Skocz do zawartości

Chiny - prawo jazdy


matros1

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu była dyskusja na tema tego czy w Chinach można jeździć na polskim lub międzynarodowym prawku. Dyskusja wywiązała się bodaj w związku z Rajdem Chin, którego już w kalendarzu nie ma. 

No więc można czy nie można? Odpowiedź jest prosta, nie można. Jednak można w łatwy sposób zdobyć prawko lokalne  w dwojaki sposób. 

 

1. Prawo jazdy tymczasowe - dla tych którzy będę w Chinach krócej niż 90 dni

See the source image

 

Najłatwiej zrobić je na lotnisku w Pekinie. Oprócz tego można zrobić je jeszcze w Szanghaju i Guangzhou na komendzie głównej policji.  Potrzebne będą:

- zdjęcie (robi się na lotnisku od ręki)

- kopia paszportu i wizy

- kopia prawka polskiego i oryginał do wglądu

- tłumaczenie prawka polskiego na język chiński przez tłumacza przysięgłego

- potwierdzenie zameldowania (hotel takie wyda)

- wypełniony wniosek 

 

2. Prawo jazdy stałe - dla rezydentów przebywających w Chinach powyżej 90 dni

image.png.a7819349ed0c7255a4464e1dadb28caf.png

Tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Przede wszystkim trzeba zdać egzamin teoretyczny. Jest to test na komputerze. Z bazy 1000 pytań losowanych jest 100 a odpowiedzieć trzeba na 90. Test jest w języku angielskim. Dla ciekawych tutaj link do testu https://www.chinesedrivingtest.com/test/

Samo prawko należy zrobić na komendzie głównej policji w miejscu zamieszkania. Potrzebne będą:

- zdjęcie (ja robiłem na komendzie)

- badanie wzroku (ja robiłem na komendzie)

- kopia paszportu i pobytu stałego

- kopia prawka polskiego i oryginał do wglądu

- tłumaczenie prawka polskiego na język chiński przez tłumacza przysięgłego

- potwierdzenie zameldowania (trzeba pobrać z posterunku policji w miejscu zamieszkania )

- wypełniony wniosek 

- zdać egzamin

Cała procedura jest dosyć szybka. Mi całość zajęła 1.5h. Prawko wydane od ręki. 

 

 

Co da samej jazdy po Chinach to jest to raczej wątpliwa przyjemność. Przygoda na pewno, jednak raczej taka, którą chce się szybko zapomnieć. Przepisy przepisami a na drodze panuje chaos. Skutery jeżdżą wszędzie jak chcą, łącznie z tym że na autostradzie pod prąd. Samochody wymuszają pierwszeństwo a czerwone światło to tylko ciemny odcień zielonego. Nikt nie patrzy w lusterka więc zajeżdżanie drogi to standard. Zasady ruchu trochę jak na stoku narciarskim. Patrzysz przed siebie i nie interesuje Cię co masz z tyłu. 

Do Chin jeżdżę regularnie od 12 lat i muszę jednak powiedzieć, że i tak jest duuuuużo lepiej niż jeszcze kilka lat temu. Tak czy siak polecam raczej komunikację zbiorową. 

Edytowane przez matros1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mega konkretne zebrane informacje w 1 miejscu.

Mi się kroi krótki wyjazd, ale w życiu tam za kierownicę nie będę się pchał<_<

btw. na 2 zdjęciu  jest Twoja twarz? Bo wygląda jakby Ci zdjęcie do zatrzymania zrobili:biglol: Wzrok mówi jasno, że po "sankach" Cię wypuszczą, bo nic nie udowodniąB)

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...