Jump to content

Nagłośnienie Outback MY19

Zavi77
 Share

Recommended Posts

Pytanie:

Sprzedawane w PL outback My19 ma audio HK i 6 głośników, w Niemczech i Litwie mają wersje 6 i 12.

Czy to jest kwestia dołożenia 5 dodatkowych i subwoofera do istniejącego radia, czy też "jednostka centralna" jest inna? 

Próbowałem się dowiedzieć w ASO ale albo nie wiedzieli, albo opowiadali głupoty ("Panie, od 2019 Subaru zmniejszyło liczbę głośników w całej Europie"). 

Może ktoś wie... 

Skoro ma tylko 6 głośników, to prawdopodobnie jest to takie samo podstawowe nagłośnienie jak to instalowane np. w nowym XV. Czyli stacja od Harmana i zwykły zestaw głośników. W "prawdziwym" HK jest dodatkowy wzmacniacz (tak było w MY15) i inne głośniki (poza tym jest ich więcej, jak zauważyłeś). Pytanie, czy da się to wszystko bez problemu zainstalować do wersji bez HK (czy np. w desce pod przednią szybą jest miejsce na głośnik centralny, czy trzeba zmieniać boczek bagażnika itd.) a w konsekwencji, czy ma to ekonomiczny sens?

Zamiast bawić się w taki upgrade, lepiej chyba zainstalować porządny aftermarketowy wzmacniacz, profesjonalnie wygłuszyć wszystkie drzwi i założyć solidny zestaw dwudrożnych głośników. Myślę, że będzie grało lepiej od HK, które jest specyficzne w odsłuchu - bo bardzo dużo dzieje się właśnie w tym centralnym przednim głośniku. Ja długo się nie mogłem przyzwyczaić do takiej sceny muzycznej. Ponadto u mnie pasażerowie tylnych siedzeń narzekali - że słyszą bardzo dużo basu a słabo słychać pasmo średnie i wysokie - zwłaszcza w czasie jazdy po autostradzie, kiedy trzeba było podnieść poziom głośności. Tu jednak przyczyną było też pewnie słabe wygłuszenie OBK.

Jak po takiej modyfikacji uznasz, że chcesz więcej basu - zawsze w drugiej kolejności możesz dołożyć subwoofer do bagażnika.

Głośniki (te które są) oznakowane są HK, w pozostałych miejscach gdzie powinny być są przygotowane miejsca na montaż (w tym i konsola środkowa). 

Ze specyfikacji litewskiej wynika że to taka sama stacja, różnią się tylko ilością głośników. 

Zupełnie się nie znam, czy jak dołożymy głośniki w pierwszej kolejności to stacja je obsługuje plug-and-play czy to wymaga głębszych modyfikacji? 

Z góry dziękuję! 

W dniu 5.03.2019 o 15:49, Zavi77 napisał:

Zupełnie się nie znam, czy jak dołożymy głośniki w pierwszej kolejności to stacja je obsługuje plug-and-play czy to wymaga głębszych modyfikacji? 

Z góry dziękuję! 

Tego się raczej nie dowiesz. Wygląda na to, że nawet dla serwisu te kwestie są zagadką. I wcale się nie dziwię - przy tej skali sprzedaży. Dziwię się natomiast, że obcinają ilość głośników. Z reguły producenci starają się dokładać extrasy schodzącym modelom, żeby zwiększyć ich konkurencyjność. No ale nie od dziś wiadomo, że Subaru to indywidualiści i postanowili zniechęcać Europejczyków do swoich aut :)

- Dajmy im słaby silnik, może nie będą kupować....  Kupują? Cholerka... zabierzemy koło zapasowe, "drewniane" wstawki, wyciszenie z nadkoli - zostaw samą blachę. I jak? Kupili wszystko. A niech to... zabieramy głośniki. Za rok będzie tylko model z materiałową tapicerką, z radiem mono - jeden głośnik w desce. I też sprzedadzą wszystko. 50 sztuk.  A potem już nowy model, wyposażony po kokardę, może nawet w kilku wersjach. I ponownie, co roku - obcinany. Sztuka kreowania popytu przez ograniczanie podaży.