Skocz do zawartości

Forester SG 2.0 158 - hałas ze skrzyni biegów


teris

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Mam problem w Foresterze SG 2.0 158km "05

W czasie jazdy słychać furkotanie/wycie którego brzmienie staje się coraz wyższe wraz z prędkością. Niezależnie od biegu na którym jadę czy też gdy zrzucę na luz. Gdy hamuję silnikiem jest ciut głośniejsze.

Mechanik zdiagnozował, że dźwięk ten pochodzi ze skrzyni (odpinał wał, sprawdził podporę). Jego sugestia jest taka, że taniej wyjdzie znaleźć całą używaną skrzynię w dobrym stanie niż rozbierać i naprawiać obecną.

Dodam jeszcze że do powyższego wycia dokłada się jeszcze jeden objaw: dźwięk terkotania/przeskakiwania przy parkowaniu - na mocno skręconych kołach. Z tego co się naczytałem takie objawy może dawać wisco.

Wiem że nikt tu nie czyta z fusów, ale wiele przypadków macie już za sobą, co doradzacie:

1) szukać całej skrzyni na wymianę

2) szukać magika który skrzynię naprawi

Przyznam, że zależy mi na cenie. W tamtym roku miałem spotkanie z łosiem i doprowadzenie forka do używalności kosztowało 9tyś, w tym roku padła klima - wymiana kompresora i oboczności to 1.8 tyś. a teraz to wycie więc tych kosztów ostatnio się namnożyło. Zaczynam żałować, że go naprawiałem po wypadku zamiast sprzedać na złom/części itp. :cry:

 

Jeśli bym się zdecydował na punkt 1) czyli wymianę całej skrzyni to czy muszę znaleźć identyczną jak obecna tj: TY755XT7AA - JW , czy też może być inaczej oznaczona, ale od forka z takim samym silnikiem np: TY755XS3AA.

Jeśli opcja 2) to czy polecicie magika z okolic Białegostoku, który zrobiłby to dobrze.

 

pozdrawiam i z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odświeżę temat ponieważ mam tego sam problem. Wisko i łożyska w skrzyni skończyły się przy 191k km. Trochę szybko ale jak widać nie pierwszy przypadek.

Robił ktoś ostatnio operację wymiany skrzyni lub regenerację wisko + wymiana łożysk ? 

Chcę mieć wiedzę jakie są orientacyjne koszty.

 

Edytowane przez Adam12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Adam12 napisał:

Odświeżę temat ponieważ mam tego sam problem. Wisko i łożyska w skrzyni skończyły się przy 191k km. Trochę szybko ale jak widać nie pierwszy przypadek.

Robił ktoś ostatnio operację wymiany skrzyni lub regenerację wisko + wymiana łożysk ? 

Chcę mieć wiedzę jakie są orientacyjne koszty.

 

Cena łożysk 600 zł. regeneracja wiskozy 420 zł + koszt samej naprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Adam12 napisał:

wielkie dzięki. Przy takich kosztach to raczej lepiej poszukać całej skrzyni. Cóż trzeba poszukać.

I będziesz miał później dylematy czy skrzynia o innym oznaczeniu będzie pasowała (przełożenie dyfra). Czy łożyska w niej będą ok, sprzęgło by wypadało zrobić skoro już będzie zdjęta. Żrób lepiej łożyska i wisko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ktoś czerpie tu korzyści finansowe z naprawy wisko phase 2 ale naprawa jest bardzo prosta i tania dlatego oficjalnie nie powiem "jak" chyba że mod powie śmiało. A głównym problemem hałasów w twojej skrzyni jest wisko plus jedno łożysko na wisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Dragofor napisał:

Nie wiem czy ktoś czerpie tu korzyści finansowe z naprawy wisko phase 2 ale naprawa jest bardzo prosta i tania dlatego oficjalnie nie powiem "jak" chyba że mod powie śmiało. A głównym problemem hałasów w twojej skrzyni jest wisko plus jedno łożysko na wisko.

To napisz to w "jadę nielegala" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ewemarkam napisał:

I będziesz miał później dylematy czy skrzynia o innym oznaczeniu będzie pasowała (przełożenie dyfra). Czy łożyska w niej będą ok, sprzęgło by wypadało zrobić skoro już będzie zdjęta. Żrób lepiej łożyska i wisko. 

