Skocz do zawartości

Wymiana oleju przekładniowego przez ASO w Forester XT (CVT) MY16


Cougar

Rekomendowane odpowiedzi

47 minut temu, Dzik44 napisał:

Na jakiej podstawie ASO stwierdza że nie trzeba wymienić (skoro już sam przebieg auta wskazuje obligatoryjnie że tak..)

Czytałeś instrukcję od swojego auta? Tam jest napisane, że oleju w CVT w zasadzie się nie wymienia.... chyba, że ciągniesz przyczepę, jeździsz w terenie itp. Natomiast zupełnie osobna kwestia to wypracowane w ostatnim czasie zalecenie by jednak ten olej co jakiś czas wymienić co (być może) zwiększy trwałość skrzyni. Też uważam, że płyn ATF nie będzie trzymał parametrów wiecznie i jazdę w PL można podciągnąć pod tę samą kategorię co ciągnięcie przyczepy czy jazdę w terenie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem.., CVT i zmiany podejścia do tematu to jedna kwestia..,  ale olej w dyfrach się wymienia a jak rozumiem tu kolega RTQLAS pisał że ASO najwyraźniej też  czeka aż coś się zacznie dziać..:evil:

A to już w/g mnie ewidentne przeginanie pały.

Edytowane przez Dzik44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o procedury, Pracownik ASO ma robić to co do niego należy przestrzegać procedur odgórnie narzuconych nawet jeśli mu to się nie podoba. Ja akurat przygodę z Subaru zacząłem nie dawno. Przykład w BMW producent skrzyni biegów przewidywał wymianę oleju mówił o tym natomiast producent Bawarek zaznaczył wyraźnie że olej jest dożywotni. w VAGach jest też podobnie, jeśli ktoś ma 4 na pędówkę to w ASO nie dostaniesz filtra do Haldexa jest on a przynajmniej był nie dostępny, natomiast poza ASO zakupisz ten filtr.

Z płynami chłodniczymi też są ciekawe zalecenia producentów:)

Myślę że wymiana oleju w CVT nie jest wpisana, ponieważ skrzynia bez wymiany przeżyje wystarczająco długo.

Należy pamiętać że wszelkie ciała stałe pływające w oleju powodują znacznie szybsze zużycie elementu który wykonuje pracę.(filtr magnes wszystkiego nie wyłapie)

Jednak nie mając zrobionych badań/testów na tej konkretnej skrzyni, nie mogę jednoznacznie stwierdzić że wymiana oleju wydłuży żywotność skrzyni są to wyłącznie domysły  poparte amatorskim doświadczeniem.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety obecnie problem często polega na różnym rozumieniu tego samego określenia.., to co dla producenta może oznaczać słowo "dożywotni"

(czytaj: - do końca okresu gwarancyjnego..!) to dla użytkownika już takim raczej nie jest.. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowieku jakie masz problemy dla aso to możesz ten olej co tydzień wymieniać ich to nie obchodzi. Ale jak sie zapytałeś czy trzeba go wymieniać to ci powiedzieli że nie jak tak bardzo chcesz to się nie produkuj na forum tylko jedź i każ wymienić ten olej nikt ci usługi nie odmówi jak płacisz.

Edytowane przez Karenz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś na forum ktoś z ASO pisał, że przy wymianach oleju bez wyraźnych przyczyn typu katowanie w terenie lub ciężką przyczepą ten olej nie miał wyraźnych oznak zużycia co narażało serwis na oskarżenia o wymuszanie przedwczesnych oraz drogich usług serwisowych.

Myślę, że najlepiej mieć świadomość o potrzebie wymiany oleju co jakiś czas, zależny od charakteru jak użytkujemy auto i samodzielnie ustalać sobie jakieś maksymalne przebiegi. Nie jest to łatwe bo dochodzą do tego jeszcze różne metody wymiany i brak jednoznacznych wytycznych nie pomaga ale dzięki lekturze forum da się to jakoś ogarnąć. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Michał W. napisał:

Myślę, że najlepiej mieć świadomość o potrzebie wymiany oleju co jakiś czas, zależny od charakteru jak użytkujemy auto i samodzielnie ustalać sobie jakieś maksymalne przebiegi.

 

A ja myślę, że komputer auta ma informacje jak eksploatowany jest samochód. ASO/SIP powinny podawać precyzyjne informacje o wskazaniach do wymiany. Nie akceptuję tekstów typu: „można nie wymieniać, ale jeżeli eksploatuje pan intensywnie to wymieniać”. Rozumiem sytuację jak w przypadku oleju silnikowego = skrócenie okresów w przypadku np. jazdy na krótkich dystansach, ale tutaj chodzi chyba o: 

6 godzin temu, Dzik44 napisał:

Niestety obecnie problem często polega na różnym rozumieniu tego samego określenia.., to co dla producenta może oznaczać słowo "dożywotni"

(czytaj: - do końca okresu gwarancyjnego..!) to dla użytkownika już takim raczej nie jest.. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kukson napisał:

Ciekaw jestem przy jakim przebiegu nie miał objaw zużycia? 

Niestety nie pamiętam szczegółów ale chodziło prawdopodobnie o wymianę przy 60 tyś. km.

Jak znajdę gdzie o tym było to wrzucę cytat. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Urbi napisał:

A ja myślę, że komputer auta ma informacje jak eksploatowany jest samochód. ASO/SIP powinny podawać precyzyjne informacje o wskazaniach do wymiany.

Za kilka lat z pewnością tak będzie ale na razie chyba jeszcze ASO nie ma dostępu do tak szczegółowych danych o naszym stylu/charakterze jazdy. Mam przynajmniej taką nadzieję. B)

Nie jestem fanem takiej inwigilacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Michał W. napisał:

chyba jeszcze ASO nie ma dostępu do tak szczegółowych danych o naszym stylu/charakterze jazdy

 

... nie musi mieć dostępu. Wystarczy, że algorytm softu ma taki dostęp. Problem w tym, że zalecenia są kompletnie nieprecyzyjne, a @DZIAŁ TECHNICZNY milczy...:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciągle piszemy o tym samym. Jest masa wątków i zrobił się bałagan. Fajny filmik o CVT znalazłem. Dane podane na końcu tłumaczą dlaczego w moim Outbacku podczas remontu CVT dołączono dodatkową chłodnicę oleju...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...