Jump to content
ewemarkam

Sygnał prędkości VSS.

Recommended Posts

Witam

Jak w temacie.

Potrzebuje go do mini komputera spalania (chwilowe, średnie LPG, średnie PB, dystans, zasięg, temperatura itp.

Aktualnie jest on brany z licznika, a dokładnie z miejsca gdzie leci on do ECU. Z tego co zdążyłem zauważyć jest on jakoś już przetworzony i jest praktycznie 0 i 5V.

Natomiast ze skrzyni wychodzą niby dwa, jeden leci na licznik, ECU i TCM i drugi na TCM tylko. Nie pamiętam już numerów który jest 1 a który 2. 

Pytanie mam skąd bierze się sygnał prędkości np dla nawigacji do Forka SG?

Kolejne pytanie, to jeśli dobrze kojarze to wał kręci się wolniej od kół? Opcją było by założenie tam kontraktronu i magnesów na wał. Ale jeśli koła wykonują 4 obroty a wał 1 to raczej mało sensowne to jest rozwiązanie. 

Inna opcja to jeszcze wykorzystanie akcelerometru do pomiaru drogi i prędkości samochodu, ale to już taka ostateczność.

UKP?

Uniwersalny komputer pokładowy? Nie i tak.

Ten jest zrobiony w/g projektu z internetu. Nie kupiony gotowiec, części wyniosły paręnaście złotych. Arduino nano i wyświetlacz OLED 128x32. Reszta to graty z demontażu

https://www.instructables.com/id/How-to-Build-a-Bi-Fuel-LPG-Unleaded-Trip-Computer-/

Ale problem sygnału już prawie rozwiązałem. Założę na wale dwa magnesy neodymowe i na tym kielichu który osłania wyjście wału, kontaktron. Dwa co by nie zaburzyć za bardzo wyważenia.

W dniu 7.04.2019 o 18:47, ewemarkam napisał:

Potrzebuje go do mini komputera spalania (chwilowe, średnie LPG, średnie PB, dystans, zasięg, temperatura itp.

tak zapytam, po co Ci to? Przecież wiesz ile przejedziesz na butli, poza tym masz wskaźnik poziomu LPG w butli o ile jest dobrze skalibrowany.

Skalibrowany jest dobrze, tylko raz działa a raz pokazuje rezerwę. Od tak jak się mu podoba. Butla jeszcze ważna 3 lata więc nie będę jej wymieniał dla sprawnego pływaka. A wyjmować wielozawór jakoś mi się nie uśmiecha.
Początkowo chciałem tylko temperaturę wewnętrzną, zewnętrzna i płynu chłodniczego. Ale skończyło się na tym "komputerze". A druga sprawa to mnie takie coś po prostu cieszy.