9fb9bbefe0bdcfce34062d60733b.png
Niestety nie mam starej (zapomniałem się upomnieć) więc liczę na ciebie

Są jeszcze z Thermotec-a - też godna uwagi?

Wysłane z mojego MI 6 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, zmierzyłem u siebie i do mnie pasowałaby nissens 67712 ta szersza, natomiast po VINie nie wychodzi konkretnie która, tak samo obie pokazuje. Myślę że co byś nie wziął i całe będzie do seryjnego pojazdu wystarczy zupełnie;-) Na alledrogo masz w dobrej cenie nissens za ok 400zł z dostawą.

EDIT:

Ta z numerem 67728 ma miejsce na korek a ta druga nie ma korka wlewowego:D

 

Edit 2 popatrzyłem raz jeszcze dokładniej i chyba bardziej pasuje 67728 z racji korka przede wszystkim i wymiaru radiatora, wczoraj trochę źle mogłem zmierzyć bo ciemno miałem trochę.

Edytowane przez aplam13
dopiska o chłodnicy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co jak sytuacja?
Spoko. Jestem po rozmowie z mechanikiem i wiem więcej. Chłodnica jaka założył była jedyna jaka w miarę pasowała. Wg Vin chłodnica nissens z numerem 67712 nie pasowała z uwagi na brak korka wlewu, inne dostępne pod Vin również z uwagi na dodatkowe podłączenie do chłodzenia oleju skrzyni automatycznej. Dopasował jak mógł najbliżej oryginałowi z tego co było dostępne od razu. W sumie ja też nie mogłem czekać zbyt dlugo bo kasowali mnie za wynajęcie auta. Tak więc zamontowali jak się dało i w sumie wszystko działa jak należy. Zostawię to tak na razie i może kiedyś pokuszę się o wymianę na pasująca 1:1. Jak będę potrzebował dostać się do paska to sobie odkręce górne łapy mocujące i odchyle, jest to mała uciążliwość ale da się z tym żyć.
Patrząc po numerze OEM ze strony opposedforces do mojego auta powinna pasować chłodnica z numerem 67728.

Tak na marginesie dowiedziałem się że stara chłodnica była tak zakamieniona że cud że tak długo pracowała. Wg mechanika w ukladzie długo była zwykła woda i dlatego doszło do rozszczelnienia szybciej niż zwykle( auto jest z drugiej ręki i mam je dopiero 4 rok ale ciężko mi stwierdzić jak długo była woda zamiast "borygo").

Wysłane z mojego MI 6 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...