 

dobranie skrzyni to nie jest problem ale masz rację, że ryzyko zużycia istnieje. Tyle że moim zdaniem mniejsze konsekwencje niż rozkładanie skrzyni. Zwłaszcza, że znalazłem skrzynię z przebiegiem 42k km za 1.500pln. Czy to jest zgodne z rzeczywistością zobaczymy jak przyjedzie.

Sprzęgło robione 5k km temu więc będzie jak nowe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Adam12 napisał:

 

do wymiany zawsze komplet. Takie są zalecenie. Bez sensu zostawiać po rozłożeniu skrzyni łożysk z przebiegiem 200k km jak mamy całość na stole.

Przecież z tego co wiem do wyjęcia wisko i wymiany łożysk nie trzeba zdejmować skrzyni. Są w tzw dupce skrzyni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Adam12 napisał:

 

do wymiany zawsze komplet. Takie są zalecenie. Bez sensu zostawiać po rozłożeniu skrzyni łożysk z przebiegiem 200k km jak mamy całość na stole.

A czy ja napisałem że nie wymieniaj pozostałych? Oczywiście że tak mówię tylko co powoduje hałas w skrzyni Teris.

Edytowane przez Dragofor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko ;) Właściwej diagnostyki łożysk dokonuję podczas rewizji, stąd jestem ciekaw jak to zrobić przez internet. To że miałeś konkretną usterkę u siebie, nie znaczy że u każdego będzie ona tak samo wyglądać.

 

Moim zdaniem jeżeli sama skrzynia pracuje ok, to warto naprawić transfer, nawet jeśli wyskoczył pierścień i uszkodził wałki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mirasek napisał:

Nie tylko ;) Właściwej diagnostyki łożysk dokonuję podczas rewizji, stąd jestem ciekaw jak to zrobić przez internet. To że miałeś konkretną usterkę u siebie, nie znaczy że u każdego będzie ona tak samo wyglądać.

 

Moim zdaniem jeżeli sama skrzynia pracuje ok, to warto naprawić transfer, nawet jeśli wyskoczył pierścień i uszkodził wałki.

Też jestem zwolennikiem naprawy tego co mamy jeśli ogół jest sprawny. Używana skrzynia może mieć tą samą dolegliwość istnieje ryzyko graniczące z pewnością. Pewnie nie rozbierałem tyłu skrzyń co Ty i tu dla Ciebie szacun dokładnie robiłem 3 na przypadłość hałasu i wisko jednocześnie. W dwóch (jedna moja) komplet łożysk tył plus wisko regeneracja przy czym w swojej najpierw zregenerowalem wisko i zczytalem łożyska i musiałem złożyć (jedno auto codziennie do pracy 30km - musze czymś jeździć) i już nie było hałasu a za dwa dni wymieniłem.lozyska. W jednej tylko wisko bo nie było go stać ( zalecenia były ale cóż ja mogę), i też hałas zniknął. Nie żebym się znał bo się nie znam ale 2/3 w moim przypadku się potwierdza. Pozdrawiam Mirasek

Ps jestem amatorem i wysłucham krytykę i boli ale przyjmuje na klatę ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w sumie się zgadzamy :thumbup: też nie jestem profesjonalistą, no coś tam liznąłem ;) ale w żadnym wypadku nie chcę się tu wymądrzać czy kogoś krytykować, po prostu z doświadczenia wiem że rzetelna ocena stanu i wycena możliwa jest dopiero po zajrzeniu do środka. Dlatego przyczepiłem się tego "jednego łożyska" ;) są skrajne sytuacje gdzie do wymiany w dupce jest wszystko oprócz obudowy bo wyskoczył pierścień i zrobił mielonkę, a czasem jak zauważyłeś wystarczy zregenerować wisko. Fajnie że podejmujesz się takich tematów i dzielisz się wiedzą, szacun dla Ciebie :) Pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.09.2020 o 14:33, Adam12 napisał:

Odświeżę temat ponieważ mam tego sam problem. Wisko i łożyska w skrzyni skończyły się przy 191k km. Trochę szybko ale jak widać nie pierwszy przypadek.

Robił ktoś ostatnio operację wymiany skrzyni lub regenerację wisko + wymiana łożysk ? 

Chcę mieć wiedzę jakie są orientacyjne koszty.

 

Ze dwa miesiące temu przerabiałem wymianę łożysk i regenerację wisko -1,8k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...